Beraberlik ?
Merhaba satranç forum severler. Kulağıma gelen bir konuda sizlere soru sormak istiyorum. 

Türkiye Spor müsabakalarında, Yönetim olarak yerin dibine girmişken bizler, satranç camiasında oluşacak hataları en aza indirgeme ümidi ile çalışıyoruz. Görüyorum ki diğer spor branşlarında olduğu gibi satrançta da hakem kararları, insanları gülmekten kırıp geçiriyor. 

Daha detaylı görüşlerimi öğrendikçe yazacağım. 

Sorum şu: Takım müsabakalarında maç devam ederken, masada oynayan bir oyuncuya berabere teklifi yapma istemini kim yapabilir? Kaptan ya da antrenör? 

Teşekkürler.
Ara
Anladığım kadarıyla sorunun cevabını sizde biliyorsunuz.Yine de söyleyeyim Kaptan sporcudan beraberlik yapmasını isteyebilir.Antrenörler müdahil olamaz
Ara
Yok hayır ben gerçekten bilmiyorum bu konudaki durumu. Bir turnuvada şöyle bir olay yaşanmış. Takım müsabakası ve maç kritik. Antrenörün takımı 1-0 mağlup. Bir masada daha yenilgi alacak pozisyon onu gösteriyor. Tam rakip kazanacak hamleleri oynayacakken antrenör ben oyuncuma berabere yapmasını söyleyeceğim diyor. Bu sırada oyuncusunun süresi 1 saniye ile 30 saniye arasında gidip gelmekte. Hakem olmaz diyor ama yine de hakemle tartışarak ille de bu teklifi hakeme yaptırtıyor. Bu sırada dikkatler dağılıyor tabi. Oyuncusu ise maç sonu beraberlik düşünülürken oyunu kazanıyor.

Şimdi ben soruyorum. Böylesine kritik bir maçta oyuncunun süresi git gel yaparken kavga çıkarıp ille beraberlik istiyorum dersen insanlar ne düşünür ?

Daha detay aldıkça yazacağım..

Teşekkürler.
Ara
Antrenör kesinlikle müdahil olamaz takım kaptanı sporcusu ile görüşmek istediğini hakeme bildirir.Hakem de hamle sırası rakip takımın sporcusuna geçince durumu izah eder ve hakem eşliğinde bir kaptan ile sporcu görüşür.Hakem ilk olarak doğru karar vermiş ama ısrarlara boyun eğmesi doğru olmamış
Ara
Değerli katılımcılar, verilen örnekten ayrı olarak sunacağım bilgiler umarım işinize yarar.
  • Takım yarışmalarında kaptan olacak kişi/kişiler önceden organizasyona bildirilir. 
  • Birden çok kaptan olabilecektir.
  • Antrenör de kaptan olabilir. 
  • Belli kurallara uyarak kaptan oyuncusuna beraberlik yapmasını önerebilir.
  • Oyuncu da kendisine yapılan beraberlik önerisiyle, rakibine yapacağı beraberlik önerisini kaptana danışabilir.
  • Tüm bu olayda son karar oyuncuya ait olacaktır.
Daha geniş bilgi ve uygulama için konuya ilişkin yayınladığım makaleye aşağıdaki adresten ulaşmak olanaklı. (Şu anda bağlantı eklenemiyor ne yazık ki.)

[size=small]http://www.fenerweb.com/?pnum=18&pt=Tak%...nlar%C4%B1[/size]

Kolaylıklar dilerim...
IA&IO Tahsin AKTAR

[size=x-small][size=x-small]www.fenerweb.com  [/size]
[/size]
Ara
DÜŞÜNCE DENEMESİ

“Son karar oyuncunundur.”
Hayır değildir.

Son karar oyuncunun olmalıdır.
Ancak pratikte öyle olmamaktadır.

Oyuncu berabere giden oyununu sonuna kadar ve galibiyet isteğiyle ve ümidiyle oynamak ister.
En azından ben öyle isterim.

Fakat kaptan oyunu riske atmak istemez ve oyuncuya "berabere yap" der. Oyuncu yapmam diyebilir mi ? Diyemez. Sonraki maçlarda söz dinlemeyen oyuncuyu tekrar takıma alır mı kaptan ? Hayır, almaz. Oyuncu bu durumu bilerek kaptanın emrinden dışarıya çıkamaz.

Oyun başından sonuna kadar berabere gitse bile oyuncu çaba göstermelidir. Galibiyet için zekâsını, bilgisini, tecrübesini, dayanma gücünü, cesaretini ortaya koymalıdır. Oyun onun isteğini planlama, uygulama, gerçekleştirme alanıdır. Kaptan berabere yap dediğinde planını uygulayamaz, istediğini gerçekleştiremez. Yani özgürlüğü kısıtlanır. Oyuncunun inisiyatif alarak kendini gerçekleştirmesi sekteye uğrar. Düşüncesi, planları, girişimciliği, bilgisi, tecrübesi, cesareti kaptan tarafından esir alınmıştır.

Kaptan ?
Bir kesim tarafından üst akıl olarak kabul edilir.
Hayır, değildir.
Kaptanın da zaafları, korkuları, anlaşmaları, geleceği görememe noksanlıkları, hesap yapamama zayıflıkları olabilir.

Kaptan ?
Evet, önderdir.
Ancak oyuncunun hareket alanından tamamen haberdar değildir. Olamaz da. Oyuncu rakibini en iyi tanıyandır. Hamleler ilerledikçe rakibin tereddütlerini, zayıf noktalarını, bilgi eksikliklerini yerine ve zamana göre gören, anlayan, sezinleyen oyuncudur. Kaptan bu alanlardan uzaktadır. Kaptan yönetirken oyuncusunun hamle yapma özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Oyuncu kendi gücüyle, salt kendi gücüyle kazanmalı, kaybetmeli, berabere yapmalıdır.

Kaptan hamle seçmede, oyun için karar vermede üst akıl değildir. O sadece bir idari ve teknik yöneticidir. Oyundan önce ve oyun esnasında ve oyundan sonra kendi takımında ve karşı takımda olacak, oluşabilecek düzensizlikleri, uygunsuzlukları takımı lehine yönetecek bir idarecidir. Takımını maça her yönden hazırlayacak olan, takımının giyeceklerinden yiyecek seçimine varana kadar karar verici ve uygulamayı denetleyici teknik bir yöneticidir. Fakat oyundaki hamlelere ve oyun sonucuna etki etmeye yetkisi olmamalıdır. Satranççı hamle yaparken ve oyun sonucuna etki etmede özgür olmalıdır. Oyuncunun özgür iradesi ne yönde sonuçlanırsa sonuçlansın kaptan sonuca ve takımının toplayacağı, elde edeceği puana rıza göstermelidir.

Eğer kaptan hamlelere ve sonuca müdahale ederse satranççı satranç oynayamaz ve satranç oynamamış demektir.

Satranççı yenecekse bırakın yensin ve daha sonraki maçlarda takımdaki yerini korusun.
Satranççı berabere kalacaksa bırakın kalsın ve daha sonraki zamanlarda kendisi ve takımı için gerekli değerlendirme yapılsın.
Satranççı yenilecekse bırakın yenilsin. Takıma daha sonraki zamanlarda daha güçlü satranççılar gelsin.

Satranççıya yenme ve yenilme özgürlüğü tanınmalı. Satranççı yenerek ve yenilerek gelişir. Suni beraberlik onun gelişmesini engeller.
Ara
Feti bey aslına bakarsanız,

Asıl çarpıklık dibine kadar bireysel olan bir oyunun ya da sporun ne derseniz deyin, çeşitli sebeplerle takım oyunu/sporuna çevrilmeye çalışılması değil mi? Boks Takım maçı diye bir şey olabilir mi? Ring'de 8 kişi karşılıklı dövüşüyor. yenen sayısına göre takım kazanıyor ya da kaybediyor.

Satrancın boks kadar izleyeni, sponsoru yok ama.

Takım olunca kaptan da doğal oluyor. Ama yine de hiç bir takım sporunda/oyununda ben sanmıyorum ki kaptan "hadi arkadaşlar berabere yapıyoruz desin"

Satrançta beraberlik mi? bence olmamalı.
Ara
DÜŞÜNCE DENEMESİ 2

Futbolda anlaşarak beraberlik mümkün mü ?
Basketbolda anlaşarak beraberlik mümkün mü ?
Güreş de, boks da, tekvandoda, yüzme de, bisiklette, otomobil sporlarında, okçulukta, vb.,vb. anlaşarak beraberlik mümkün mü ?
Masa tenisinde, atletizmde, vb., vb. anlaşarak beraberlik mümkün mü ?

Mesela diyelim ki ; iki futbol takımı anlaşarak beraberlik yaptılar ve elde ettikleri puanlarla birisi şampiyonluğu kaptı, diğeri de üçüncülüğü. Olur mu ?
Mesela diyelim ki ; masa tenisinde iki takım anlaşarak beraberlik yaptılar (nasıl olur bilemem, belki ; oyunculardan bazıları yenilgiyi, bazıları da yengiyi baştan kabul ederek ve muvazaalı sayı kazanıp kaybederek) ve bu beraberlikle birisi 1.liği, diğeri dereceyi elde ettiler. Olur mu ?

Olur mu ? Sportmence olur mu ? Adaletli olur mu ? Hakça olur mu ? Anlaşarak beraberlik yapmak ve karşılığında maddi ve manevi çıkar sağlamak doğru olur mu ?

Gelelim satranca. Satrançta anlaşarak beraberlik mümkün mü ?
“Ne demek istiyorsun be adam ?! Elbette mümkün. FIDE kurallarını okumadın mı hiç ?”
Okudum, okudum. Anlaşarak beraberliğe izin var FIDE kurallarında. Hem de âlâsı var. Diyor ki kurallar ; en az birer hamle yapmış olan iki oyuncu aralarında anlaşırlarsa oyun berabere biter.

Mesela, diyelim : Turnuvanın son turunda listenin en üst sıralarındaki iki oyuncu son turda yaptıkları maçta aralarında anlaşarak berabere yapıyorlar. Biri en yüksek ödülü, diğeri de yüksek ödüllerden birini almaya hak kazanıyorlar. Hak kazanıyorlar dediğime dikkatinizi çekerim.
Eğer ; biri yenilip biri yenseydi, diğer üçüncü oyuncunun en yüksek ödülü veya ödüllerden birini alabilme durumu ortaya çıkar mıydı ? Çapraz tablolar ortada. Herkes cevabını kendine versin. Bu durumda, aralarında anlaşarak berabere yapan oyuncular kendilerine maddi ve manevi çıkar sağlamış olurlar mı acaba ?

“Sağlarlarsa sağlarlar, FIDE öyle kural koymuş, sana ne !”
FIDE denilen şey, bugün var yarın yok olacak olan, hatasıyla, sevabıyla insanlar topluluğudur.
Yarın değişecek olan FIDE’nin peşinden gitmek zorunda mıyım ? Veya FIDE’ye etki etmeye isteğim, çabam, gücüm yok mu ?

FIDE’nin yazıp çizdiği, kabul ettiği anlaşarak beraberliği ben niçin kabul edeyim ? Benim hiç mi öz değerlerim yok ?
Ara
Bende bir düşünce denemesi yapayım o vakit.

Yahu kardeşim, madem Fide denilen bir grup insan antlaşmalı beraberlik denilen şeyi ortaya koymuş, bunu kaldıramazmı?
Yok ben çok klişe bir soru sordum. Şöyle sorayım:
Fide belli bir düşünceye göre maden böyle bir kural koymuş, insanların bunu sonuna kadar suistimal ederek çıkarları İçin kullanması doğru mu? Yahu Fide bu kuralı böylesi suistimal edilecek durumlar oluşsun diye koymadı herhalde ?

Sormuşsunuz yahu adamın biri birinci olacak diğeri ikinci, futbolda böyle birşey olurmu ?
Dııt yanlış örnek!

Küme düşme potasından 1 puanla sıyrılacak bir takım ile, şampiyonluk İçin ya da Avrupa kupalarında yer alacak sırayı garantilemek için yenilmemesi gerek 2 takım, antlaşarak beraberlik yapamaz mı?

Satrançta GENELLİKLE ödüllü turnuvalarda, belirli 2 sırayı garanti almak İçin antlaşarak ödülü birleştirip 2 ye bölerek aralarında pay eden ÇOK oyuncu gördük. Ve bunlar genelde ne yazık ki ÜNVANLI sporcular.

Konudan da çok sapmayalım. Bir antrenör " Yahu kurallar bana oyuncuma karışarak beraberlik isteyebilirim" diyorsa ve bunu etik olmayan davranışlar sergileyerek yapıyorsa , ve ve ve ayrıca yine bunu takımı birinci gelsin diye ortalığı karıştırarak yapıyorsa , bu kişi antrenörlüğünü sorgulasın. Antrenörlük televizyonlarda izlediğimiz gibi aleyhine olan durumlarda çirkeflik yaparak, zafere giden yolda her yol mübahtır diyerek , hatalı kararlar verince hakemi azarlayarak OLMAZ!

Antrenörlük satranç camiasında, ülkeye faydalı olan başarılı, ahlaklı, dünyanın düzeninden farklı olarak fikirler üretebilen çocuklar yetiştirmektir. Hitabımız çocuklar. İmam cemaat olayındaki gibi sen saçma sapan davranışlar sergilersen, başarı kazanmak İçin kuralları leyhine olacak şekilde suistimal edersen, öğrencilerin ne yapmaz bir düşün. Günü kurtarıcı olarak, bugün başarı kazandım benim öğrencilerim kazandı ülkede ve bölge de en iyi benim diyerek bu çocukları egonuzun içindeki saçma yarışa alet etmiş olursunuz. Bırakın temiz çocuklar olsunlar. Temiz bir zihinle büyüsünler ve kararlarını kendileri almayı öğrensinler.

Teşekkürler...
Ara
Yeni kurallardan bir demet :

9.1.1. The regulations of an event may specify that players cannot offer or agree to a draw, whether in less than a specified number of moves or at all, without the consent of the arbiter
9.1.1. Bir yarışmanın yönergesi ile; ister oyunun tümünde, ister belli sayıda hamleden önce,
oyuncuların hakemin rızasına ihtiyaç duymaksızın berabere teklifi ya da beraberlik üzerinde anlaşma yapamayacaklarını hükme bağlamak mümkündür.

Yönergeciye sesleniyorum. Sen yönergeyi hazırlarken istersen eskiden olduğu gibi muvazaalı, anlaşmalı beraberliğe çanak tutabilirsin veya istersen kurallarda açık ve net olarak var olan muvazaalı, anlaşmalı beraberliğe ket vuran maddeyi tercih edebilirsin.

Hangisi değerlerine uygun düşerse onu uygularsın. Olur mu ?
Ara
KKTC'de takım maçlarında kaptanların oyuncularına beraberlik yapmalarını söylemesi yasaktır. KKSF Yarışmalar Yönetmeliği 7(5) maddesi '' Salonda konuşmak.(Beraberlik teklifi halinde oyuncu saati çalışırken hakemin onayı ile ve hakemin yanında takım kaptanına sorabilir.Ancak kaptan oyuncuyu beraberlik teklifi için uyaramaz) ''
Saygılar
Ahmet Kansal
Ara
TSF’nin sitesinde güncel olarak reklamı yapılan 9 adet turnuvanın yönergelerinde 9.1.b maddesinin geçerli olduğu, beraberlik teklifi ile ilgili hamle sınırlaması getirilmediği yazmaktadır.
9.1.a nın yerini yeni kurallarda 9.1.1 ve 9.1.b nin yerini yeni kurallarda 9.1.2 ve alt maddeleri almıştır.
Tüm turnuvaların yönergelerinde 9.1.b maddesini görünce dayanamadım, sabredemedim, kabullenemedim.

YANİ, 9.1.B DEMEK ; TURNUVALARIN HERHANGİ BİR TURUNDA HERHANGİ BİR ÇİFT OYUNCU BİRER HAMLE YAPTIKTAN SONRA, SATRANÇ OYNAMADAN, ARALARINDA ANLAŞARAK BERABERE YAPABİLİRLER DEMEKTİR.

9.1.a no.lu madde gözümüzün içine bakarken tüm turnuvalarda 9.1.b maddesinin geçerli olmasını kabullenemedim.

Soruyorum. Turnuvalarda 9.1.b no.lu maddenin yönergelere yazılması ve uygulanması zorunluluk mudur ?

Soruyorum. Turnuvalarda 9.1.a no.lu maddenin uygulanabilmesi için herhangi bir engel var mıdır ?

Soruyorum. İstisnasız tüm turnuvalarda niçin 9.1.a no.lu madde görmezlikten gelinir de hep 9.1.b no.lu madde uygulanır ?

Soruyorum. Türkiye’de 1 tanecik bile olsa 9.1.a no.lu maddenin geçerli olduğu turnuva yapılmayacak mıdır ?

Soruyorum. Özellikle uluslararası turnuvalarda yönergelere 9.1.b maddesi yazılarak çok sayıda yabancı satranççının gelmesi ve onların kendi aralarında anlaşarak berabere yapmaları mı istenmektedir ?

Soruyorum. Yönergeciler 9.1.b no.lu maddeyi hep başka yönergelerden kopyalayıp mı yönergelere yapıştırmışlardır, yoksa bilinçli olarak mı yazmışlardır.

Soruyorum. 9.1.a no.lu maddeye antipatiniz mi vardır ?
Ara
Konuya yanlış yaklaşılıyor bence.

Satrançta berabereyi veya şikeyi önleyemezsiniz.

Büyükusta seviyesinde bile zayıf bir oyuncuya yenildiğinde Büyükustaya "neden?" diye sorabilecek bir mekanizma oluşturabilir misiniz? Daha geçen aylarda oldu. Hou Yifan Gibraltar'da açık açık 5 hamlede terketti. Bu kadar açık değilde oyunun belli bir noktasında bir taş uyusaydı ve sonrasında terk etseydi. Bu büyükustaya herhangi bir yaptırım uygulayabilecek bir mekanizma veya değerlendirme yapılabilir "Sen neden taş uyudun?" denilebilir mi? Yani bir ustanın bir taşı uyumasının, çift soru hamle oynamasının şike nedeni ile mi yoksa gerçekten o an göremediği için mi yapıldığının ayrımına varabilir miyiz? En fazla organizatorler turnuvaya çağırmama yolunu seçebilirler.

Beraberlik içinde aynı şey geçerli. Siz 9.1.b değil de 9.1.a yı koydunuz diyelim. Satrançta beraberliğe giden onlarca varyant var. Bu şekilde oynayarak da oyuncular isterse beraberlik yapabilirler.

Sonuç olarak demek istediğim şu. Beraberliği yasakla engelleyemezsiniz. Asıl düşünülmesi gereken berabere "biten" bir oyunun sonrasında ne olacağıdır. Aklıma ilk gelen amageddon mesela. Uygundur değildir, tartışılır. Ama berabare biten bir oyunu bu şekilde tescillemeyip bir tarafın mutlak kazanacağı bir yöntem bulunabilir. Bence üzerinde düşünülmesi greken budur.
Ara
Konu şudur :

Organizatör 9.1.a yı seçerse niyeti bellidir. Anlaşmalı beraberlik istemiyor demektir.
Oyuncular yine de anlaşarak 30., 40., 50., … hamlede (ileriki hamlelerde mat yapma ihtimali varken) berabere yapabilirler. Oyuncuların satrancı nasıl anladıklarıyla ilgilidir bu. Oyuncular spor mu yapıyorlar yoksa başka bir şey mi yapıyorlar. Herkes ayan beyan görmelidir.

Burada organizatör 9.1.a yı seçerek niyetini belli eder. Satrancın spor olan tarafını, adaleti, hakçayı, satranççayı seçer. Oyuncu ister sportmence davransın, hak nedir bilsin veya isterse anlaşarak, satrancın ruhuna aykırı olarak berabere yapsın. Bu oyuncunun sorunudur.

Organizatör 9.1.a yı seçmeli ve anlaşarak berabere yapmak isteyen oyuncu başka mazeret arayamadan kendi sorunuyla başbaşa kalmalıdır.
Ara
Bu konuyu uzun uzadıya hep tartışmıştır satranççılar. Ama sonuç hiç değişmemiştir. Yukardaki yorumlarda belirtilmiş. Sorun maddelerde değil bence. Bu maddeleri olumsuz yönde kullananlarda. Beraberliğin önüne hiçbir şekilde geçemezsiniz bu sistem ile.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Kural koyucu seçimi organizatöre bırakmıştır.
Organizatör isterse kurallar arasından şikeye kapıları açan maddeyi seçer. İsterse şike yapma ihtimalini azaltıcı, zorlaştırıcı maddeleri yönergesine yazar. Organizatörün seçimi şikeye çanak tutucu veya şikeyi caydırıcı mahiyettedir.

İddia ediyorum. Yönergelere 9.1.a maddesi yazılırsa şikeye eğilimli oyuncu sıkılacaktır, zorlanacaktır, bir noktadan sonra şike yapamayacaktır.

İddia ediyorum. Yönergelere yazılmaya başlandıktan sonra, 9.1.a nın ne olduğu ve ne anlama geldiği satranççılar arasında daha iyi anlaşılacak, bu maddeyi özümleyenler çoğalacak, şike heveslileri azalacaktır.

İddia ediyorum. 9.1.a yı özümleyenler şike heveslilerini aralarından atacak, onları dışlayacaklardır.

İddia ediyorum. 9.1.b den 9.1.a ya geçiş bir süreçtir. 9.1.a yı seçenler zamanla 9.1.b yi isteyenleri net delillerle cezalandıracaklardır.

Bu noktada organizatörün ne istediği önemlidir. Organizatör eğilimi doğrultusunda seçimini yapar.
Ara
Çorum'da bir uluslararası turnuvada son turdayız.
Hani, bilirsiniz ; ödüllerin kimler tarafından paylaşılacağının kesinleşeceği son tur.

İşte o son turda turnuvanın 1. ve 2. masalarında yabancılar var.

Masaya oturmuşlar karşılıklı olarak, kozlarını paylaşacaklar.
Bir çift birkaç dakika ve 6 hamle sonra masayı terk etmiş.
Diğer bir çift 10 hamle sonra birbirlerine parayı gark etmiş.
Ve bir kez daha, ikiz ikiz, kuz kuz kozlarını paylaşmışlar.

Bu 4 kişi berabere kalmışlar 6’şar ve 10’ar hamle sonra.
Yönergede 9.1.b yazdığından dolayı oyun kurallarına göre oynanmış. Ama satranç oynanmamış.

Masalar satranç masası olamamış.
Masalar para paylaşım masası olmuş.

Organizatör ise kendi yazdığı ve uyguladığı yönerge emrince kuzu kuzu paraları pas etmiş.
Ara
Katıldığım turnuvalarda birçok oyunda 10-12 yaşındaki satranççılara yenildim.
Bu yenilgilerimden gurur duydum. Her seferinde gülümseyerek ve memnuniyetle rakibimin elini sıkarak yenilgimi kabul ettim. UKD si benden düşük olan bu genç oyuncuların beni yenmeleri gelecek için ümidin hiç eksilmeyeceği duygusunu uyandırır bende.
Bu arada, 1600 küsur UKD ye sahip olmama rağmen UKD si 2000 civarında olan birkaç oyuncuyu yendiğimi de itiraf edeyim !

Geçmişden günümüze bağlantı :
Kocaeli’deki bir turnuvada tahminen 10-11 yaşındaki rakibimle karşı karşıyayız. Oyunsonunda ters renkli fillere kaldık. Sahada sadece ters renkli iki fil ve eşit sayıda piyonlar var. Rakibim aralıklarla 3 defa beraberlik teklif etti. Üçünde de duruma baktım. Evet, pratik olarak beraberlik gözüküyordu. Benim için galibiyet ihtimali %1 den daha azdı. Yenmem halinde ise bana hiçbir getirisi yoktu. Buna rağmen rakibimin beraberlik tekliflerini kabul etmedim. 
Beraberlik teklifini her defasında geri çevirdiğimde rakibimin şaşkınlığını görebiliyordum ve onu haklı buluyordum. Reddetme gerekçem, oyunu sonuna kadar, mutlak teorik beraberliğe kadar devam ettirmekti. 
Devam eden hamlelerde öyle bir an geldi ki, rakibim hiç ummadığım, beklemediğim bir hata yaptı. Ve oyunu istemeyerek de olsa ben kazandım. Bu oyunun rakibim için iyi bir tecrübe olduğunu sanıyorum.

Gelmek istediğim nokta nedir ?
Oyuncuların bedensel, ruhsal, bilişsel güç ve zayıflık farklarının olduğu bir ortamda (fark olduğuna inanıyorum) ve müthiş bir hamle zenginliği olan satranç sporunda anlaşmalı beraberlik doğru değildir. Aksi durum satranca saygıyı azaltır.

Oyuncular birkaç hamle sonra şunu mu demek istiyorlar ? : “Biz birbirimizi tarttık, eşit güçte olduğumuzu fark ettik ve yapacağımız ilave hamlelerle kazanç hamlesini bulamayacağımızı anladık. Bundan dolayı anlaşarak berabere yapıyoruz.”
6’şar ve 10’ar hamle sonunda oyuncular böyle diyorlarsa büyük birer yalancıdırlar.

Satranç sporcusuna yalancılık yakışmaz.
Teorik beraberlikler haricinde yapılan anlaşmalı beraberlikler satrancın saygınlığını azaltır ve satranç kavramının toplum içindeki olumlu imajını zedeler. Bir süre grafik yukarıya doğru gidebilir. Ama satrancın içindeki ve dışındaki insanlar oyunculardaki muvazaalı durumu fark ederlerse bir süre sonra grafik yataylaşır ve hatta aşağıya doğru dönebilir.
Ara
Bir şey sormak istiyorum.
Konu takım maçlarında oyuncunun-kaptanın beraberlik teklifinden açıldı, bireysel maçlardaki beraberlik teklifinin doğru ya da yanlışlığına kaydı.
Hangisini tartışmalıyız?
- MATRANÇ -
Ara
(29-05-2017, 16:24)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir şey sormak istiyorum.
Konu takım maçlarında oyuncunun-kaptanın  beraberlik teklifinden açıldı, bireysel maçlardaki beraberlik teklifinin doğru ya da yanlışlığına kaydı.
Hangisini tartışmalıyız?

Sizce her ikisi de aynı şey midir?
Bireysel yarışma ile takım statüsünü bir mi görüyorsunuz?
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi