Hileyi önleyebilir miyiz?
[size=large][size=x-large][size=medium][font=Century Gothic][color=#000000]"...Oyunların her tür bilişim ve iletişim temelli[/color][color=#000000]  [/color][color=#000000]‘yardımdan’ bağışık, sağlıklı bir biçimde tamamlanmasını sağlamak, hakemlerin güç görevleri arasına girmiştir..."[/color][/font][/size][/size][/size]
[size=small][size=large][size=x-large][size=medium][color=#000000][font=Century Gothic]Daha fazlası https://fenerweb.wordpress.com adresinde[/font][/color][/size][/size][/size][/size]
[size=large][size=x-large][size=medium][color=#000000][font=Century Gothic]IA&IO Tahsin AKTAR[/font][/color][/size][/size][/size]
Ara
Sn.Tahsin AKTAR’IN bu verimli ve ışık tutacak girişimini çok olumlu bulmaktayım.
Önemli bir kaynak teşkil edecek olan bu yazı dizisi, birçok yanlışın ve eksikliğin yerini daha aydınlatacak bir şekilde dolduracağını düşünüyorum.
Onun için bu girişime kendimce “SATRANÇ HAKEMLERİ AÇIK SEMİNERİ” adını verdim.

...

Öncelikli olarak yıllardır tanıklık yaptığımız ama kanıtlanması gerekirken bunu nedense beceremediğimiz bir durumun aydınlığa kavuşturulması gereğini ortaya koymak isterim.

Yapılan en açık, en önlenemeyen ve “kuraldışı” olmayan hile, oyuncunun( ya da dışarıdan birinin) diğerine hamle söylemesidir. İster kendi dilinde ister başka bir dilde ya da işaretle…

Neden kuraldışı olmayan dedim?

Çünkü kurallar, oyuncuların birbirleriyle konuşmalarını engellemiyor, engelleyemiyor. Sanki oyuncular birbirleriyle kurallar izin veriyormuşcasına rahatlıkla konuşabilmektedirler. Cebinde-çantasında tuvalete giden oyuncunun arkasından duyulan kaygıdan çok daha ileride bir durum...

Bu konuda kurallar geliştirilmeli, yaptırımlar çok açık ve kesin hale getirilmelidir!

Gerekiyorsa çok belli durumlar dışında oyuncuların oyuncular ve diğer tüm personel ile kesinlikle konuşmamalıdır.

Sadece fiili bir durum üzerine hakem gözetiminde konuşulma olması gerekir diye düşünmeye başladım artık. Bundan 20 yıl önce böyle bir şeyi düşünmezdim belki de…

Düşüncemi açık bir örnekle ortaya koyayım…

Ben yabancı bir ülkedeyim. Aynı turnuvada oynadığım diğer bir vatandaşıma tuvalette Türkçe olarak hamle söyledim. Beni hakemler anlayamadı. Görmelerine rağmen diğer oyuncular da ne dediğimi anlamadı. Açıkça hile yaptım.
Ya da aynı şekilde bir başka oyuncudan hamle aldım.
Bu durum nasıl engellenir?
Bunun oyunculara yaptırımı nedir?

Çünkü ben de ne; GÜRCÜ, ne RUS, ne İSPANYOL, ne de başka bir dil...
Bilmiyorum!

Selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi