Kullanılan Eşitlik Bozma Yöntemleri Ne Kadar Uygun?
Eşitlik bozma yöntemleri satranç yarışmalarının adil bir şekilde sonuçlanmasının can damarlarından biridir. Dereceye giren ve giremeyen satranççıların adalet duygusunun, satranç sevgisinin ve saygısının gelişmesine veya azalmasına yol açan önemli bir konudur.

İsviçre Sistemi uygulanmış 7 turlu bir turnuva düşünün. Katılımcı sayısı 300. Hakemin ilan ettiği 1., 2., 3. aynı toplam puana sahip. Üçüncü birinciyi yenmiş. 1. ile 2. ve 2. İle 3. hiç karşılaşamamış. Fakat averajları her nasıl hesaplandıysa, averajı en yüksek olan birinci, birinciden daha düşük averajı olan ikinci, ikinciden daha düşük averajı olan fakat birinciyi yenen üçüncü ilan edilmiş. İşte bu noktada “averaj neye göre hesaplanmış” sorusu önemli bir soru ? Yarışmanın adil olarak sonuçlanıp sonuçlanmadığı averaj sisteminin yani eşitlik bozma yönteminin adil olup olmadığıyla doğrudan ilgili.

Tahsin Aktar Beyin yazılarını takip ediyorum.
Kayda değer önemli şeyler söylüyor. Son yazısı ise diğer tüm yazılarından daha önemli geldi bana.
Hakemlerimiz mutlaka kafa yoruyorlardır bu konuya diyecektim ki, son yıllarda yapılan yarışma yönergelerinde bahsedilen eşitlik bozma yöntemlerinin üç aşağı beş yukarı hep aynı olduğunu hatırladım.

Hakemlerimizin bu konuya kafa yormalarının satrancın gelişmesiyle doğrudan ilgisi olduğunu düşünüyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Kullanılan Eşitlik Bozma Yöntemleri Ne Kadar Uygun? - Yazar: Feti - 19-03-2017, 11:58

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi