SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ?
(26-09-2016, 23:14)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,"Seçim sistemini kabul etmiyorum"demenin yararı yoktur.Siz kabul etmiyorsunuz ama seçimde oy kullanacaklar kabul ediyorlar.Bizden ne yapmamızı istiyorsunuz?Bunu söyleyiniz!

Yazınızdan sadece bu kadarını alıntılıyorum.

Bakınız Ateş Bey,
Değişmeyecek hiçbir şey yoktur! Hele günümüzde nelerin değiştiğini görürken...

Size yönetmelikten bir madde sunuyorum.

Genel kurulun görevleri
MADDE 9 – (1) Genel kurulun görevleri şunlardır:

a) Ana statüyü yapmak, değiştirmek ( Ana Statü: Bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar ile Kanunun uygulanmasına yönelik diğer hususlara dair federasyonların genel kurulları tarafından onaylanan ve Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeleri anlatır)

Seçimde oy kullanacaklar kabul ediyorlar diyorsunuz.
Hayır!
Daha bir çoğu bile seçilmedi. Seçilenlerin büyük çoğunluğunun ise ne yönetmelikten, ne statüden ne de öz delege hakları konusunda hiç bir fikri bile yok!

Bu kaçıncı seçim oldu? 5. seçime giriyoruz ve sistem tüm federasyonlar için aynı.
Peki sonuç?
Satrançtaki son başarıyı dışarıda tutarsanız, diğer federasyonlar için faciadır.
Büyük fırsattır ve bunu kaçırıyoruz.

Peki neler yapılmalıydı?

1- Ben hiçbir seçimde adayların bu konuda hazırlıklı olduklarını görmedim. Bu konuda adım atılmadı.
2- Seçim sisteminden şikayetçi olan hiçbir camia üyesinin eleştiriler dışında ortaya hukuki bir alternatif koyduğunu da görmedim.
3- Seçilmişi ve muhalifiyle, bu konuda ortak hukuksal adım atıldığı da olmadı.
4- Genel kurullarda bu gündeme dahi geldi mi?
5- Tüm federasyonlar bu konuda ziyaret edilerek, bir şekilde görüşme talepleri de oluşmadı. Oysa ülke sporu onlara emanet ve hesap onlardan sorulmakta.
6- Federasyonlardan genel görüşme isteği de gelmedi.
7- Oy kullanma hakkı olan uluslararası federasyon görevlileri ve basın mensupları da bunu asla sorgulamıyor.
8- Camia zaten uyuyor.

Şimdi bakalım geçerli yönetmeliğe:
-Kulüp temsilcileri kimlerden oluşacak? Kulüp yönetim kurulunca seçilecek bu delegelerde satrançcı vasıfları aranmamakta. Her türlü son dakika yönlendirmelerine açıklar. Bu geçmişte çok oldu. Şu son dakika çan kulasinden gelen telefonlar...
- Neden aktif sporculuğu bırakmış en fazla 5 ulusal sporcu? Olay ve gelişmelerin içinde olmayan pasif sporcular içinde olmadıkları ortamları nasıl değerlendirebilirler?
-Aynı durum hakem ve antrenörler için de geçerlidir.

Siz bunları uygun buluyor musunuz?

Ayrıca,

Bu sistemi kabul edenler eğer yönetime gelecekler ise şimdiden bu konuda görüş bildirmeleri gerekmez mi?

BEN İSİMLEŞTİRMEDEN;

BU DURUMDA MEVCUT SİSTEMİN HER BİR ADAYIN İŞİNE GELDİĞİNİ DÜŞÜNMEYE BAŞLIYORUM.

Bu filmi daha önceden (yıllardır, 1986 dan bu yana) en az 4 kere gördüm.

O zaman bu şartlarda sınırlandırılmış yetki ve bütçe çerçevesinde aynı şeyler başka başlıklar altında gelişecek.
Bakanlık ve  GSGM ileride aynı zihniyetle farklı federasyon başkan ve yönetimlerinden defalarca hesap soracak.
Eleştiriler aynı içerikte, farklı konularda oluşacak vs. vs.

TAM BİR TİYATRO !
Kazanan yine SİSTEMİN KENDİSİ olacak!
Çünkü değiştirilemiyor!

Oysa bana cesaretle biri çözümü açıklamalı!
Başkan adaylarından...

Bu Abidin Bey olur, eski başkan, beyaz atlı prens, ya da bir GM...
Bu şartlar içinde gördükleri çözümü dinleme hakkımız var değil mi?

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 27-09-2016, 10:19

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi