Sah hareketi
Merhabalar, arkadaşım bu gün satrancla ilgili bir şey söyledi. Dogrulugundan emin olamadim. Konu şu : şah çeken taşı , şah yiyemez dedi . Ya başka bir taşla şah çeken taşı yersi, Ya kaçarsın ya da araya başka bir taş koyabilirsin dedi. Bu dogrumudur? Şah çeken taşı , şah kendisi yiyebilecek olsa bile yiyemez mi? Teşekkürler
Ara
Siyah şah a8 karesinde olsun.
Beyazın bir kalesi c7 de, b2 deki diğer kalesiyle b8'den şah çekip mat mı edecek? Veya Ka7 oynayıp mat mı edecek?
Olur mu böyle şey? 
Tabii ki şah çeken taş korunmuyorsa, şah o taşı alabilir.

Ara
evet. şah çeken taş boşta yani korunmuyor ise ve şahın yiyebileceği karede ise şah tarafından alınabilir.
Ara
Satranç hurafelerinden biri. Ayrıca "tahtada bir tarafın sadece şahı kaldığında diğer oyuncu 16 hamlede mat etmek zorundadır" kuralı da çok yaygın bir hurafedir.
Ara
(11-01-2017, 12:53)Ayhan Mansız Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Satranç hurafelerinden biri. Ayrıca "tahtada bir tarafın sadece şahı kaldığında diğer oyuncu 16 hamlede mat etmek zorundadır" kuralı da çok yaygın bir hurafedir.

Hurafe sayamayız, yakın zamana kadar mynet sitesinde dediğiniz gibi oynanıyordu, kaç kere düzeltilmesi için yazıldığını duymuştum, bir türlü yazılımı düzeltmediler diye biliyorum Smile
Ara
Oraya düzeltilmesi için yazanlardan biri de benim. Sitenin ismini hatırlayamadığım için buraya yazmamıştım. Smile
Ara
İyi sallamışlar öyle şey mi olur? Korunmuyorsa yer tabik ki şah.
Ara
Aynı sitede sadece şahın kaldığı konumlarda rakibin süresi bitince kazanç ilan ediyor Big Grin
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi