2013 den 2017 ye Türkiye Kupası
2013-2017 arasında yapılan Türkiye Kupası istatistik özeti aşağıdadır.
Toplam katılımcı sayısı, ortalama rating, katılan ünvanlı sporcu sayısı, katılan GM sayısı sırayla yazılmıştır.

2013 : 320, 1761, 18, 5
2014 : 365, 1721, 20, 4
2015 : 411, 1759, 20, 1
2016 : 351, 1781, 25, 1
2017 : 408, 1740, 25, 3

İstatistikte 2017 deki ortalama ratingin önceki yıldan düşük olması dikkat çekmektedir.

Bu arada, 2017 deki 3 GM den biri ilk sıralamada 1. iken sonuçta neden 83. oldu acaba ?
Ara
Bireysel başarılardaki dalgalanmalar çok önemli olmayabilir.Ancak Türkiye Kupası hakkında istatistik çıkarmanız önemlidir.Çünkü Türkiye kupası az da olsa Piramidin ortasını ilgilendiren bir etkinliktir.Benim teşhisime göre sorun Piramidin ortasındadır.Piramidin ortası canlanırsa zirvesi de tabanı da canlanır.Yapılabilecek olanlar çoğunlukla masraf gerektirmeyen uygulamalardır.Yarışmalara katılanların sayısını arttırmak için çaba gösterilmelidir.Bizim yerel yöneticilerimiz şimdi yazacağım örneğe inanmayacaktır.Almanya'da Ekim ayında düzenlenecek olan bir açık turnuvada 1400 puanın altındakiler için C grubu kurulmaktadır.C grubunun Birincisi için öngörülen ödül ise yanlış hatırlamıyorsam 50 Euro'dur.Oysa bizim yöneticiler 600 TL sını 5 kişi arasında paylaştırmaya utanmaktadır.Biz mi çok haklıyız?Onlar mı bu işi hiç bilmiyor?Piramidin ortasından söz ederken sadece Elo sıralamasının ortasında yer alanları değil aynı zamanda gençler ile yaşlılar arasında yer alan orta yaş kuşağını da tanımlamak ve desteklemek gerekiyor.30 yaşını geçen sporcumuz Kaderi ile başbaşa kalıyor.Çünkü kendisini geliştirebileceği yarışmalara katılamıyor.Federasyon yönetimi 1991 den beri hedef kitleyi genişletemedi.Hedef kitle küçük olunca hedefinizin de küçük olması normaldir.Geleceğe yatırım yapmak istemiyorlar.Kısa vadede gelecek olan başarılarla ilgileniyorlar.
Ateş Ülker
Ara
Dediklerine göre ; satrancı 81 şehirden köylere kadar indirmişiz. Antrenörlerimize köylerde yeni iş sahaları açılır artık.

Dilek ve temennilerimizi bir tarafa bırakalım ve gerçeklere bakalım.
Kupaya 17 il katılmamış. Oran olarak %21 eder. Ben söylemiyorum. TSF bildiriyor. 17 il birinci seçememiş mi ?

15 milyon nüfusu olan İstanbul’dan 44 kişi katılmış. 44/408 = %10,8 eder. Nüfusa orantılı olsaydı İstanbul’dan en az 77 kişinin katılması gerekirdi. İstanbul. Türkiye'nin kalbi. Satranç İstanbul’da diğer illere göre niçin daha az seviliyor ?
Ara
İstanbul istatistikleri

Katılımcı sayısı ve İstanbul katılımcısı
2013 : 320, 67
2014 : 365, 53
2015 : 411, 44
2016 : 351, 37
2017 : 408, 44

2013 deki oran 67/320 = %21. Türkiye nüfusuna göre normal.
2015, 2016, 2017 de oran %10 lara düşmüş. Bu normal değil.
Bunun üzerinde düşünmek, daha detaylı araştırma yapmak gerek.
Ara
Yarışmalarda "İl" diye doldurulan bilgi çoğu sporcu için gerçek ve geçerli değildir. Kulüp sporcusu olanların kulüplerinin belirtilmesinin önemi hala anlaşılamamıştır. Sonuç olarak sözü geçen çalışmada Feti'nin bulduğu istatistik bilgiler ne yazık ki doğru olmuyor. Daha kesin bir çalışma için sporcuların Türkiye Kupasına gelirken geliş hakkını veya koşulunu kazandıkları çıkış turnuva ili belirtilmeli ki bu bile tam bir bilgi olmayabilir başka ilde oturan ama uygun olduğu başka ildeki il birinciliğine girmiş sporcular istatistiğin yanlış çıkmasına neden olacaklardır. Ama böyle bir istatistik bilgi bile bize önemli sonuçlar gösterir.
Hangi illerden katılım oldu verisi için tek tek isimlerin üzerinde çalışılabilir.
Herkese iyi çalışmalar,
Hakan Erdoğan
Bilgiyi veren TSF dir. Bilginin doğrusunu eğrisini ben bilemem. Resmi sayfalarda yazan bilgi doğru değil de eğri ise bunu düzeltmek bana düşmez. Doğrunun, salt doğrunun, gerçek doğrunun peşinde öncelikle kişileri bilgilendiren kurumlar olmalıdır.

Eğer ; kendi çalışma kapsamlarında tüm bilgilere sahip olması gereken kurumlar kişileri yanıltıyorsa, art niyet aranmamalı, ancak bilgisizlik ve cahillik kavramı burada öne çıkar.
Ara
Kupanın 1740 olan 2017 yılı rating ortalamasının nasıl hesaplandığını bilmiyorum. Rating ortalaması hesabının nasıl yapıldığını da bilmiyorum. Ortalama kavramını kullandım. Belki bu kavramı da yanlış kullanmış olabilirim.
Birkaç hesaplama denemesi yaptım. Bir tanesi tuttu. Merak edenler için söyleyeyim.

ELO bazında hesaplama :
408 kişiden sadece ELO su olan 357 kişinin ELO larını topladım, 357 ye böldüm, sonuç 1740 küsur çıktı.
408 kişiden ELO su olmayan 51 kişi hesaplamaya dahil edilmedi.
ELO su olan ve olmayan 408 kişinin rating ortalaması 1523 çıktı.

UKD bazında hesaplama :
Sadece UKD yi dikkate alarak hesaplama yaptım. Yine aynı mantıkla, yani UKD si olmayanları dikkate almadım. 390 kişinin rating ortalaması 1765 çıktı.
UKD si olan ve olmayanları hesaplamaya dahil ettiğimde rating ortalaması 1687 çıktı.

Maksimum rating bazında hesaplama :
Malum, turnuvalarda maksimum rating kavramı geçerliliğini koruyor. Ben de bunu dikkate alarak hesaplayayım dedim.
408 kişinin ortalama ratingini 1699 olarak buldum.

En doğru hesaplama 51 kişiyi dikkate almadan, ELO lar üzerinden yapılan hesaplama oldu.

Kendime göre anlamlı veya anlamsız hesaplamalar yaptım. Başta da söylediğim gibi rating ortalaması hesaplamasının nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yanlış yaptıysam affola. Doğru hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklayacak olanlara da peşinen teşekkür ederim.
Ara
Türkiye Kupası kapsamında rating ortalaması düşüyor.
İstanbul’da ne oluyor ? Daha hazin bir düşüş yaşanıyor.
Düşmüş, yükselmek için çabalamış, tekrar düşmüş.
2013 de 1847 den 2017 de 1803 e kadar gerilemiş.

İstanbul’da rating ortalaması düşüşü, gerilemesi şöyle olmuş :
2013 :1847
2014 :1802
2015 :1840
2016 :1797
2017 :1803

Grafik zikzaklar çiziyor ve aşağıya doğru gidiyor.
İstanbul düşerse Türkiye’nin düşmesi kaçınılmazdır.
Ara
(07-02-2017, 11:37)Hakan Erdoğan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yarışmalarda "İl" diye doldurulan bilgi çoğu sporcu için gerçek ve geçerli değildir. Kulüp sporcusu olanların kulüplerinin belirtilmesinin önemi hala anlaşılamamıştır. Sonuç olarak sözü geçen çalışmada Feti'nin bulduğu istatistik bilgiler ne yazık ki doğru olmuyor. Daha kesin bir çalışma için sporcuların Türkiye Kupasına gelirken geliş hakkını veya koşulunu kazandıkları çıkış turnuva ili belirtilmeli ki bu bile tam bir bilgi olmayabilir başka ilde oturan ama uygun olduğu başka ildeki il birinciliğine girmiş sporcular istatistiğin yanlış çıkmasına neden olacaklardır. Ama böyle bir istatistik bilgi bile bize önemli sonuçlar gösterir.
Hangi illerden katılım oldu verisi için tek tek isimlerin üzerinde çalışılabilir.
Herkese iyi çalışmalar,
Hakan Erdoğan

Yazdığım yazının 3. cümlesini yanlış anlaşılma durumu olabileceği nedeniyle aşağıdaki gibi değiştiriyorum.
Saygılarımla,
Hakan Erdoğan
3. cümle değişikliği:
"Sonuç olarak sözü geçen çalışmada sporcuların katılım illeri yanlış olan turnuva bilgilerinden yararlanıldığı için Feti'nin oluşturduğu bu istatistik ne yazık ki doğruyu gösteremiyor."
İllerle ilgili yazdıklarım TSF nin resmi sitesinde verdiği bilgilerdir.
Bu bilgilerin hangilerinin yanlış olduğu bildirilmelidir.

TSF nin bildirdikleri haricinde benim yazdığım (kopyalayıp yapıştırırken yaptığım) yanlışlar var ise, bunların örneklendirilmesi ve benim yanlışlarımın bildirilmesi beni sadece memnun eder.
Ara
Mamafih :

Küçük bir kopyala-yapıştır daha yapmıştım kendi notlarım arasına.

Küçük bir yanlışlık buldum. TSF nin verdiği alfabetik listede 40. sıradaki satranççının FIDE ID si ve ELO su yanlış yazılmış. Demek ki kurum yanlış yapabiliyor.

Elbette, burada ilgili satranççının hiçbir kusuru yoktur.
Kusur o alfabetik listeyi oluşturan kurumundur.
Ara
2017 Türkiye Kupası alfabetik listede birçok FIDE ID leri birbirlerine karışmış. Yani ismin karşısında yazan ID o kişiye ait olmayıp listedeki başka bir kişiye ait.
Sadece kaydırma yapılmamış, aynı zamanda üstteki alta, alttaki üste yazılmış.
Listedeki örneklerden ikisi : 189, 194
Bir tanesini de daha önce yazdım. Oradaki ID nin sahibi ise ilginç bir şekilde listede yok.
Bu örneklere benzer onlarca yanlış var.

Bu noktada bir soru. Doğru bilgiye ulaşmak için referansın nedir ?
Haklı bir soru. Referans olarak FIDE mi alınmalı, yoksa TSF mi ?
Ben şimdilik FIDE yi aldım. En doğru referans satranççının kendisidir.
Fakat satranççı bu platformda yok ve bu platformdan haberi yok.
Bu durumda, benim referansım aksi ortaya çıkarılana kadar şimdilik geçerli görünüyor.

Bu bilgiler ışığında yorumlarımızı yapalım bakalım.
FIDE ID sinde yanlışlık yapanın diğer bilgileri kaydederken yanlış yapma ihtimali var mıdır ?
Bu ihtimal sıfır olabilir mi ? Bilemiyorum. Cevabı başka birilerinin, yani tüm bilgilere sahip olan birilerinin vermesi gerekir.
Örnek bir soru : Listeye göre 17 ilden katılımcı olmamış. Peki, bu 17 rakamı doğruyu gösteriyor mu ? Gerçek rakam 17 den az mı, çok mu ?
Bu arada, satranççıların UKD lerinde veya ELO larında yanlışlık yapılıp yapılmadığını sormuyorum.

Ben sorularımı sorarım. Çünkü resmi siteden elde ettiğim bilgilerde çelişkiler ve yanlışlıklar var.
Benim sorduğum sorulara ilgilisi ister cevap versin, isterse vermesin. Bu benim sorunum değil.

Benim yaptığım bir çalışma değildir. Sadece kopyalayıp yapıştırıyorum. Çalışmayı olayın sahipleri yapmalıdır. Üzerinde çalışılması gereken o kadar fazla bilgi ve o kadar önemli bilgiler var ki, bu bilgiler üzerinde ehliyetli insanların yapacağı çalışmalar, elde edilecek değerlendirmeler satranç toplumumuzun gelecek için kazancı olacaktır.
Ara
Sn. Feti'nin yaptığı bu incelemelerin yararı büyüktür. Başvuru listeleri ne yazık ki turnuva öncesinde bugüne kadar hiç yayınlanmamıştır! Bu listeler yarışmanın 1. turu öncesi siteye konulup sonrasında da çoğu zaman girenler çıkanlar olmasına karşın güncellenmeyerek en son katılım listesi olarak orada unutulmaktadır. Halbuki nitelikli başvuru listesinin yayını ile kimin girdiğini görebilmek, birlikte yarışmaya gitmek, orada onlarla buluşmak gibi nedenlerle katılımı bir miktar arttırıcı etki oluşacaktır.

Sn. Feti'nin incelemesinde sözü geçen sporcuların farklı Fide ID nosu olayı ise muhtemelen excel dosya üzerinde bir düzenleme yapılırken dikeylerin karışması ile oluşmuştur diye tahmin ediyorum.

Ben maddi hata olan konulardan daha çok, sponsorluk ve diğer açılardan yararları olması nedeniyle sporcuların Kulüp İli ve Yarışmaya katılma hakkı elde ettikleri İl ile oturdukları İkamet ettikleri İl bilgisinin -böyle gelmiş böyle gider yanlış yazılması yerine- doğru biçimde yazılıp belirtilmesinin Türk satrancı için önemli olduğunun üzerinde duruyorum. Bu konu hemen anlaşılmayabilir ama hem kulüp yöneticileri hem illerdeki satrançla ilgililer ve yöneticilerle birlikte sponsor kurum ve kuruluşların yöneticileri açısından önemli bir veri olmalıdır. Ayrıca hiç bir sporcu kendisi ile ilgili bilgilerin doğru olmamasından mutlu olmaz herhalde.

Herkese iyi çalışmalar,
Hakan Erdoğan
Listelere bakmayan benim turnuva öncesi kayıt listelerinden bahsettiğimi sanabilir.
Turnuvanın resmi başlangıç listesinden ve final sıralaması listesinden bahsediyorum.

Resmi başlangıç listesindeki ve final sıralaması listesindeki tüm katılımcı isimleri tıpatıp örtüşmektedir. Her iki listenin ratingi 1740 dır ve her iki listede 408 katılımcı belirtilmektedir.
Çok ilginçtir ! : Çapraz tabloda da bu 408 katılımcının birbirleriyle kıyasıya çarpışmış oldukları görülmektedir.
Ara
Kupadan küçüklere ve yıldızlara bir pencere açalım.

Çocuk satrancında yatay gelişme gerçek bir gelişme değil, suni gelişmedir. Oyuncular ve veliler bugün varlar, yarın yoklar.
Turnuvaya katılıyor veli ve çocuk. Sonuç başarısız olunca çocukta ve velide devam etmek için motivasyon sıfıra iniyor ve turnuva biter bitmez satranç unutuluyor.

Küçüklerin sayılarını biliyormusunuz ?
7, 8, 9 yaş genel katılımcı sayısı müthiş. Rekor mekor dinlemiyoruz kırıp geçiriyoruz. 205 ile başlayıp 264 ile tavanı deliyoruz.
Sonra ? Ya sonra ?
Sonra sayı hızla düşüyor.
10, 11, 12 yaş genel katılımcı sayıları hızla yokuş aşağıya doğru gidiyor ve 178 de soluklanıyor.
Küçük kızlarımızı ise hiç sormayın.

Yıldızların listelerine baktınız mı ?
Ben şöyle bir göz ucuyla baktım. Bakmaz olaydım.

Hikaye şöyle.
13 yaş genelde katılımcı 125 kişi, rating ortalaması 1451 : “Güzeel !”
14 yaş genelde katılımcı 61 kişi, rating 1524 : “Sayı azalmış ama olsun, ratingimiz yükselmiş. Eh, fena değil.”
15 yaş genelde katılımcı 65 kişi, rating 1592 : “Sayımız da, ratingimiz de yükseliyor. Uçuyoruuz !”
16 yaş genelde katılımcı 53 kişi, rating 1659 : “Sayı önemli değil canım ! Sen ratingimize bak ! Yükseliyoruz !”
17 yaş genelde katılımcı 43 kişi, rating 1608 : “Hey ! N’oluyor orda ! Eyvah ! Düşüyormuyuz ne ?”
18 yaş genelde katılımcı 34 kişi, rating 1559 : “Şeyy ! Katılımcı sayısını göremiyom. Başıma bişeyler çarptı heral ! Rating ne o öyle ?? Uçurumdan aşşamı düştük yoğsa ?? Bana rüyamda kabus gördüğümü söyleyin n’lur.”
İşte böyle…

Yıldız kızlarımızın sayılarını ise hiç merak etmeyin. Birilerinin “Onlar zaten B takımımızın kaynakları. Kayda girmelerine değmez.” dediğini duyar gibiyim.
Fakat yine de merak edecek olursanız bir yerlere isyan duygunuz harekete geçebilir. Sadece şunu söyleyeyim. 18 yaş kızlarımızdan sadece 12 kişi turnuvaya katılmış. Rating ortalaması maalesef 1333.
Bu durumda, birilerinin söz etme cüreti gösterdiği rekor mekor nerede mi kaldı dediniz ? Ne yalan söyleyeyim, ben de arayıp bulamadım rekorun nerede kaldığını.

Satrancı sadece çocuk satrancı olarak görürsek onu yukarılara taşıyamayız. Toplumun geneline yayamayız. Çocuğun satranca sevgisini, heyecanını devam ettiremezseniz o ergenlikle beraber farklı alanlarda kaybolup gider. Yerimizde saymaya devam ederiz.
Çocuk satrancını liselere, üniversitelere yayabiliyormusunuz ?! İşte o zaman sizi alnınızdan öperim.

Piramidin ortası. Ateş Ülker Beyin yıllarca dilinden düşürmediği kavram. Kim ne derse desin Ateş Bey haklı. Piramidin ortası kavramıyla ilgili Ateş Beyin aleyhinde ne söylenirse söylensin. Rakamlar haklı olduğunu ispat ediyor.
Piramidin ortasına destek verilmezse sayı da azalacak, rating de düşecek.

Piramidin ortası dile gelir :
“Ben çocuk değilim artık. Liseliyim, üniversiteliyim. Ben piramidin ortasıyım. Beni aldatmaya çalışma, aldatamazsın.”
“Beni kendi kampında görmek istiyorsan bana benim dilimle konuş. Benim anlayacağım argümanlar, projeler üret. Piramidin tabanı yayıldıkça yayılıyor yere. Tavan tabana değmek üzere. Birbirlerine bir kulaç mesafesindeler. Tavan beni ezip geçerek tabanda yayılanlara ulaşıyor. Ben arada eziliyor ve yok oluyorum. Beni de gör. Varlığımı hisset. Tavan bana el atsın, ben de tavana. Ben tabanla tavanın bağlayıcısıyım. Bağlayıcı görevinden uzaklaşırsam tavan belki kaf dağlarını da aşar ama yakın ve uzak vadede geriye dönüp baktığında arkasında kimseyi görmezse o da gerisin geriye döner. Tavanı arkasından destekleyecek olan benim. Benim dilimi öğren ve bana öyle yaklaş. Çocuk değilim artık. Çocukların kampından kafanı çıkart biraz da beni gör. Turnuvana niçin gelmediğimi anla artık. Benim dilimle konuş. Beni gördüğün andan itibaren benim sana yaklaşımım da olumlu olacak ve getirisi ikimiz için de çok olacak. Yeter ki çocukların (ve velilerin) kampından bir pencere aç ve bana bak.”
“Yok, seni görmek istemiyorum, senin dilini öğrenmem gerekmiyor, çocuklar bana yetiyor diyorsan, sen bilirsin. Sen yoluna, çocukların ve velilerin kampına, ben yoluma.”
Ara
(07-02-2017, 12:18)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kupanın 1740 olan 2017 yılı rating ortalamasının nasıl hesaplandığını bilmiyorum. Rating ortalaması hesabının nasıl yapıldığını da bilmiyorum. 

Kendime göre anlamlı veya anlamsız hesaplamalar yaptım. Başta da söylediğim gibi rating ortalaması hesaplamasının nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yanlış yaptıysam affola. Doğru hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklayacak olanlara da peşinen teşekkür ederim.

Sayın Feti;

Turnuva UKD ortalaması şu şekilde yapılmaktadır. Yönergedeki başlangıç sıralamasının neye göre yapılacağı baz alınarak, son 3 yıldır rating maksimum kullanılmaktadır. Yani sporcunun var olan ELO ya da UKD si, hem ELO'su hem UKD si varsa yüksek olanının kullanılması, diğerinin yok sayılmasıdır. Herhangi bir ELO ya da UKD si olmayanlarında 1000 rating kabul edilerek ortalamaya alınmasıdır.

Buna göre Türkiye Kupası maksimum ratinge göre yapılmıştır. 408 sporcu vardır, 17 tanesi hiçbir ratinge sahip değildir, 1000 kabul edilecektir. Diğer sporcuların yüksek olan ratingi alınacaktır. Bu takdirde 408 sporcunun rating toplamı 709846 yapar. Aritmetik ortalaması 709846/408=1739,8 den=1740 olur. (virgülden sonra 5 ve yukarısı üste tamamlanır)...
Ara
Uluslararası Hakemimiz Sayın Oğuz Cem Akın’a tekrar teşekkür ederim.
Ara
Yılları karşılaştırmaya devam edelim.

2013, 2014, 2015, 2016 da 4 yıl boyunca verilen toplam ödül sabit kalmış : 30000 TL
2017 de toplam ödülü artırmışlar : 40000 TL.
Helal olsun TSF ye, kesenin ağzını nihayet açmış (amma gölün suyu çekildikten sonra).

Diğer tarafta, 5 yıl boyunca ünvanlı sporculara verilen “Katılım Özendirme Desteği” sabit kalmış :
GM ye 1000 TL, IM ve WGM ye 500 TL, WIM e 400 TL.

Ben de kendi kendime soruyordum ; neden diyordum, neden ünvanlı sporcular kupaya rağbet etmiyorlar diye. Cevabı sabit, değişmeyen katılım desteği olabilir mi ? TSF bu konuda çok ama çok istikrarlı. Nuh diyor peygamber demiyor. Bari, hiç olmazsa enflasyon farkı verilseydi mi dediniz ? “Enflasyon farkı da ne ki ? her yıl 30000 TL sabit ödülü enflasyon farksız verdik. Ünvanlılara enflasyon farkı vermek eşitsizlik olurdu.” dermiş birileri.
İyi ama, 2017 de de sabit kalmış destek. Bu destek mi şimdi ?!

Durun durun, bi dakka destek verme konusunda eksik söyledim. FM ünvanlı sporculara 2013, 2014, 2015 de 200 TL olan katılım desteği 2016 ve 2017 de iptal edilmiş. “Zaten ne gerek vardı onlara yıllarca destek vermeye. Desteği kestim gitti.” dermiş birileri.

Diğer kategori ödüllerini de sonraya bırakalım.
Ara
2017 de 25 ünvanlı satranççı kupaya katılmış.
FIDE’nin bildirdiğine göre, 2017 Şubat itibarıyla güncel ilk yüz listesinde ise 70 ünvanlı sporcumuz var. Bunlardan kupaya katılan 25 kişidir. Ünvanlı sporculardan 34 ü FM dir. Bunlardan da 8 i kupaya katılmış.
Kupaya ilk yüz listesindeki ünvanlı sporculardan yaklaşık %64 ü katılmamış. FM lerden ise %76 sı katılmamış.

Neden ünvanlı sporcuların çoğunluğu kupaya katılmamış ?

Ödüllerin cazibesi olmadığından olabilir mi ?
Evet, olabilir.

Başka ?
Konaklama imkanlarının elverişli olmamasından olabilir mi ?
Olabilir.

Başka ?
Ünvanlı sporculara yeterince değer verilmediğinden olabilir mi ?
Olabilir.

Ünvanlı sporculara değer verilmiş olsaydı yıllarca “Katılım Özendirme Desteği” sabit kalmayıp her yıl artırılarak makul bir seviyeye getirilirdi.
İl birincilerinin bile konaklama giderleri karşılanırken ünvanlı sporcuların pas geçilmesi onlara değer verilmediğini göstermektedir.

Bu arada, her ilden sadece 1 sporcunun konaklama giderlerinin karşılanması (örneğin; Kırklareli’nden 1 kişi ve İstanbul’dan da 1 kişi, Kırıkkale’den 1 kişi ve Ankara’dan da 1 kişi) ayrı bir konu başlığıdır ve ileride tekrar dile getirilecektir.
Ara
Değişerek gelişme.
Bir yöntemdir.
Mevcudu sorgulamak ve eksik yanlarını (mutlaka vardır ve olacaktır) değiştirmek.
Deneme yanılma yöntemi de olabilir gelişme için.

Fakat gördüğüm kadarıyla 2013 den 2017 ye yönergeler hiç değişmemiş.
Birkaç ufak tefek farklı cümle yazılmış yazılmasına da, bunlar çok cılız kalmış.
Hep kopyalayıp yapıştırmışız.
Akıl ve düşünce sporu olan satranç da talimatnameler, yönergeler bir adım ileriye gidememiş.
Tüm bunları hazırlayanlar mevcutla yetinmişler. Düşünerek, akıl yürüterek farklı bir şey yazamamışlar.

Kadınlara, 50yaş üstüne, 2000-2199 a, 1800-1999 a, 1600-1799 a, ELO suza yıllar itibarıyla verilen birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülleri aynı kalmış.

2013 yılı : 400, 300, 200 TL
2014 yılı : 400, 300, 200 TL
2015 yılı : 300, 200, 100 TL
2016 yılı : 400, 300, 200 TL
2017 yılı : 500, 400, 300 TL

Kupaya 2017 de 36 kadın sporcu katılmış.
Toplam katılımcının %9 u eder. Bu tablodan birilerinin utanması gerekir.
Kadınlara da, 50 yaş üstüne de, ELO suza da aynı miktar ödül dağıtılmış.

Yıllardır değişmeyen bu kategoriler değişmeli ve verilen ödüller cazip hale getirilmeli.
Kadının başkan olduğu bir yerde kategoriler arasında kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalı.
Kendi bünyesindeki İzmir bile kadınlara verilen ödüle 750 TL ile başlarken TSF en az 1000 TL ile başlamalı. Dene bakalım ; katılım artar mı, artmaz mı ? Ama, “bu katılımdan memnunum, kadınların sayısının artmasına gerek yok” dersen o başka.

Kupada yeni kategoriler oluşturulmalı. Örneğin ; lise ve üniversite öğrencileri için 2 ayrı kategori. Satranç sevdasıyla çalışanlara bu zor olmasa gerek.
Alışılmışı değiştirmenin örneklerinden biri budur. Farklı düşünmek ve uygulamak. Ama farklıyı kim düşünür ??
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi