SATRANÇTA ŞİKE
Merhaba Değerli Üyeler,
Sizlere bir sorum olacak.Satrançta şikenin önüne nasıl geçilebilinir ve neler yapılabilinir?
Son 4 ayda katıldığım 2 turnuvada eşit konumda terk eden ve üstün konumda bilinçli taş bırakarak derece potasını etkileyen iki müsabakaya şahit oldum.Bu konuda ne yapabilirim.
Ara
Bu durumda çıkarı olan ve bunun sonucunda bir şekilde " üstün" duruma geçen sporcu ya da sporcuların maçını ve adlarını yayınlayın!

Durumu eşitleyin siz de...
- MATRANÇ -
Ara
(27-02-2017, 20:07)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu durumda çıkarı olan ve bunun sonucunda bir şekilde " üstün" duruma geçen sporcu ya da sporcuların maçını ve adlarını yayınlayın!

Durumu eşitleyin siz de...

Haklısınız fakat maçlar boardda oynanmadı pgn yok yerel turnuvalar.Federasyonda vardır notasyonlar...
Ara
(28-02-2017, 13:47)Escobar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısınız fakat maçlar boardda oynanmadı pgn yok yerel turnuvalar.Federasyonda vardır notasyonlar...

Bu durumda neredeyse "takipsizlik" kararı çıkacak gibi...

Ama yapanın da yaptıranın da yanına kalmamalıdır bu durum.

Tanık olduğunuz olumsuz durumları bundan sonra tüzel kişiliği olan bir ekiple takip altına alıp kanıtlamalı ya da kamuya sunmalısınız.

Ben bunu düşünmeden tereddütsüz yaparım.

Sporda emek hırsızlığına göz yumulamaz!

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Satrançta şikenin önüne geçmek zordur.Mücadele etmek mümkündür.Tamamen engellemek zordur.Çünkü her defasında giysiyi değiştirir.Farklı giysi ile karşınıza çıkar.Bazan sizin ruhunuz duymaz!Bu ifadem bizde çok şike yapıldığını öne sürmüyor.Çok şükür Türkiye'de çok sık olmamıştır.Oldukça seyrektir.Öte yandan yaşanmış bazı olaylar olmakla birlikte bunların hepsi yerli ürün de değildir!Siz ne yapabilirsiniz?Elinizde belge,notasyon veya pozisyon varsa bunları Federasyona göndermeniz mümkündür.Sizin her şikayetinizde bir adım ileri atılacaktır.Bir sonraki yarışmada şikayet ettiğiniz olay olmayacaktır.Ama bir sonrakinde de başka bir olay olacaktır.Size düşen görev hiç bıkmadan,yorulmadan gördüğünüz yanlışları Federasyona iletmektir.Siz sustukça yanlışlar devam eder.
Mutlaka kesin emin olmadan isimleri şikayet etmek doğru değildir!En kötü seçenek susmak ve yanlışları görmezden gelmektir.
Ateş Ülker
Ara
Ateş hocam şike yapıldığına eminim ama yine de sizlere belge sunamadığım için elbet isim vermeyeceğim.İstanbulda 3-4 ay önce oynanan turnuvada iki tane 2000 ratingli genç sporcular üç konum yapar ve ardından taraflardan biri saati durdurup terkeder.Diğer şike vakası da geçen hafta yerini söyleyemeyeceğim bir turnuvada gerçekleşti.İşin üzücü ve ironi tarafı şike yapan sporcuların şikepazarlığını yanımda yapmış olması.O esnada elimden birşey gelmedi.Ses kaydı yapayım dedim ama hukuki yükümlülüğü yok diye bildiğim için yapmadım.Satrançta şikenin önne geçmek bence zor değil tamamen imkansız diye düşünüyorum
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi