TSF, doping cezası
TSF;
Sıradan, GSB'ye yürüme mesafesinde bir yerde yapılan turnuvadan, doping kontrolü yapılmasına aracılık ederek baştan savma organize bir iş yürütmüştür.
İşin özünde; yap kurtul modeli ile devletin parası çar-çur edilip sade bir vatandaşın huzuru kaçırılmıştır.

"Doping testi için Türkiye yaş grupları veya Türkiye kupası gibi genel çoğunluk için önemli turnuvalar seçilmelidir"
diyebilen bir TSF yetkilisi olmalıydı...

Sade vatandaş Metin Türkay ile uğraşılacağına gidip GM lerden örnek almaları gerekirdi... 

Yemez tabii, yürüme mesafesi ne de olsa, işini yapmış görünmek için kolay yol...

Üstelik, haklı bir nedeni olan, Metin Türkay'a 4 yıl ceza;
Belgede sahtecilik yapan Uşak il Temsilcisine ödül...

TSF Satranca çağ atlatıyor Smile

Biraz utanmak lazım.
Ara
Alkol alarak maça çıkmanın herhangi bir cezai yaptırımı var mı?
Ara
Alkol aldığı tespit edilen sporcu hükmen yenik sayılır.Bir oyuncunun alkol aldığı etrafa yayılan kokudan belli olmaktadır.Yıllar önce Türkiye'ye sığınmış olan yabancı uyruklu bir sporcu maça alkol alıp geldi.Kendisi o turda oynatılmadı.Bir sonraki tura kadar kokunun kaybolmaması ve hareketlerinin düzene girmemesi halinde turnuvadan çıkarılacağı bildirildi!Biz hiçbir zaman kesin suç işlemiş olanları savunmak niyeti ile buraya yazı yazmıyoruz!Birçok satranççı arkadaşımız ölçüyü kaçırmamak koşulu ile alkol alır.Ama asla maça çıkmadan önce alkollü içki içmez.Zaten bunu denediği takdirde alkollü olduğu farkedilmese de oyunda başarılı olma şansı azalır!
Bizim bu forumda yazı yazmamızın esas amacı suç işlediği kanıtlanmamış kişileri Topluma kazandırmaya çalışmaktır.Yönerge,yönetmelik ve talimatları anlamaya çalışıyoruz.Bütün olaylarda Hukukun üstünlüğünü vurgulamak istiyoruz.Bakın ben önemli bir çelişki tespit ettim.Yanılmıyorsam Dopingle Mücadele Ajansının örnek vermeyen sporcuya verdiği ceza ile FIDE nin örnek vermeyen sporcuya verdiği ceza birbirinden farklıdır.Merak eden bir arkadaşımız araştırabilir!Belki gözünüzden kaçmış olabilir.Bu bölümde şunu söylemeye çalıştım.Eğer ilk defa Doping yaptığı tespit edilen bir kişiye 2 yıl ceza veriliyorsa ,idrar örneği vermeyen kişiye de 2 yıl ceza verilmelidir.Oysa bizim örneğimizde Metin Türkay 4 yıl ceza almıştır!Olayları çok anlaşılır bir dille anlatıyorum.Ama çoğunluk her zamanki gibi sessiz kalıyor.Metin Türkay bile lütfedip benimle bağlantı kurmuyor.Amacımız mevcut düzeni yıkmak değildir!Yasaları ve uygulamaları anlaşılır duruma getirip Hukuka uygun işler yapmaktır!Hukuka saygısı olanlar kimseden çekinmez!
Ateş Ülker
Ara
Cevabınız için teşekkür ederim Ateş Bey.Benim sorumu getirmeye çalıştığım nokta, Ankara sporcularının da bildiği üzere Metin Bey'in müsabakalara alkol alıp çıkmış olması.Bu sebepten dolayı numune vermiş olmayı reddetmiş olabilir diye düşündüm.Her ne kadar müsabakalara alkol alıp çıkmayı tasvip etmesem de(bazen rakip küçük bir sporcu olabiliyor), yine de konu hakkında Metin Bey'i haklı bulduğumu ifade etmeliyim,kimlik göstermesini istemek en doğal hakkı.Ben de olsam aynı tutumu sergilerdim. Ateş Bey'in söylemlerine paralel olarak, konunun hukuki boyuta taşınması gerektiği kanaatindeyim.
Ara
Fide kuralı : 11.1   Oyuncular satranç oyunun itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunamazlar.

https://www.chess.com/article/view/playi...eing-drunk

Oyuncunun alkollü veya alkolsüz (veya dopingsiz) olması vasıtası ile etrafını rahatsız etmesi elbette kabul edilemez.
Turnuva disiplinini bozan davranışlarda bulunan kişilere zaten hakem gerekli yönde önlem alabilir.
Az miktarda alkol almış ve etrafına bunu hissettirmeyen birini herhangi bir şekilde suçlamak mümkün olamaz.

Trafikte bile suçlamak için belli oranlar olduğunu unutmamak lazım.

Sayın Türkay bu şekilde etrafını rahatsız ediyorsa bunun için doping testine tabi tutmak ne derece doğru merak etmekteyim Smile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi