Carlsen Karjakin Dünya Şampiyonluğu maçı yönergesinde hata mı var?
(03-12-2016, 14:49)EnisBilyap Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Uzun yıllar "Giyotin -Guillotine" adı altında bir bitiş sistemi uygulandı. Şu sıralar hiç bir yerde duymuyorum. Acaba bu isim kötü ününden dolayı mı ortadan kaldırıldı."Ani Ölüm"de ortadan kaldırılmalı.
Benim önerim: Sword Blow - Kılıç Darbesi

Sevgili Enis,
Kılıç!
Giyotinin dedesidir.

Darbe!
Aman ha! Akla başka şeyler gelmesin? Shy

Niye bize ait bir terim olmasın?

Yabancı dilde "finish" sözcüğü bitme, bitiş ya da varış anlamına gelmektedir. Sportif bir terim olarak da yarışın bitiş çizgisi anlamını çağrıştır.

Şimdi ben diyorum ki, eğer buna anlamına uygun bir ad vereceksek bize özgü olmalıdır. Beğenmediğiniz bir şeyi değiştirmek isterseniz eğer kendinizden bir şey katmalısınız.

Kılıç, bize özgüdür. Ama aynı zamanda Avrupa'ya da...
Giyotin Fransa'ya özgü bir kelimedir ve inen bıçak da denmektedir. Ama hepsi de savaş, intikam, cezalandırma ve kan kokmakta...

Sportif bir anlama büründürülmek istenmiş. Ama kullanım anlamı ile sportif bir ilgi yok. İlgi kurulsa bile anlam itibarıyla gerçekten itici. Avrupalı için kullanılabilirdir. Bizim için bence de uygun değil.

Altın Puan Maçı yerli ve öz bir deyimdir.

[color=#ff3333][size=x-large]Şimdi;[/size][/color]

Ama gözden kaçan bir durum var! Exclamation Exclamation
Bence bunu da yanlış isimlendirdik!
Altın Puan Maçı...

Ama bence bu bir maç değil ki! Maçın devam eden bir kısmı değil mi?
Yani bütünün bir kısmı...
O zaman maç değil, parti.
Ayrı bir bölümü!

"Uzatma Partisi" ya da "Uzatma Partisi Bitişi" de denebilirdi. Veya bu anlama gelen başka bir ad...

Bu da düzeltilmelidir bence.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Carlsen Karjakin Dünya Şampiyonluğu maçı yönergesinde hata mı var? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 03-12-2016, 18:38

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi