Sorunlar ve çözüm önerileri
Sorunlar ve Çözümler
Birkaç gün önce Halil Özmen, Türkiye Kupası yönergesi ile ilgili  bir tablonun düzetilmesini önerdi.Yönergelerin daha anlaşılır olması ortak dileğimizdir.Herşeyin daha iyisini yapmak ancak çözüm gösterilirse mümkündür.Ben de bazı izlenimlerimi paylaşacağım.
Bilgisayar çağında Satrançda hızla ilerleyen yetenekli gençler var.Yakın Gelecekde büyük aşamalar kaydedecekleri bugünkü oyunlarından anlaşılmaktadır.Yalnız az sayıda tik şeklinde hareket sergileyenler  gördüm.(Bacaklarını titretme,ayaklarını rakibin ayaklarına değdirme,karenin ortasında duran taşı düzeltmeye gerek olmadığı halde düzeltir gibi taşı tutma..)Bu gibi hareketler Gelecekde onlar için sorun olacaktır.Büyükustaların pek çoğunda bu gibi stres belirtisi veya tik şeklindeki hareketleri görmüyoruz.Yabancı Büyükustalar arasında çok az sayıda olumsuz örnek vardır.Onlar da sorun yaşamaktadır!
Son yıllarda hemen hergün   "Piramidin ortasını destekleyelim" sözünü tekrarlıyorum.FIDE her yaşta sporcuyu yarışmalara katılmaya teşvik ediyor.Biz de katılımı çoğaltmanın yollarını bulmalıyız.Geçen dönemde Teknik Kurulun icad ettiği Maksimum Rating ile eşlendirme başlatılmasının nasıl bir yarar sağladığını anlamak zordur.Maksimum Rating sisteminin kullanılması  ile şimdilik sakıncalı bir durum ortaya çıktığını düşünmüyorum.Ama Gelecekde sadece Elo puanına göre sıralama yapılmasının daha kolay ve doğru olacağını sanıyorum.
Benim en çok şikayet ettiğim konu, son yıllarda eşitlik bozma yöntemlerine gereğinden fazla önem verilmekte olmasıdır!Şunu her zaman hatırlamalıyız.Önce oyunun sonucunda alınan puana bakılır.Bucholz puanına ancak maç puanından sonra bakılabilir!1 sene önce öyle bir örneğe tanık oldum ki hala inanamıyorum.Takım maçında önce maç puanına sonra Bucholz puanına bakıldı.Masa puanına bakılmadı !Yasal yollardan kazanılmış masa puanları varken bunları yok sayıp Bucholz puanına bakmak Dünya gezegeninde yeni bir kıta keşfetmektir.Böyle bir yanlışın tekrar olmayacağını ümid ediyorum.Bu yanlışın doğru olduğunu düşünenler haklı olup olmadıklarını FIDE'ye veya yabancı ustalara sorabilirler!
Teşvik çok önemli bir kavramdır.Attığımız her adımda daha çok kimsenin katılmasını teşvik etmeliyiz.Şimdi tartışmalara neden olan bir örneği basitleştirerek anlatacağım:
Turnuva yönergesinde" para ödülleri ilk üç dereceyi kazananlara verilir ve eğer bu sporcular yarışmayı eşpuanla bitirmişse ödüller aralarında paylaştırılır.3 ncülükden sonraki dereceler için paylaştırma yapılmaz"demektedir.Bu ifade çok iyi anlaşılmamaktadır!Yorumu şöyledir:3 ncüğe kadar eşpuanlılar arasında paylaştırma yapılır.Ancak 4 ncü ve sonrakiler arasında eşpuanlılar arasında ödülleri paylaştırmama kararı doğru mudur?Yarışmayı 6 sporcunun eş puanla bitirdiğini varsayalım!Bu takdirde Bucholz puanına göre ilk 3 belirlenecek  ve 6 sporcunun hepsi yarışmayı 4 puanla bitirdiği halde 4 ncü, 5 nci ve 6 ncıya ödül verilmeyecektir!
Ben yetkililere,ilgililere,hakemlere soruyorum:Niye herkesi teşvik etmek istemiyorsunuz?Neden ödülü 6 sporcu arasında değil de 3 sporcu arasında paylaştirmayı tercih ediyorsunuz?
Muhatabım şu yanıtı veriyor: Eğer çok sayıda sporcu arasında ödülleri paylaştırmak istersek karşımıza "kişibaşı 12 TL gibi" meblağlar çıkıyor.Bu nedenle ilke olarak küçük miktardaki ödülleri paylaştırmayıp Bucholz puanına göre dağıtma pek çok turnuva yöneticisi tarafından tercih edilmektedir.Şu halde herkesi teşvik etmekten kaçınanların bir haklı yanı da vardır!Çözüm nedir?
Öncelikle Türkçeyi en kolay anlaşılacak şekilde kullanmak gereklidir.Yönergeyi okuyan bütün maddeleri hemen anlayabilmelidir.Şöyle bir uygulama yapılabilir:"" Toplamı 200- TL veya daha az olan ödüller eşpuanlılar arasında paylaştırılmaz!""Belki böyle bir kısıtlama turnuva yöneticilerinin sorununu çözebilir!Avrupa'da bazı turnuvalarda Hort yöntemi kullanılıyor!Bu yöntemde ödüllerin yarısı eşpuanlılar arasında eşit paylaşılırken yarısı da Bucholz puanına göre dağıtılmaktadır!Bu şekilde paylaşım eşit olmamakta ancak eşpuanlıların aldıkları ödüllerin arasındaki fark da küçülmektedir.
Daha çok sporcuyu yarışmaya katılmaya nasıl teşvik edebiliriz?Yarışma yerinin merkezi olması,ulaşımın kolay olması katılmayı teşvik etmektedir.Tatil günlerinden yararlanılması ve iş günleri turların akşam oynanması amatörlerin ve çalışanların katılımını kolaylaştırmaktadır.
Bu sorunlar ancak yazıya dökülürse ve tartışılırsa sorunların çözümü de bulunabilir!
Ateş Ülker
Ara
Ateş Beyin yazdıklarının büyük çoğunluğuna katılıyorum. 
Örneğin 3 sporcuya ödül vermek yerine 6 (veya daha fazla) sporcuya ödül vermek gibi, veya eş puanda bitirip eşitlik bozma nedeniyle ödül alamamanın yanlış olduğu gibi.

Maalesef organizatörler birazcık çaba sarfetmekten kaçınıp, işin kolayına kaçmaktadırlar. Veya bu gibi teknik işleri çözecek kişilere danışmamaktadırlar.

Türkiye'de yeterince bilgili, deneyimli ve aklı başında satranççılar vardır. 

Ancak -her nedense- bu kişiler iyi görev yapabilecekleri kurullara alınmamaktadırlar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi