Açık turnuvaların planlanması nasıl olmalıdır?
Düzenlemekte olduğumuz uluslararası turnuvalarda yerli sporcunun yabancı ile karşılaşma sayısının veya ihtimalinin yüksek olması öncelikle dikkat edilmesi gereken bir konudur.Bu konuya dikkat edilmemesi Piramidin ortasının ihmal edildiğini gösterir!
Aşılagelmemiş bölgelerde yapılacak yeni açık turnuvalar Piramidin ortasını canlandırır.Yarışmalara katılacak yeni isimlerin yolunu açar.Ancak ilk defa uluslararası turnuva düzenleyecek olan bir bölgeye ilk turnuvayı ulusal sporcularla yapmayı ve ertesi yıl yabancıların da katılmasını sağlamayı tavsiye ederim.Nasılsa Türkiye'de halen yabancıların katılmakta olduğu çok sayıda geleneksel açık turnuva vardır.
Bütün açık turnuvalarda yerel ve yerli sporculara mümkün olan en yüksek ödül verilmelidir.Yerel ve yerli sporculara ayrı ödül verilmesi benim veya bizim keşfimiz sayılmaz!!Avrupa'da bunun örneklerini görüyorum ve yerli dinamiklerimizi desteklememiz gerektiğini her fırsatta tekrar ediyorum.Federasyon yönetimi ve yerel yöneticiler bunu kabul etmiyorsa "Piramidin ortası ihmal edilmeye devam edilecek" demektir!
Yakın zaman önce Tekirdağ'da üst düzeyde bir kapalı turnuva düzenlendi.Böyle bir turnuvanın Satranç sitelerinde canlı yayın olarak verilmesinin çok yönlü yararları vardır.Piramidin ortasına hitap eden kapalı turnuvalar da düzenlenebilir.
Bugüne kadar düzenlenen açık turnuvalarda en çok önem verilen kriterin olabildiğince çok sayıda yabancı ustanın katılmasını sağlamak olduğunu biliyorum.Ama sadece bu kriteri sağlayıp diğer konuları geri plana itmek bize yarar sağlamaz.Yerli ile yabancının daha çok karşılabilmesini sağlayacak yarı açık(yarı kapalı)turnuva sistemleri geliştirilmelidir.Yerli sporcular her fırsatta desteklenmeli ve yarışmalara katılmaları teşvik edilmelidir.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi