Dünyanın En Güçlü Satranç Programı (Ücretsiz İndir)
aşağıda açıklayacağım durum chess engine'lerin algoritmalarında bir eksiklik midir yoksa benim kullandığım pclerin yetersiz olmasından mı kaynaklanmaktadır?
infinite analyses testi yapıyorum. deep rybka 3 gui. Cfish 301120 versiyonu. 1024 hashtable, 8 thread. permanent brain.
kendi oynadığım bir oyun için 11nci hamlesinde infinite analiz açtım. baktığı derin hamle sayısını 1 seçmiştim (+- ile artan eksilen bi yer. 2 yapınca en iyi 2 hamleyi derin analiz eden yer)
engine 11.b4 hamlesini seçti. zaman geçtikte de en iyi hamleyi bunu seçtiği için hep bununla devam etti. 7-8 dk analiz ettirdikten sonra 44 depthteyken bir sonraki hamleye geçtim. Ama oyunda oynanmış olan 11.Ne5 hamlesiyle geçtim. Bu hamleye geçtikten sonra Beyaz'a daha yüksek skor vermeye başladı (0.80 civarı). 11.b4 hamlesini analiz ederken yaklaşık 0.70 civarı skor veriyordu. Yani aslında 11.Ne5 daha iyi görünmekte. Bu konumda geri döndüğümde artık engine durumun farkına varmış ve 11.Ne5 önermeye başlamış oluyor. Bu durumu her zaman yaşıyorum ilk değil.
Engineler birbirleriyle maç yaparken de bu şekilde yapıyor. en iyi hamleye odaklanıp aday hamleler arasında 2nci hamleye bile çok fırsat vermiyorlar gibi geliyor bana.Bu benim naçizane görüşüm.
Yanlış yorumladığım durum nedir, açıklama şansınız var mı?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Dünyanın En Güçlü Satranç Programı (Ücretsiz İndir) - Yazar: duranov - 02-12-2020, 22:52

Konuyu Okuyanlar: 51 Ziyaretçi