Kullanılan Eşitlik Bozma Yöntemleri Ne Kadar Uygun?
[align=justify][size=small]Birden çok oyuncu aynı puanla yarışmayı tamamlamışsa; unvan, derece sıralaması, ödül listesi veya yeterlik listesi için iyi bir yöntemle ‘kimin daha iyi olduğunu’ saptamak gerekir. Hesaplama yöntemleri oyuncuların puanlarına göre farklılık gösterir. Yarışma yönergeleri hazırlanırken o yarışmaya katılacak oyuncuların profiline ve kullanılacak eşlendirme sistemine uygun olabilecek eşitlik bozma yöntemleri seçilmelidir. [/size][/align]

[align=justify][size=small]Küçük gruplarla, az sayıda turla yapılma olasılığı güçlü olan yarışmaların eşitlik bozma yöntemleri seçilirken; ilk sırada, örneğin, Medyan Buchholz iki veya Medyan Buchholz iki alttan yöntemleri kullanılmamalıdır.[/size][/align]

[align=justify][size=small]Kullanılan eşitlik bozma yöntemleri uygun mudur? Paydaşlara yardımcı olacağı düşünülen hesaplama yöntemleri ve hesaplama ayrıntıları hakem, antrenör ve oyuncuların eğitimlerinde de kullanılmak üzere [/size][size=small]kaynak olarak sunuldu.[/size][/align]

[align=justify][size=small]IA&IO Tahsin AKTAR[/size][/align]

[align=justify][size=x-small]www.fenerweb.com  [/size][/align]
Ara
Eşitlik bozma yöntemleri satranç yarışmalarının adil bir şekilde sonuçlanmasının can damarlarından biridir. Dereceye giren ve giremeyen satranççıların adalet duygusunun, satranç sevgisinin ve saygısının gelişmesine veya azalmasına yol açan önemli bir konudur.

İsviçre Sistemi uygulanmış 7 turlu bir turnuva düşünün. Katılımcı sayısı 300. Hakemin ilan ettiği 1., 2., 3. aynı toplam puana sahip. Üçüncü birinciyi yenmiş. 1. ile 2. ve 2. İle 3. hiç karşılaşamamış. Fakat averajları her nasıl hesaplandıysa, averajı en yüksek olan birinci, birinciden daha düşük averajı olan ikinci, ikinciden daha düşük averajı olan fakat birinciyi yenen üçüncü ilan edilmiş. İşte bu noktada “averaj neye göre hesaplanmış” sorusu önemli bir soru ? Yarışmanın adil olarak sonuçlanıp sonuçlanmadığı averaj sisteminin yani eşitlik bozma yönteminin adil olup olmadığıyla doğrudan ilgili.

Tahsin Aktar Beyin yazılarını takip ediyorum.
Kayda değer önemli şeyler söylüyor. Son yazısı ise diğer tüm yazılarından daha önemli geldi bana.
Hakemlerimiz mutlaka kafa yoruyorlardır bu konuya diyecektim ki, son yıllarda yapılan yarışma yönergelerinde bahsedilen eşitlik bozma yöntemlerinin üç aşağı beş yukarı hep aynı olduğunu hatırladım.

Hakemlerimizin bu konuya kafa yormalarının satrancın gelişmesiyle doğrudan ilgisi olduğunu düşünüyorum.
Ara
Siyahlar ile en fazla oynayanı belirleyen eşitlik bozmayı (MBI) çok saçma buluyorum.
Ara
6 tur İsviçre sistemiyle oynanan bir turnuvada 2 oyuncu 4 er puanla yarışmayı bitirdiler, bu oyunculardan birisi 6 tur da oynayıp 4 galibiyet alırken, diğeri bir turu bay gecti, başka bir turda rakibi gelmedi ve toplamda 2 galibiyet alarak turnuvayı tamamladı. Ama final sıralaması açıklandığında 2 puanını oynamadan alan oyuncunun, tüm maçlarını oynayıp 4 galibiyet alan oyuncuyu averajla geçtiğini gördük. Bu mümkün müdür, nasıl izah edilebilir?
Ara
(07-05-2017, 16:18)erkankoska Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 6 tur İsviçre sistemiyle oynanan bir turnuvada 2 oyuncu 4 er puanla yarışmayı bitirdiler, bu oyunculardan birisi 6 tur da oynayıp 4 galibiyet alırken, diğeri bir turu bay gecti, başka bir turda rakibi gelmedi ve toplamda 2 galibiyet alarak turnuvayı tamamladı. Ama final sıralaması açıklandığında 2 puanını oynamadan alan oyuncunun, tüm maçlarını oynayıp 4 galibiyet alan oyuncuyu averajla geçtiğini gördük. Bu mümkün müdür, nasıl izah edilebilir?

Turnuvanın çapraz tablosunu paylaşabilirmisiniz?
Ara
(10-05-2017, 18:22)Abidin Ünal Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-05-2017, 16:18)erkankoska Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 6 tur İsviçre sistemiyle oynanan bir turnuvada 2 oyuncu 4 er puanla yarışmayı bitirdiler, bu oyunculardan birisi 6 tur da oynayıp 4 galibiyet alırken, diğeri bir turu bay gecti, başka bir turda rakibi gelmedi ve toplamda 2 galibiyet alarak turnuvayı tamamladı. Ama final sıralaması açıklandığında 2 puanını oynamadan alan oyuncunun, tüm maçlarını oynayıp 4 galibiyet alan oyuncuyu averajla geçtiğini gördük. Bu mümkün müdür, nasıl izah edilebilir?

Turnuvanın çapraz tablosunu paylaşabilirmisiniz?

Maalesef yayinlanmiyor ne sitede, ne de chess-results.com da.
Ara
İsviçre sisteminin kendisi saçmalık. Hem eşlendirmesi hem eşitlik bozması. Komik ve adaletsiz. Oynamadığım adam benden üst sırada yarışmayı bitiriyor. Neden? Bucholz denilen eşitlik bozma. Neymiş efenim rakipleri benimkilerden daha çok puan toplamış. Yahu benim suçum ne? Program verdi bana o rakipleri..!

Bence sistemin komple çöpe atılıp yeni bir uygulama üstünde düşünülmesi lazım. 
Sadece Eşitlik bozmada sıkıntı yok bence.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi