Turnuvalarda Asgari Şartlar
Aşagıda benim aklıma gelenler var burda bulunmayıp sizinde aklınıza gelenler varsa yazın.

SATRANÇ TURNUVALARINDA OLMASI GEREKEN ASGARİ ŞARTLAR

1) Yeterli Aydınlatma: Turnuva bütün oyuncuların masası iyi aydınlatılmış olmalıdır.
Bazı turnuvalarda bazı masalar iyi aydınlatılmışken bazıları karanlık olabilmekte. Böyle bir turnuvada çıkan sonuçlar ne kadar gerçeği yansıtabilir.

2)Sessizlik: dışarı sesinden mümkün olduğunca yalıtılmış olmalıdır.

3)Rating kategorileri: turnuvada birden fazla grup olmalı (A,B,C gibi) . Bir gruptaki en düşük elolu yada ukd li ile en yüksek elolu oyuncu arasındaki puan farkı en fazla 300 olmalıdır.

4) Maddi Ödül En Az Hakem Ücretleri Kadar Olmalı:Turnuvada bulunan hakemlerin alacağı ücret toplam ne kadar ise, dereceye girenlerin alacağı toplam maddi ödül de en az o kadar olmalı.

5) Salon Çok sıcak yada çok soğuk olmamalı: özellikle yaz aylarında salonda klima olmalı.

Mehmet Turk.
savaşı zenginler çıkartır fakirler ölür.
Ara
Sevdim Smile
-Satranç taşları ele oturaklı , rahat olmalı.
-Notasyon yazmak için bedava kalem verilmeli.
-Hakemlerin sayısı fazla olabilir Smile
Ara
(23-11-2016, 23:10)Mehmet Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşagıda benim aklıma gelenler var burda bulunmayıp sizinde aklınıza gelenler  varsa yazın.

SATRANÇ TURNUVALARINDA OLMASI GEREKEN ASGARİ ŞARTLAR

1) Yeterli Aydınlatma: Turnuva bütün oyuncuların masası iyi aydınlatılmış olmalıdır.
Bazı turnuvalarda bazı masalar iyi aydınlatılmışken bazıları karanlık olabilmekte. Böyle bir turnuvada çıkan sonuçlar ne kadar gerçeği yansıtabilir.

2)Sessizlik: dışarı sesinden mümkün olduğunca yalıtılmış olmalıdır.

3)Rating kategorileri: turnuvada birden fazla grup olmalı (A,B,C gibi) . Bir gruptaki en düşük elolu yada ukd li ile en yüksek elolu oyuncu arasındaki puan farkı en fazla 300 olmalıdır.

4) Maddi Ödül En Az Hakem Ücretleri Kadar Olmalı:Turnuvada bulunan hakemlerin alacağı ücret toplam ne kadar ise, dereceye girenlerin alacağı toplam maddi ödül de en az o kadar olmalı.

5) Salon Çok sıcak yada çok soğuk olmamalı: özellikle yaz aylarında salonda klima olmalı.

Mehmet Turk.

İyiymiş...Bende bu arkadaşın içtiğinden istiyorum.

1- Bence her masaya birer masa lambası konulmalı. Üçlü priz filan
2- Dışarıdan yalıtım için katılan herkesin ağzı koli bandıyla sıkıca kapatılmalı. Salonların duvarları cam yünüyle çepeçevre sarılmalı. (Turnuva oynanacak salonu zor buluyoruz)
3- Sen hangi kategorideysen başhakeme söyle birinci olman için elinden geleni yapsın.
4- Ödüller Hakem ücretine denk derken aday hakem mi olsun , FA mı , IA mı ? Hangisine göre temenniniz. Hakem ücretlerini bi araştırın derim.  Bence Ödüllerin ücretlerini hakemler versin. Zaten masa sandalye taşımıyorlar. Salonu uzaylılar hazır hale getiriyor. Taşları salon görevlileri diziyor.
5- Salon konusunu da bence Gençlik Spor müdürlüğüne yazsaydınız belki bi çözüm bulurlar. Forum sayfalarında kim çözüm bulmuş...

Son olarak umarım daha farklı fikirler gelir aklınıza zira çok eğlencelisiniz Big Grin Big Grin Big Grin
Ara
Thumbs Up 
(25-11-2016, 16:16)ÖnderEker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevdim Smile
-Satranç taşları ele oturaklı , rahat olmalı.
-Notasyon yazmak için bedava kalem verilmeli.
-Hakemlerin sayısı fazla olabilir Smile

katılıyorum Önder bey  Rolleyes
Ara
dalga geçmenizden anlaşılıyorki turkiyede cogunluk gibi satranc sporunu sizde fazla önemsemiyorsunuz yada ciddiye almıyorsunuz. bazı turnuvalarda kuru teneke malalyadan baska odul yok. ödül olmayıncada gerçekten kuvvetli oyuncular turnuvaya katılmıyor . kendiniz gibi zayıf bir kaç oyunucuyu yenip şampiyon olsanız bunun ne kıymeti var?
grup meselesine gelince bazı turnuvalarda tek grup olunca 1200 elolu ile 2000 elolu karşılaşıyor. bu maçtan her ikiside keyif almıyor cunku sonuc belli.
1200 elolu nasıl olsa yenilicem psikolojisiyle oynuyor.
2000 eloluda biran once bitsinde kalkalım modunda oyunuyor vs vs.
dalga geçerek yorum yazanlar. siz satrancın kahvenelerde kalmasınan yanasınız anlaşılan .
Ara
(28-11-2016, 18:58)Mehmet Nickli Kullanıcıdan Alıntı: dalga geçmenizden anlaşılıyorki turkiyede cogunluk gibi satranc sporunu sizde fazla önemsemiyorsunuz yada ciddiye almıyorsunuz.   bazı turnuvalarda kuru teneke malalyadan baska odul yok. ödül olmayıncada gerçekten kuvvetli oyuncular turnuvaya katılmıyor . kendiniz gibi zayıf bir kaç oyunucuyu yenip şampiyon olsanız bunun ne kıymeti var?
grup meselesine gelince bazı turnuvalarda  tek grup olunca 1200 elolu ile 2000 elolu karşılaşıyor. bu maçtan her ikiside keyif almıyor cunku sonuc belli.
1200 elolu nasıl olsa yenilicem  psikolojisiyle oynuyor.
2000 eloluda biran once bitsinde kalkalım  modunda oyunuyor vs vs.
dalga geçerek yorum yazanlar. siz satrancın kahvenelerde kalmasınan yanasınız anlaşılan .

Satrancı gayet ciddiye alıyorum. Abim satranç hakemi aynı zamanda antrenör sağolsun oğlumu yetiştiriyor. Hafta sonundaki bir turnuva için cuma günü işinden çıkıp evine bile uğramadan akşam 18 den sonra salona koşarak gidiyor. Gece 12 de eve dönüyor. iki tane küçük çocuğu olmasına rağmen bu duruma katlanıyor. Cumartesi-pazar sabah 8 de çıkıp akşam 9-10 u buluyor eve gelmesi. Öğrendim ki cuma günü hazırlık yaptıkları halde ücreti ödenmediği gibi aldığı ücreti söylemeye utanıyor. Yanlış olmasın bir hakem arkadaşı aldığı ücretin 100-120 TL geçmediğini söyledi. Cuma 6 saat , Cumartesi 12 , pazar 12 saat boyunca salonda.Toplam 30 saat. Turnuvada sizin gibi böyle her şeyi konuşarak hallettiğini zanneden arkadaşlar konuşurken neden bu durumu yetkili mercilere iletmiyorsunuz? Neden daha iyi bir ortamda oynamasınlar dediğimde burun kıvırıp oradan uzaklaşıyorlar. Ancak birbirlerini pohpohluyorlar. O onu destekler öteki diğerini. Okul sporları turnuvasına katıldık milli eğitimden tek bir yetkili açılışa gelmezken , bazı turnuvalarda ödül töreninde ödül verecek kimse olmadığından hakemlere ödül verdirtirilirken , Forum sayfalarına bakıyorum da sporcu arkadaşlar nede güzel yazmışlar. O öyle olsun bu böyle olsun. Kimler hangi kurumlara yazılar dilekçeler yazdılar merak içerisindeyim. Zira aç senedir hiçbir şekilde değişen bir şey olmadı. Yakında oynayabileceğiniz turnuva bulamayacaksınız gönüllü sekiz on kişi kaldılar. Size tavsiyem bi cuma akşamı gidin o fedakar arkadaşlara yardım edin. Birazda siz kendinizi onların yerine koysanız...
Ara
(28-11-2016, 21:51)chess_man33 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(28-11-2016, 18:58)Mehmet Nickli Kullanıcıdan Alıntı: dalga geçmenizden anlaşılıyorki turkiyede cogunluk gibi satranc sporunu sizde fazla önemsemiyorsunuz yada ciddiye almıyorsunuz.   bazı turnuvalarda kuru teneke malalyadan baska odul yok. ödül olmayıncada gerçekten kuvvetli oyuncular turnuvaya katılmıyor . kendiniz gibi zayıf bir kaç oyunucuyu yenip şampiyon olsanız bunun ne kıymeti var?
grup meselesine gelince bazı turnuvalarda  tek grup olunca 1200 elolu ile 2000 elolu karşılaşıyor. bu maçtan her ikiside keyif almıyor cunku sonuc belli.
1200 elolu nasıl olsa yenilicem  psikolojisiyle oynuyor.
2000 eloluda biran once bitsinde kalkalım  modunda oyunuyor vs vs.

Satrancı gayet ciddiye alıyorum. Abim satranç hakemi aynı zamanda antrenör sağolsun oğlumu yetiştiriyor. Hafta sonundaki bir turnuva için cuma günü işinden çıkıp evine bile uğramadan akşam 18 den sonra salona koşarak gidiyor. Gece 12 de eve dönüyor. iki tane küçük çocuğu olmasına rağmen bu duruma katlanıyor. Cumartesi-pazar sabah 8 de çıkıp akşam 9-10 u buluyor eve gelmesi. Öğrendim ki cuma günü hazırlık yaptıkları halde ücreti ödenmediği gibi aldığı ücreti söylemeye utanıyor. Yanlış olmasın bir hakem arkadaşı aldığı ücretin 100-120 TL geçmediğini söyledi. Cuma 6 saat , Cumartesi 12 , pazar 12 saat boyunca salonda.Toplam 30 saat. Turnuvada sizin gibi böyle her şeyi konuşarak hallettiğini zanneden arkadaşlar konuşurken neden bu durumu yetkili mercilere iletmiyorsunuz? Neden daha iyi bir ortamda oynamasınlar dediğimde burun kıvırıp oradan uzaklaşıyorlar. Ancak birbirlerini pohpohluyorlar. O onu destekler öteki diğerini. Okul sporları turnuvasına katıldık milli eğitimden tek bir yetkili açılışa gelmezken , bazı turnuvalarda ödül töreninde ödül verecek kimse olmadığından hakemlere ödül verdirtirilirken , Forum sayfalarına bakıyorum da sporcu arkadaşlar nede güzel yazmışlar. O öyle olsun bu böyle olsun. Kimler hangi kurumlara yazılar dilekçeler yazdılar merak içerisindeyim. Zira aç senedir hiçbir şekilde değişen bir şey olmadı. Yakında oynayabileceğiniz turnuva bulamayacaksınız gönüllü sekiz on kişi kaldılar. Size tavsiyem bi cuma akşamı gidin o fedakar arkadaşlara yardım edin. Birazda siz kendinizi onların yerine koysanız...

sanırım siz dereyece girenlere dagıtan maddi ödülün en az hakem ucretleri kadar olması fikirine  karşısınız.
Ara
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Değerli arkadaşlar,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Tüm satranççılar adına en iyi şartları istediğiniz açık. Bu optimal şartlara ulaşmayı hepimiz isteriz.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ama bunun için daha temel şartların buna izin vermesi gerek.
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ne demek istiyorum?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bir basketbol salonu eksikleri ortaya çıkınca yenilenmeye gider. Örneğin zemin parkelerinin değişmesi gibi…[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bir futbol sahasının sürekli bakımda olması gerekir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bir yüzme havuzunun da kendisine özgü bir bakım süreci vardır.
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ama satrancın bir sahası yok! Bu gidişle de olmayacak galiba.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bilinen bir durumdur; bazen bir yemekhanede, bazen bir spor salonunda, bazen de bir düğün salonunda yapılıyor turnuvalar.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Şimdi bu misafir spor dalı diğer spor dallarının zeminlerinde, kurumların yemekhaneleri, sosyal tesislerinde yapılmaya mahkum ise, çok daha TEMEL ÇÖZÜM gerekli değil mi?

Kendisine özgü zemine ihtiyaç vardır. Ülkemizde bir tane sadece satrancın tüm yarışma şartlarına uygun düzenlenmiş  -SATRANÇ SPOR SALONU - gösterebilir misiniz?
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bunu devlet yapmalıdır![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ya da ilgili federasyonlara bu yetkiyi ve desteği sunmalıdır.
 [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Son çözüm ise benim en çok desteklediğim bir çözüm olan TSF’NUN  kendi girişimleriyle ölümsüzleştireceği adımdır: KENDİ TESİSLERİNİ YAPMASI !![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bunun için yönetimde çok değerli ve adım atmasını bilen insanlar vardır. Bence yeterince cesarete de sahiptir.
 [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Yolları açık olsun![/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Cuma 6 saat, Cumartesi 10 saat, Pazar 10 saat , çalıştırılan hakemlerin 2 günlük ücret alması haksızlıktır. Ancak unutmayın ki birçok oyuncu yıllarca satranç çalışıyor. Bunların bir kısmı dereceye giriyor.

Ve karşılığında aldıkları ödül  çok az. TSFnin yanlış  eğitici politikası yüzünden birçok usta satranç
oyuncusu artık okullarda iş bulamıyor. GM Suat Atalık uluslararası turnuva tecrübesi olmayanların ders vermemesi
gerektiğini   yazmıştı.

Dünyada ve Türkiye'de  satrancın koşulları sponsor olmaması yüzünde gittikçe kötüleşiyor.
Hakemler  de  çalışma koşullarını gördükten sonra 2. turnuvaya gitmek istemiyorlar. Her turnuvada satranca yeni başlamış başka bir hakemle karşılaşıyorsunuz.Hakemler de kendilerini geliştiremiyor.

Ancak usta oyuncular da gittikçe turnuva ortamından uzaklaşıyor. Bir oyuncunun yetişmesi  çok uzun süreli bir süreçtir.
Ancak Türkiyede 2 yıl turnuvaya katılan oyuncular satrancı bıraktığı için, seviye hep aynı yerde kalıyor.

Bu sorunları aşmak için bir hakem yılda 20,30 turnuvaya gönderilmesi gerekiyor.
Bu  şekilde kendini geliştirir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi