Satrancın İtibarı Koruma Altında (mı?)
[size=small]Satrancı sadece bir oyun olarak görenler yanılırlar tabi ki. Ustalar ne güzel anlatmış. Satrancı yaşamımızla özdeşleştirenler boşa dememişler. [/size][size=small]Fischer[/size][size=small] “… satranç hayattır…” derken [/size][size=small]Byron[/size][size=small] “… hayat satranç için fazla kısadır…” sözleriyle satrancın düşünsel yanını yaşamımıza sığdıramayacağımızı ilan etmemiş midir?[/size]

[align=justify][size=small]“Oyuncular satrancın itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunamazlar”….[/size][size=small] Kurallar satrancın itibarını korumakla, öncelikle, oyuncuları sorumlu tutmuştur.[/size][/align]

[align=justify][size=small]Henüz 16 yaşındaki genç oyuncuların, yarışmada, bütün taşlar başlangıç pozisyonundayken tahtada sadece dört atla oynamaları, sadece ikişer atla 200 den fazla hamle yapmaları yaşamın hangi sırrını açıklar?[/size][/align]
[align=justify][size=small][size=medium]Satrancın itibarı kurallar yoluyla koruma altında (mı?)[/size][/size][/align]

[align=justify][size=small]IA&IO Tahsin AKTAR[/size][/align]
[size=x-small]www.fenerweb.com[/size]
[size=x-small] [/size]
Ara
(16-02-2017, 13:45)Tahsin Aktar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [align=justify][size=small]Henüz 16 yaşındaki genç oyuncuların, yarışmada, bütün taşlar başlangıç pozisyonundayken tahtada sadece dört atla oynamaları, sadece ikişer atla 200 den fazla hamle yapmaları yaşamın hangi sırrını açıklar?[/size][/align]
[align=justify][size=small][size=medium]Satrancın itibarı kurallar yoluyla koruma altında (mı?)[/size][/size][/align]

[align=justify][size=small]IA&IO Tahsin AKTAR[/size][/align]
[size=x-small]www.fenerweb.com[/size]
[size=x-small] [/size]

Yukarıdaki örnek her ne kadar uç bir örnek olsa da bu çocuklar bunu birilerinden gördüğü için benimseme yoluna gidebilirler.
Büyüklerin yaptıkları onlar için emsal teşkil etmektedir. Ediyor da...

Kayıt yaptırdığı turnuvaya bir mazeret bildirme nezaketi göstermeden katılmamalar, katıldığı turnuvayı sebepsiz ya da haber vermeden terk etmeler, anlaşmalı ve oynamadan göstermelik berabereler...

Çok sayabilirim. Ancak bunları konuşmak her devirde akla ziyan olmaya başladı.
Her turnuvada neredeyse bunları görmeye başladık.

[color=#333399]Bu gün Kocaeli'de başlayan İSMAİL BEY GASPIRALI SATRANÇ TURNUVASI açık kategoride 28 kayıt var ve 20 kişiyle başladı. 6 tur  ilan edilmiş...[/color]
[color=#333399]Buyrun burdan yakın ![/color]
[color=#333399]Bir tane bile "gelemiyorum beni eşlendirmeden çıkarın" mesajı bile yok. Aralarında 2000-2100 lük sporcular da var.[/color]
[color=#333399]Oysa küçükler bunu hep görüp kanıksamaya başlıyor.[/color]

[color=#333399]Nesilden nesile kötü örnekleri aktarmaktayız. Yayılarak gidiyor ve [/color][color=#333399]ÇOK SIRADAN DAVRANIŞ MODELİ OLUP ÇIKIYOR![/color]

Buna vaktiyle çok çözüm üretmiştim, taslak yönergeler hazırlamıştım. Beni arkadaşlarım yapar demiş ve onları yüreklendirmiştim.
FIDE' den Dünyaya örnek PİLOT bir uygulamayı  T S F başlatsın demiştim.

[size=large][color=#ff3333]GELECEKTEKİ ÇOCUKLARIN KÖTÜ ETKİLENMEMELERİ BENİM İÇİN HERŞEYDEN ÖNCELİKLİDİR.
Kimse kusura bakmasın![/color][/size]

...

Bu konuda artık dostça yaklaşım göstermeyeceğim. Kimse benden bunu beklemesin!!

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi