Rating Hesaplamaları
A adlı satranççının ratingi 1800, B adlı satranççının ratingi 1830 dur.
Katıldıkları son turnuvanın başlangıç sıralamasına göre A 25.sırada B 20.sırada idi.

A ve B nin katıldığı bir turnuva daha bitmiştir. Turnuva sonuçlarını ilgili yere iletmesi gereken kişi 3-4 gün sonra iletmiş ve sonuçları değerlendirerek rating hesabı yapacak kişi de 2 hafta sonra hesapları tamamlamıştır. Turnuvaya katılan A nın ratinginin 50 puan artarak 1850 olduğu, B nin puanının 30 puan düşerek 1800 olduğu tespit edilmiştir.

Soru 1 : Rating hesaplamalarının bitmesine 1-2 gün kala A ve B yeni bir turnuvaya daha katılmışlardır. Yeni turnuvanın başlangıç sıralamasında A adlı satranççı B adlı satranççıdan önce mi, sonra mı yer almalıdır ?

Soru 2 : Rating hesaplamaları yeni turnuvadan önce tamamlanırsa, başlangıç sıralamasında A adlı satranççı B adlı satranççıdan önce mi, sonra mı yer alır ?

Soru 2 nin farklı versiyonu : Yeni turnuvada başlangıç sıralaması turnuvanın başlamasına 1 saat kala yayınlanarak bildirilmiştir. Önceki turnuvanın rating hesapları ise yeni turnuvanın başlamasına 10 dakika kala özele ve genele yayınlanarak bildirilmiştir. Bu durumda A nın ve B nin başlangıç sıralaması değişir mi ?
Ara
TSF nin kullandığı rating hesaplama yöntemi yanlıştır.
Mevcut yöntem uygulanmamaktadır.
Daha fazla haksızlığa sebep olmaması için doğru olan yöntem bir an önce yürürlüğe girmelidir.
Ara
8 Ocak 2017 den beri UKD askı listelerinde güncellenmeyi bekleyen turnuvalar var.

Bu ne tembelliktir böyle !
Ara
Eğer turnuva verilerinde eksiklik varsa bu eksiklikler illerine bildirilir, eksiklikler giderilinceye kadar da "Hesaplanmayı Bekleyenler" bölümünde bekletilir.
Uğuray ÖZALP
Ulusal Hakem - ANKARA
Ara
8 Ocak 2017 den beri UKD askı listelerinde güncellenmeyi bekleyen turnuvalar var.

Bu ne tembelliktir böyle !
Ara
Ukd askı listelerini sürekli olarak takip etmekteyim.Edirne'de düzenlenen turnuvalar bir sonraki ay askıya alınıyor ve bu sürekli oluyor.Turnuva verisinden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünmüyorum
Ara
Bir kurumun dışarıya karşı sorumluluklarını ve görevlerini doğru, eşit ve adaletli bir şekilde yapabilmesi için herkes için geçerli ve herkes tarafından bilinen yazılı talimatnamelere, prosedürlere ihtiyacı vardır.

Fakat bir kurum düşünün ki ; bir konuda yazılı, onaylı bir prosedürü var, ama prosedüre uymuyor. Prosedüre göre ve prosedürün kapsamı olan konuda herkese eşit uygulama yapması gerekirken yerine ve kişisine göre farklı davranıp farklı uygulama yapabiliyor. Bundan dolayı haksızlıklar oluyor.
İşte böyle bir kurum TSF olabilir mi ?

Aylardır UKD sisteminde askıda bekletilen turnuvalar ve UKD puanının değişmesini bekleyen satranççılar var. Satranççı önceki turnuvadaki UKD puanıyla yeni bir turnuvaya katılması halinde türlü çeşit haksızlıklar olacak. Belki de oldu.

UKD puanı düşen sporcu yeni turnuvada başlangıç sıralamasında daha alt sıralarda yer alacak.
UKD puanı yükselen sporcu ise yeni turnuvada başlangıç sıralamasında daha üstlerde yer alacak.

Fakat askı listelerinin onaylanması mevcut yürürlükte olan prosedüre göre çok geciktiği için UKD puanları güncellenmiyor.
UKD listeleri güncellenmediği için turnuva eşlendirmeleri yanlış yapılıyor. Ve bu noktada haksızlıklar yapılma ihtimali çok yüksek.

Turnuva başlangıç sıralamalarında ve tur eşlendirmelerinde daha üstte olması gereken satranççı daha altta ve daha altta olması gereken satranççı daha üstte yer alıyor. Birinci turdaki yanlış eşlendirmeler diğer tur eşlendirmelerini de otomatikman etkiliyor.

TSF nin böylesine önemli bir konuda nasıl yanlış yapabildiğine şaşıyorum.
Bilerek mi, bilmeyerek mi yanlış yapıldığını merak ediyorum.
Ara
Konu ile ilgili ukd hesaplamarından sorumlu Atilla Gürmen'e mail atmanızı öneriyorum.Mutlaka dönüş yapacaktır.Cevabı buraya yazarsanız minnettarım
Ara
Burası Özgür Satranç Forum. Yorumlarımı özgürce yazarım. Yeri geldiğinde yanlışa saplanır ve özür dilerim. Yeri geldiğinde ikazım ve önerim yerini bularak anlam kazanır. Benim yazımın ilgilisince görülüp görülmediği umurumda değil.

TSF yeri geldiğinde Özgür Satranç Forum’daki yorumları baş köşesine alarak karşı yorumlarını kendi sitesinde yapabilmekte.
TSF yeri geldiğinde yersiz olarak “Bana yazı yazılmadığı sürece cevap vermem, konuyla ilgilenmem, gözlerim kapalı, kulaklarım tıkalı.” diyebilmekte.
Yeri geldiğinde TSF de görevli bazı kişiler de burada yazı yazabilmekte.

Yazımı gören varsa bir çift cümle ile yanlış yorum yaptığımı yazar, ben de özür dilerim konu kapanır.
Artı puanı ilgilisi alır, eksi puan bana kalır.

İlgilisi görmediyse birileri ilgilisini ikaz edebilir.
İlgilisi görmediyse ve birileri de ilgilisini ikaz etmiyorsa benim yapacağım bir şey yoktur.
İlle de ilgilisine özel yazı yazmak gibi bir alışkanlığım yoktur.
Ara
Feti bey ben Tsf nin böylesine önemli bir konuda yapılan yanlışı bilerek mi bilmeyerek mi yapıldığı hususuna olan merakınızı gidermeniz için öneride bulundum.Sizi kızdırdıysam bağışlayın
Ara
Bugün 1 mart, ay başı fakat ne yazık ki askı listesi eklenmedi
Ara
Olay açıklığa kavuşana kadar yorumlamaya devam edeceğim.

Ulusal Kuvvet Derecesi Hesaplama Prosedürü TSF tarafından uygulanmamaktadır.
Prosedürün 14-c maddesi aynen şöyledir : UKD puanı askı listesinde yer alan etkinliklerin askıda bekleme süresi 5 gündür. Askı listesinde yer alan etkinlikler için itiraz süresi, etkinliklerin sisteme dahil edilmesi ile sona erer

Prosedürün uygulanmayışı tembelliktir.
12 Şubat 2017 den beri askı listesinde bekleyen 66 turnuva vardır.

Prosedürün uygulanmayışı pervasızlıktır.
TSF-TK-PRS/05 no.lu kendi prosedürünü hiçe sayarak ona uymamaktadır.

Prosedürün uygulanmayışı satranç bilmemezliktir.
Satranç bilenler UKD nin ne anlama geldiğini bilirler.

Prosedürün uygulanmayışı hak yemektir.
UKD ler güncellenmediği için turnuvalarda sporcu eşlendirmeleri eski ve geçersiz UKD lere göre yanlış ve haksız olarak yapılmaktadır.
Ara
Şubat 2017 de tamamlanan 53 adet turnuva 1 Nisan 2017 de sisteme dahil edildi.

8 adet turnuva Mart 2017 de Askı Listesine dahil edilmeden veya UKD Prosedürüne göre 5 gün askıda bekletilmeden 1 Nisan 2017 de sisteme dahil edildi. Bu 8 turnuva 25.03.2017 den önce tamamlandı.

1 Nisan 2017 tarihi itibarıyla, 4 adet turnuva 12-26 Şubat 2017 den beri Hesaplamayı Bekleyenler listesinde hesaplanmayı beklemektedir.

TSF tarafından uygulanan UKD Hesaplama Sisteminde tembellik ve iş bilmezlik var.
TSF tarafından uygulanan UKD Hesaplama Sisteminde haksızlık var mı ?
TSF’nin UKD Hesaplama Prosedürü referans alınırsa ; haksızlık var.
Ara
Garip bir durum var UKD Sisteminde.

26 Şubat 2017 de Erzincan’da yapılan bir turnuva 25 Şubat 2017 de Nevşehir’de yapılmış gibi gösteriliyor.
Erzincan adıyla anılan turnuvada 80 satranççı, Nevşehir adıyla anılan turnuvada 20 satranççı var.
Üstelik Erzincan’daki 80 satranççı grubu 20 satranççı grubunu kapsıyor. Yani Erzincan’da/Nevşehir’de yapılan/yapılmayan turnuvada satranççı isimleri aynı.

Nevşehir’de yapılmış gibi gösterilen turnuva 1 Nisan 2017 de Sisteme Dahil Edilenler arasında idi.
Fakat bugün itibarıyla bu turnuva Sisteme Dahil Edilenler listesinden çıkarılarak tekrar askıya alınmış.

Turnuvadaki satranççıların UKD leri turnuva verileri esas alınarak güncellenmiş.
Peki, bu durumda turnuva neden tekrar askıya alınır ?
Ve üstelik Erzincan’da yapılan turnuva neden Nevşehir’de yapılmış gibi gösterilir ?
Ve üstelik 80 den fazla satranççının yer aldığı turnuva neden 20 satranççı ile yapılmış gibi gösterilir.

Cevaplar ne yaptığını bilen UKD Sistemi sorumlusundadır herhalde.
Ne yaptığını bilen dedim. UKD sorumlusu ne yaptığını biliyor !
Fakat bilemediği şey ise satranççılara saygısının olmadığı.
Kendisine saygısı var mı ? Kendi kendisine cevaplasın.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi