Dünyanın En Güçlü Satranç Programı (Ücretsiz İndir)
Stockfish 12' de use NNUE seçeneğini seçmek çok ciddi bir avantaj sağlıyor. Bu forumda bununla ilgili pek çok test sonucu paylaştım. Hızda bir miktar düşüş oluyor ama satranç motoru özelleştirilmiş ağ kullanmanın avantajıyla çok daha güçlü oynuyor.

Intel Core i5 10210u tek çekirdekte maksimum 4.2 Ghz, 4 çekirdekte maksimum 3.9 Ghz hıza ulaşma kapasitesine sahip. Ama bu her zaman bu hızlara ulaşılacağı anlamına gelmiyor. Bilgisayarın sıcaklık vs. durumuna göre işlemci hızı otomatik olarak düşebiliyor.

Deneyebileceğin önerilere gelince:
Satranç programı çalışırken diğer çalışan tüm uygulamaları kapatıp tekrar deneyebilirsin.
Bios ve diğer aygıtların güncel durumda olup olmadığını kontrol edip, aygıtlar güncel değilse güncelleyebilirsin.
Denetim Masası \ Sistem ve Güvenlik \ Güç seçenekleri \ Plan Ayarları Düzenle kı\Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir\ İşlemci Güç Yönetimi\ En yüksek işlemci durumunun %100 olup olmadığını kontrol edebilirsin.
Bir kaç farklı yöntem daha var fakat bunu donanım bilgisi yüksek olmayan kişilerin yapması , yanlış bir işlem yüzünden bilgisayarda ciddi sorunlara yol açabileceğinden tavsiye etmiyorum.

Stockfish 12' yi sırayla motor ayarlarından 1, 4 ve 8 işlemci seçerek açılış pozisyonunda 1 dakika süreyle çalıştır. 1 dk. sonunda satranç motorunun saniyede hesapladığı hamle sayılarını belirtirsen sistem ayarlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını daha rahat söyleyebiliriz.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Dünyanın En Güçlü Satranç Programı (Ücretsiz İndir) - Yazar: kaissa74 - 27-11-2020, 23:26

Konuyu Okuyanlar: 47 Ziyaretçi