YENİ DÖNEM BEKLENTİLERİMİZ
[size=medium][font=Verdana] [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU’NUNDAN YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNDEKİ BEKLENTİLER.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]2012’ de göreve gelen TSF Yönetim Kurulu aradan geçen dört yıllık süre sonunda yapılan 2016 Olağan Genel Kurulu’nda bu döneme ait çalışmalarından onay alarak ve güçlenerek çıkmıştır.
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Yeni yönetimin neredeyse camianın ve delegelerin tamamının oyunu almasının bir anlamı ve yüklediği bir sorumluluğu vardır. TSF Başkanı sn. Gülkız TULAY ve ekibinin bu sorumluluğun bilincinde bir yönetim anlayışına sahip olduklarını gözlüyor ve bu anlamda önümüzdeki çalışma döneminde de camianın tespit ettiği sorunlara ve sunduğu önerilere kulak vereceği umudunu taşıyorum. Bu özellikleri ile önceki yönetimlerden çok farklı bir tutum içinde olmaları onların en büyük avantajı ve güven kaynağı olmuştur.[/font][/size]
[color=red][size=medium][font=Verdana]Yeni dönemde neler beklenebilir?[/font][/size][/color]
[color=red][size=medium][font=Verdana]Sorunlar nelerdir?[/font][/size][/color]
[color=red][size=medium][font=Verdana]Sorunlara sadece TSF penceresinden mi bakılacak, yoksa camianın gösterdiği temel sorunlar ve çözüm önerileri dikkate alınacak mıdır?[/font][/size][/color]
[color=red][size=medium][font=Verdana]Gözüken sorunların çözümü ülke satrancının gelişmesini sağlayacak mıdır?[/font][/size][/color]
[color=red][size=medium][font=Verdana]Taban ve satranç camiası ile iletişim karşılıklı olarak güçlendirilmesi için somut ve kalıcı adımlar atılacak mıdır?[/font][/size][/color]
[size=medium][font=Verdana]Soruları elbette çoğaltabiliriz.
 Ancak önemli olan sorunların ya da çözüm önerilerinin belirtilmesi yerine artık “ SOMUT ÇÖZÜM ADIMLARINI” görmek istiyorum. Camianın da bu konuda beklentisini buraya taşıyorum.[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]SOMUT ÖNERİLER POTASI:[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]TSF Eğitim Kurulu görev sürem içinde çalışmalarımın yanı sıra; sporcu, antrenör, hakem, yönetici gibi camianın içinden kişilerden oluşan her bir doğal üyenin gördüğü sorunlara getirmiş olduğu çözümleri ve önerilerini ÖSF da derlemiş ve gündemde tutmaya çalışmıştım. Yönetime bu önerileri özellikle GENİŞLETİLMİŞ KURUL BAŞKANLARI toplantılarında iletmiş ve zaman zaman da diğer birlikte olduğum sürelerde bu konuları takip etmiştim. İçlerinde son derece yerinde olduğuna inandığım ve köklü çözüm getireceğini bildiğim sağlıklı ve gerçekçi öneriler vardır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Süreç içinde oluşan en belli başlı konular ve sorunlara getirilmiş olan öneriler şu şekilde oluşmuştu:[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]ELO düzeyi 2.200'ü geçen üniversite öğrencisine burs sağlanması. [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]TSF' nin 3 büyük ilde bina satın alması. [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Dernek ve satranç merkezlerine devlet yardımı sağlanmalı.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bölge ligleri kurulabilir.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Değişik meslek gruplarına takım yarışmalarında izin için çalışmalar yapılmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İl temsilcisi ve kulüpler ilişkileri gelişmelidir.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kamu çalışanlarına turnuvalara gelirken valilik onayı alınsın.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]5 yıl boyunca liglere katılan takımlara katılım beratı verilmelidir.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Turnuva programına gezi-gece konulabilir.[/font][/size]
[size=medium][font=Symbol][size=x-small][font=Times New Roman] [/font][/size][/font][/size][size=medium][font=Verdana]SODES PROJELERİ bilgilendirilmeli ve uygulanmalıdır. Valilikler projelere kaynak buluyor. [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Her 5 yıl katılan bir takıma ilinde dereceye giremese bile bir kez katılım hakkı verilmelidir.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İl yarışmalarında ortalaması 2100 ( rakam değişebilir) olan takımlar eleme oynamadan bir üst kategoriye devam etmelidirler. [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Adım 1, 2, 3, 4, 5 gibi kitapların PGN leri yapılmalıdır. [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Açılışların ana varyantlarını anlatan videolar TSF tarafından yapılmalıdır.
Satranç branşı kulüplerde zorunlu olmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kulüplere daha çok destek verilmeli ücretsiz konaklama sayısı 12-13 sporcuya çıkarılmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İllerde yerel kamp eğitimlerinin yapılması gerekir. [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Okullarda satranç çalıştırıcılarının vize bedellerini yatırmamalarına karşı önlem alınması gereklidir.[/font][/size]
[size=medium][font=Symbol]Yeni lisans çıkaracaklara ilişkin lisans sisteminden kulüp aktarım işlemlerinin yapılabilmesi.
[/font][/size][size=medium][font=Verdana]Transfer süresinin uzun tutulması ara transfer döneminde kulüplerin 4 sporcu transfer hakkının olması.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İş dünyası, medya ve siyaset dünyası ile alakalı ve doğrudan iletişim kuracak kişilerden TSF yararlanmalı ama öncesinde çok ciddi bir PR programı hazırlamalı.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]TSF de gerekirse bu halkla ilişkiler işine destek verecek kişileri dışarıdan bulmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İlinizin yerel gazetelerine satrançla ilgili yarım sayfalık bir ilanlar verilmeli.[/font][/size][size=medium][font=Symbol][size=x-small][font=Times New Roman]
 [/font][/size][/font][/size][size=medium][font=Verdana]İl temsilciliklerinden dönem sonu etkinlik raporu istenmelidir ve yayınlanmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Tamamen kendi kaynağını ve kendi bütçesini oluşturan TSF onaylı turnuvalar.[/font][/size]
[size=medium][font=Symbol][size=x-small][font=Times New Roman] [/font][/size][/font][/size][size=medium][font=Verdana]İl bütçeleri kendi kaynaklarını yaratsın.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İl temsilcilikleri sadece denetime ve kontrole açık olsunlar.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kendini döndürmek zorunda olan satranç merkezleri ve özel kuruluşlar da böylece kendi gelişimleriyle satrancımıza oyuncu ve çalışma alanı kazandırmış olacaklardır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Konaklama desteği ancak kapalı turnuvalarda "çok sevilen ve özellikle yarışmaya çağrılmış ustalara" verilebilir.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Yerli ve yerel oyunculara verilen ödül miktarı arttırılmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Attığımız her adımda yerli dinamikleri teşvik etmemiz gerektiği hatırlanmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Küçük teselli ödüllerinin dahi bir yarışmayı yerliler için çekici hale getirebileceği unutulmamalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Önceliğimiz ve başlıca amacımız "yerli dinamiklerin gelişmesi ve başarılı olması" olmalıdır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Tüm bunların yanı sıra ülkemizin geleceğine yönelik en gerçekçi ve kalıcı çözümün altyapısına yönelik atılacak adımlardır.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Alt yapı yapılandırılmadan üst yapıdaki başarılar kalıcı olamaz! Bu bir ihtiyaçtır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]SATRANÇ NEDEN MESLEK HALİNE GELMELİDİR?
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Satranç meslek haline gelmelidir! Bu kaçınılmazdır!

Bugün ne sporculuk alanında ne çalıştırıcılıkta ne de hakemlikte insanların tüm gücünü, zamanını ve motivasyonunu bu alanlara verebildiklerini göremiyoruz. Satranç ancak ikinci ya da üçüncü bir uğraş alanıdır. Kendisinin ve ailesinin geleceğini satranç sayesinde kazanacağını bilen kişiler yüksek motivasyon ile bu işe gerçekten değerli ve kaliteli bir zaman ayırabileceklerdir. Çünkü tek uğraşısı satranç olunca buna elbette yeterli bir zaman ayırabileceklerdir.  Bu durum aynı zamanda mesleki rekabeti ortaya koyarak gerçek satranç kalitesinin ortaya çıkmasını da sağlayacaktır.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Fakat satrancın ancak ikinci ya da üçüncü zaman ayırılabilecek bir çalışma alanı olarak kalması bu alandaki çalışmaları ve verimli ve gerçekçi kılamaz! Son derece verimli çalışmalara imza atanların sayısı oldukça azdır. Bu sayı ülkemizde çok uç ve yetersiz bir sayıdır. Bir turnuva öncesi gerekli adresleri sıklıkla ziyaret etmesi gereken kişilerin gerekli zamanı bulabilmesi hayaldir. Ancak asli mesleği satranç yöneticiliği ya da daha farklı alanları olan kişilerin bu zamanı ayırabilmeleri gerçekçidir. Ülkemizde satrancın dışında bir mesleki çalışma alanı olmayan kişilerin performansları ortadadır. Bu kişilerin çalışma şartları, çalışma verimliliği ve sonuçları bunun en açık kanıtıdır. Bu alanda başarılı olan il temsilcilerine, çalıştırıcılara, sporculara ve yöneticilere bakmak yeterli örnek olacaktır.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bu düşünceler elbette pratikte kolay olmayabilir. Ancak gereğine inanıyorsanız bu alanda ilk adımları son derece gerçekçi bir biçimde atmanız gerekir.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana] Artık somut ve sonuçları tüm camia tarafından görülebilir adımlara ihtiyaç vardır. Çünkü bunun en temel sebebi satranç camiasının en temel ögeleri olan çalıştırıcılık ve yöneticilik gibi diğer alanlarda doğal ve somut talepler vardır. Bu talepler çekirdekten yetişmiş kişilerden gelmektedir ve bu taleplere kulak vermek gereklidir.
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Sonuç olarak sadece ortaya sorunları ya da istekleri koymuyorum. Bu sorunların çözüm önerilerini de ortaya koymak durumundayım.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Örneğin şu öneriyi çok gerçekçi buluyorum:[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İş dünyası, medya ve siyaset dünyası ile alakalı ve doğrudan iletişim kuracak kişilerden TSF yararlanmalı ama öncesinde çok ciddi bir PR programı hazırlamalı.[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]ÜLKE GENELİNDE YENİ ATILIMLAR GEREKLİDİR!
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]1-Öncelik kalıcı alt yapıdır! Satranç ancak bu sayede meslek haline gelebilir. İnsanlar en değerli çalışma performanslarını ve zamanlarını  huzur içinde ancak böylece ortaya koyabilirler. Emek en yüce değerse, elbette kazanacaktır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]
2- Siz aslında hazır olan alt yapı elemanlarınızı bulup işin başına getirmelisiniz. BESYO'LARDA yüzlerce- binlerce  yönetim bilimleri mezunu boşta genç duruyorken... Onları kendi spor alanlarında il-ilçe teşkilatlarına getirmek gereklidir. Onlar yıllarca bu eğitimleri boşuna almadılar. Genellikle öğretmenlerden ve farklı iş alanlarından oluşan mevcut il temsilcileri asli görevlerinden arta kalan zamanlarda bir şeyler yapmaya çalışmaktaydılar. İçlerinde bu işin özünden gelsin ya da gelmesin, çok başarılı olanlarda vardı. Ama liyakat başkadır! O iş için eğitilmişe verilmelidir.[/font][/size]
3- Alt yapıda tesisleşme çok önemlidir. Satrançta bu adım hiç atılmamıştır. Tabi devlet ile işbirliği gereken projeler vardır:
a- Yatılı satranç bölge okulları:
Müfredatı MEB ile ortak ama satranç ağırlıklı eğitim sistemi kurulmalıdır. Coğrafi bölgelere göre 7-8 tane olabilir. Burada 6-18 yaş eğitimi yapılır. Ulusal ve uluslararası uzman kişiler görev alır. Eğitmenler kendi lojmanlarında gelecek endişesi olmadan bu işe kendisini adarlar. Maaşını devlet öder. Tüm çalışmaların denetimini ilgili kuruluşla birlikte TSF yapar.
b- Yüksek öğretim için Merkezi Satranç Akademisi: Sporcu, eğitmen,çalıştırıcı,hakem ve yönetici yetişir. Mesleki eğitim alır. Atamalar buradan yapılır.
c- Uluslararası organizasyonlar için olimpiyat köyleri: Hangi spor dalında ne zaman yapıldı bilmiyorum ama bu satranç için sonsuza dek kalıcı olmaz mı? Olimpiyat köyleri her mevsimi yaşayan coğrafi bölgelerimizde kurulabilir. Ulusal tüm yarışmalar resmi ve özel buralarda yapılır. İçinde sportif konaklama tesisleri ve her sportif gereksinmelere uygun alt yapı alanları...[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Beraberinde akacak sponsorları düşünün. Düşünsenize sporcular ile birlikte 8-10 bin kişinin konaklayacağı dev organizasyonlar…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Oteller yanında ne kalır? Hangi organizasyonu yaparsanız yapın maddi ve manevi getirileriyle sizin olacaktır.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]SONUÇ OLARAK…
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Tüm sorunları ortaya koymak ve akıldan çözüm önerileri getirmek kolaydır. Bunun bilincindeyim. Ancak bunları hayatın gerçekleri içinden geçirerek uygulamaya koymak o kadar kolay değildir. Ama TSF’NUN en öncelikli görevini düşününce bunları hayata geçirmek bir görev olarak ön plana çıkmaktadır.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Yönetimde olan biz değiliz. Ancak yönetimden bu ülkenin aydınlık geleceğine ışık tutan en önemli yapı taşlarından biri olan SPORTİF SATRANÇ alanında yapılması gerekenleri yüksek sesle söylemek, önerilerde bulunmak, yeri geldiğinde denetlemek ve en önemlisi de yapılanları takip etmek bu camianın en temel işlevidir.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Unutulmamalı ki yeni yönetim hiç kimse ile yarışmadı! GENEL KURUL tarafından tek aday gösterilip güven belirtilerek göreve getirildiler!
Bunun ise geçmiş seçimlerle ve yönetimlerle kıyaslanamayacak tarihi bir anlamı vardır.[/font][/size]

2016 OLAĞAN GENEL KURULUNDA camiadan güven alan ve işbaşına gelen sn. Gülkız TULAY başkanlığındaki yönetim kuruluna, kurullarına ve TSF de büyük bir motivasyon ve özveriyle çalışan tüm arkadaşlarına içtenlikle başarılar dilerim.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]SAYGILARIMLA[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Hemen şunu da belirtmeliyim ki Aşkın hocam turnuva düzenleme yetkileri daha geniş alanlara yayılmalı, kulüplere, TSF ve GHSİM nezdinde tescilli kulüplere de TSF turnuvalarını düzenleme olanağı getirilmelidir. Zira atanmış il temsilcisi olmadığı veya olup da çeşitli sebepler ile yapamadığı durumlarda kulüpler ilinde il birinciliğini, çocuklar ve yıldızlar ligini, küçükler il birinciliğini düzenleyebilmelidir.

Eskiden devletin tekelinde olan bir çok şey, örneğin, içki, sigara, çay gibi inhisar veya tekel denilen olgu bugün nasıl artık yok ise satrançta da olmamalıdır.. Böylece ortam müsabakalar yönünden daha da hareketlenir.
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(09-11-2016, 13:19)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hemen şunu da belirtmeliyim ki Aşkın hocam turnuva düzenleme yetkileri daha geniş alanlara yayılmalı, kulüplere, TSF ve GHSİM nezdinde tescilli kulüplere de TSF turnuvalarını düzenleme olanağı getirilmelidir. Zira atanmış il temsilcisi olmadığı veya olup da çeşitli sebepler ile yapamadığı durumlarda kulüpler ilinde il birinciliğini, çocuklar ve yıldızlar ligini, küçükler il birinciliğini düzenleyebilmelidir.

Eskiden devletin tekelinde olan bir çok şey, örneğin, içki, sigara, çay gibi inhisar veya tekel denilen olgu bugün nasıl artık yok ise satrançta da olmamalıdır.. Böylece ortam müsabakalar yönünden daha da hareketlenir.

Katılıyorum Naci Bey çok haklısınız!

Aslında bunu yapmaya başlayan il kulüpleri ve merkezleri de var. Yayılması gereklidir.https://www.facebook.com/bursabbsatranc/

Bu düşüncelerinizi sosyal medyada da dile getirelim. Örnek facebook ÖSF da...
Daha çok kişiye ulaşıp taraftar da toplamaktadır.

Düşünceleriniz güzel! İl temsilcilikleri ve kulüpler işbirliği için eskiden beri projelerim vardı. İl bütçelerinin oluşumuna yönelik...
Bunları gündemde tutup kararlıca takip etmeyi de düşünüyorum. Bu dönem yeni yönetime ağır sorumluluklar yüklemektedir.
Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Mavikale (27) diyagramlı olsun şimdilik bana yeter.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi