Ülkemin Hakemleri
Haftasonu katıldığım bir turnuvada maç devam ederken bir konu hakkında hakeme itiraz ettim.Hakem karar veremedi ve turnuva ile alakası olmayan birine sordu.Adam masaya gelip gerekli izahları yaptı.Daha ilginç ne yaşayabilirim bilemiyorum Smile
Ara
Muğlak ifadelerin hiçbir anlamı yoktur.
Detaylar belirtilirse anlam kazanır.
Ara
Detay belirtmediysem vardır bir sebebi Smile Eldeki bilgiler ile idare ediniz Smile
Ara
Bende bir örnek vereyim.

Birkaç yıl öncesinde bir turnuvadayız. Ödülleri büyük bir turnuva. 45+30 zaman temposu uygulanıyor. Herkesin maçı sona erdi. Bir tek benim ki kaldı. Rakibim de Serkan Soysal. Maç eşit gidiyordu. Ancak alet gerideydim ve oyunu berabere yapabileceğimi düşünüyordum. Oyunsonu olduğu için oynamaya devam ediyoruz. Benim tercihim beraberlikti tabii. Serkan alet üstün olduğu için oynamaya devam etmek istiyordu haklı olarak. Ona karşı beraberlik almam benim için büyük avantaj olacaktı. Maçımız gereğinden fazla uzun sürünce ve diğer turun başlama süresi sekince hakem geldi ve maçımızı durdurdu. Ne oluyor dedim. Maçı erteliyorum dedi. Nasıl anlamadım? diye sordum. Bu maçın sonucunu beraberlikmiş gibi yazacağım. Sonraki turun eşlendirmesini yapıp turu başlatacağım. Bütün turlar bitince siz bu maçınıza finalde kaldığı yerden devam edeceksiniz. Sonra sonucu programdan değiştireceğim.

Yahu böyle bir karar olurmu? Hadi ben beraberliğe razıyım. Ortaya çıkan sonuçtan sonra gelecek eşlendirme en iyi hal eşlendirmesi olacak benim adıma. Ama Serkan için vede diğer rakipler için duruma göz attığınızda, hem eşlendirmenin seyri bozulacak, hem olması gereken eşlendirme olmayacak. Kısacası turnuva sonucunda belki de birinci olan oyuncu derece alan başka bir oyuncu ile oynamadan turnuvayı bitirebilecek. Ben aklımda kaldığı ve sürekli olarak eleştirdiğim için bu konuyu zaman zaman dile getiriyorum. Ama ne yaparsınız. Hatayı insanlar yapıyor. Ama kasti ama bilmeden. Bunun gibi sayılabilecek bir çok hata vardır. Niyeti ne olursa olsun, hataları hakem kararları oyuncuları ve turnuvaları olumsuz yönde etkiliyor. Satranç gibi hakemlerin hata yapma olasılığı en düşük sporda istiyoruz ki hatalar hiç olmasın. Bazı hakemlerdeki rahatlık ele avuca sığmıyor. Yapacak çok şey var ama elden birşey gelmiyor. Umarım hatalar azalır.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Alıntı:Yahu böyle bir karar olurmu? Hadi ben beraberliğe razıyım. Ortaya çıkan sonuçtan sonra gelecek eşlendirme en iyi hal eşlendirmesi olacak benim adıma. Ama Serkan için vede diğer rakipler için duruma göz attığınızda, hem eşlendirmenin seyri bozulacak, hem olması gereken eşlendirme olmayacak. Kısacası turnuva sonucunda belki de birinci olan oyuncu derece alan başka bir oyuncu ile oynamadan turnuvayı bitirebilecek. Ben aklımda kaldığı ve sürekli olarak eleştirdiğim için bu konuyu zaman zaman dile getiriyorum.

Eşlendirme açısından düşünüyorsanız Ajurne nedir bakabilirsiniz. Fide satranç Kuralları EK E:  ve ertelenmiş oyunlarda oyuncular 1/2 puan almış gibi eşlendirmeye alınırlar. Kısacası eşlendirme açısından sıkıntı yok.

tsf.org.tr/images/stories/Hakemler/Duyurular/2015/hakem_egitimleri/fide_kurallari_01.10.2014.pdf
Ara
Tabi Fide kitabına eklenen hiçbirşeyde sıkıntı yok. Ajurne nedir? Kim için icat edilmiştir? Hangi durumlarda kullanılmaktadır? Kullanılması turnuvanın eşlendirme ve averaj seyrini nasıl değiştirmektedir? Hani adam kazanıyorsa maç uzadı diye beraberlik yazarsanız adam bedavadan alttan biri ile oynayıp finalde eksik puanını geri verecekler. Buda onun bir tur iyi oyuncu ile oynamaması demek. Evet haklısınız. Gerçekten sıkıntı yok. Ben mantıksız olan bir örnek verdim. Sizde mantıklı olan örnek verinde niye sıkıntı yok onu anlayalım.
Ara
Alıntı:FROZEN
Tabi Fide kitabına eklenen hiçbirşeyde sıkıntı yok. Ajurne nedir? Kim için icat edilmiştir? Hangi durumlarda kullanılmaktadır? Kullanılması turnuvanın eşlendirme ve averaj seyrini nasıl değiştirmektedir? Hani adam kazanıyorsa maç uzadı diye beraberlik yazarsanız adam bedavadan alttan biri ile oynayıp finalde eksik puanını geri verecekler. Buda onun bir tur iyi oyuncu ile oynamaması demek. Evet haklısınız. Gerçekten sıkıntı yok. Ben mantıksız olan bir örnek verdim. Sizde mantıklı olan örnek verinde niye sıkıntı yok onu anlayalım.
Haklısınız. Herhangi bir oyunun ertelenmesi durumunda yazı tura atılmalı aslında. Ya da zar atılabilir. Kim kazanırsa ona 1 puan veririz olur biter.
Ara
Anlamadığın bir nokta var. OYUN NİYE ERTELENİYOR? Diğer tur gecikmesin diye, şehir dışından gelenler beklemesin falan filan. Bunlar neden değil. Israrla bunun doğru olduğunu niye savunuyorsun? Turnuvanın berraklığını bulandıracak hiçbirşey neden olamaz! Turnuva sonucunu en doğru şekilde almak istiyorsan bu yöntem çok saçma bir yöntem. Sadece eve geç kalmayayım diye icat edilmiş bir kural. Başka mantıklı tarafıda yok zaten.

Ben diyorum ki insanlar evine geç kalmasın diye turnuvada eşlendirme seyrini bozan bir kural. Fide de yazıyor olması benim görüşlerimi değiştirmeyecek. Saçma olan saçmadır.
Ara
Alıntı:Anlamadığın bir nokta var. OYUN NİYE ERTELENİYOR? Diğer tur gecikmesin diye, şehir dışından gelenler beklemesin falan filan. Bunlar neden değil. Israrla bunun doğru olduğunu niye savunuyorsun? Turnuvanın berraklığını bulandıracak hiçbirşey neden olamaz! Turnuva sonucunu en doğru şekilde almak istiyorsan bu yöntem çok saçma bir yöntem. Sadece eve geç kalmayayım diye icat edilmiş bir kural. Başka mantıklı tarafıda yok zaten.

Ben diyorum ki insanlar evine geç kalmasın diye turnuvada eşlendirme seyrini bozan bir kural. Fide de yazıyor olması benim görüşlerimi değiştirmeyecek. Saçma olan saçmadır.

Mesajları okuyun önce.

Ben oyunun ertelenmesi konusunda bir şey demedim, bir yorumda da bulunmadım. Sadece ertelemenin fide satranç kuralları içerisinde yer aldığını ve swiss eşlendirme sistemine göre de puanlamanın doğru olduğunu söyledim.

Israrla savunduğum bir şey yok yani, o ancak sizin kendi hezayanınız gibi görünüyor.

Burada çamur at izi kalsın biçiminde mesaj yazarak nereye varmak istediğinizi anlayamıyorum. Bir kurala bir uygulamaya karşı çıkarken sadece karşı çıkmak eksikliktir. Çözümünüzü de söyleyin ki tartışılsın.

Ben hayatımada bir kez, Izak Romi'ye karşı fil Şah/kale şah oyun sonuna kalarak ajurne oynadım. Akşamları oynanan bir turnuvaydı ve 6 saat sonunda ajurne oldu. Siz kabul etmeyebilirsiniz, ama bana göre de asıl saçmalık gece 12'den sonra hala bu oyuna devam edilmesini istemek olurdu.
Ara
Genel olarak insanların İsviçre sisteminden memnun olduğunu düşünmüyorum. Federasyona çağrıda bulunuyorum.

- Hakemler, pilotlukta olduğu gibi simülasyon eğitimi alsınlar. Bunu gerçekten işini bilen bir hakem yapsın.

- İsviçre sistemi hakkında il ve ilçe temsilcilerine görevlendirmeler yaparak, satranç camiasında bulunan kişilere anket yapılmalı. Ve sonuçları incelenmeli.

İnceleyin araştırın.

Hezeyan olarak tarif ettiğiniz açıklamalarım, hala anlayamadığınız serzenişimi ve tepkimi, bu kuralların fidede yer aldığını söyleyen birisine göstermeye çalışmamdır. Siz doğru olduğunu düşünüp benim hezeyanda bulunduğumu istediğiniz kadar yazabilirsiniz. Şu an bir turnuvadayım. Ve yine hakem hatalarına şahit oluyorum. Kuralların turnuvayı ne kadar oynanmaz ve itici kıldığını görüyorum.

Ama yanlış anlaşılmasın. Turnuva da kural dışı hiçbir yaptırım yok. Kurallar çerçevesinde oluyor bunlar.

Şunu da düzeltmek isterim. Tepkim kişiye Değil bu düzen ve sistemedir.
Ara
Başlık "Ülkemin hakemleri"olunca mutlaka olayı anlatmak gerekir.Olay ve mağduriyet nedeni anlatılmadıktan sonra burada yazmanın yararı yoktur.Siz mağdur olduğunuz olayı anlatmayınca başkaları da kendi mağduriyetlerini anlatmaktan kaçınacaktır.Böylece Toplum kendi korku düzenini kendisi yaratmaya başlayacaktır.Satranç hakemlerini eleştirelim!Ancak hakemleri ateşe atan başlıklardan kaçınalım!Olabildiğince genelleme yapmayalım!Ülkemizin hakemlerinde bilgi ve deneyim eksikliği olduğu söylenebilir.Belki bazı hakemlerimiz kuralların aydınlatmadığı ilginç olaylarda Mantık çerçevesi içinde doğru karar verme cesaretini gösterememektedir.Ama ben şuna inanıyorum:Ülkemizin hakemleri dürüstlük ve iyiniyet konusunda güvenilir kimselerdir.Pek çok yabancı hakemin doğruluğuna güvenmem!Ama yerli hakemlerin tarafsızlığına güvenirim!Bu kanıya nasıl vardım?2010 dan beri yurtdışında çok sayıda turnuvada oynadım.(Bu sayı galiba 15 -16 civarındadır)Bir takım olaylara tanık oldum.Konu açıldığı zaman anlatırım!Siz şikayetçi olduğunuz konuyu söylersiniz ben de yaşadıklarımı anlatırım!Basit bir örnek verebilirim!Yarışma başlamadan önce sıfır dakika kuralı uygulanacağı söyleniyor.Benim rakibim 5 dakika gecikiyor.Telefon ile gecikmeyi önceden haber verdiği için sıfır dakika kuralı uygulanmıyor!Peki bizde uygulama nasıl oluyor?Sıfır dakika kuralı varsa ve geciken yerli sporcu ise yerli hakem mutlaka hükmen yenilgiye karar verir.Zaten aksi halde Federasyon bir daha o hakeme görev vermez!Şu halde sorunlar vardır!Bunları daha iyi anlamak için tartışmak gereklidir.Bu tartışmaları da hakemlerimizi fazla kötülemeden yapabiliriz.Amaç hep birlikte kuralları doğru uygulamak ve kendimizi geliştirmektir!
Ateş Ülker
Ara
Olay anlatılmalıydı.

ÜLKEMİN HAKEMLERİ başlığı çok iddialı olmuş.
Kapsama alanı % 100 !!

Sizce bu başlıkta haklı mısınız?
Bence kastınızı aşmışsınız...

Özel bir olaydan genel bir olguya yolculuk yapmak gibi...

Bir daha düşünmekte fayda var.
- MATRANÇ -
Ara
Kapsama alanını kasti olarak geniş tuttum.Çünkü şu ana dek kusursuz hakem görmedim ve diğer forum üyelerinin bu alanda tecrübelerini bilmek istedim
Ara
Sözlerinizden, turnuvaya katılım ve hakemlerle haşır neşir olma konusunda çok mürekkep yalamış birisine benzediğiniz anlaşılmaktadır.

‘Kusursuz hakem görmedim’ iddiası sizin tüm kuralları ve uygulamaları tam olarak bildiğiniz varsayımını ortaya çıkarır. Gerçekten tam olarak biliyor musunuz ?

Veya sizin kuralların ve uygulamaların bir kısmını bilmediğinizden dolayı ve fakat bildiğinizi sandığınızdan dolayı hakemleri eleştirdiğiniz varsayımı da yabana atılacak bir varsayım değildir. Bu varsayım yanlış mı ?

Müzmin eleştirmen olan beni aşmak üzeresiniz. Buna tahammül edemem !
Sizin beni aştığınızı kabullenebilmem için yaşadığınız olayı anlatmanız gerekir. Aksi halde unvanımı size kaptırmamak için elimden geleni yaparım !
Ara
Yillardir hakem kurslarinda ve itiraz kurullarinda bulunmuş biri olarak kurallara ve uygulamalara hakim olduğumu düşünüyorum Feti Bey.Yaşadığım olayı özgür olduğunu düşündüğÜm bu platformda anlatıp anlatmamak benim vereceğim bir karar.Turnuvalarda bir hakemin yanlış karar verdiğini düşünüyorsam turnuva bitimi kendisi ile kararı istişare ederim ve şu ana dek yanıldığım hiç olmadı.Umarim bu açıklamalarım aydınlatıcı olmuştur. Sporculuktan memnunum Feti Bey Ünvanınız sizde kalsın Smile
Ara
(01-06-2017, 11:24)Escobar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kapsama alanını kasti olarak geniş tuttum.Çünkü şu ana dek kusursuz hakem görmedim ve diğer forum üyelerinin bu alanda tecrübelerini bilmek istedim

Kapsama alanınızı geniş tutmamış, tamamını kastetmişsiniz ama... 
Bence bu da bir kusur ve üstelik bu  kusurda durumunuz süreklilik arz etmektedir.

...

Kusursuzluk insana ve hakemlere özgü değildir.
Kusursuz değil, ama çok müthiş hakemler de gördüm ben.
Tıpkı sizin de  gördüğünüz gibi...

Tabi anlattığınız örnekler şu anda sanal kalmaktadır. Her ne kadar siz yaşamış olsanız bile...
Daha kötülerini de gördüm.
Hakemlik yaptığım yıllarda ben de çok hatalar yaptım!
Oyuncu kaynaklıydı...

En iyi ikincisi olabilir de en iyi  hakemi aramayın!
Çünkü henüz gelmedi.
Kusursuzunu ise hiç aramayın, bulamazsınız!

Selamlar
- MATRANÇ -
Ara
(30-05-2017, 00:15)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Başlık "Ülkemin hakemleri"olunca  mutlaka olayı anlatmak gerekir.Olay ve mağduriyet nedeni anlatılmadıktan sonra burada yazmanın yararı yoktur.Siz mağdur olduğunuz olayı anlatmayınca başkaları da kendi mağduriyetlerini anlatmaktan kaçınacaktır.Böylece Toplum kendi korku düzenini kendisi yaratmaya başlayacaktır.Satranç hakemlerini eleştirelim!Ancak hakemleri ateşe atan başlıklardan kaçınalım!Olabildiğince genelleme yapmayalım!Ülkemizin hakemlerinde bilgi ve deneyim eksikliği olduğu söylenebilir.Belki bazı hakemlerimiz kuralların aydınlatmadığı ilginç olaylarda Mantık çerçevesi içinde doğru karar verme cesaretini gösterememektedir.Ama ben şuna inanıyorum:Ülkemizin hakemleri dürüstlük ve iyiniyet konusunda güvenilir kimselerdir.Pek çok yabancı hakemin doğruluğuna güvenmem!Ama yerli hakemlerin tarafsızlığına güvenirim!Bu kanıya nasıl vardım?2010 dan beri yurtdışında çok sayıda turnuvada oynadım.(Bu sayı galiba 15 -16 civarındadır)Bir takım olaylara tanık oldum.Konu açıldığı zaman anlatırım!Siz şikayetçi olduğunuz konuyu söylersiniz ben de yaşadıklarımı anlatırım!Basit bir örnek verebilirim!Yarışma başlamadan önce sıfır dakika kuralı uygulanacağı söyleniyor.Benim rakibim 5 dakika gecikiyor.Telefon ile gecikmeyi önceden haber verdiği için sıfır dakika kuralı uygulanmıyor!Peki bizde uygulama nasıl oluyor?Sıfır dakika kuralı varsa ve geciken yerli sporcu ise yerli hakem mutlaka hükmen yenilgiye karar verir.Zaten aksi halde Federasyon bir daha o hakeme görev vermez!Şu halde sorunlar vardır!Bunları daha iyi anlamak için tartışmak gereklidir.Bu tartışmaları da hakemlerimizi fazla kötülemeden yapabiliriz.Amaç hep birlikte kuralları doğru uygulamak ve kendimizi geliştirmektir!
FIDE Kuralları Madde 6.7.1 bekleme süresinin sıfır dakika olduğu yarışmalarda , bu süreden sonra gelen oyuncu hakem aksine karar vermedikçe oyunu kaybeder. Hakem oyuncunun mazeretini uygun görüp 5 dakika gecikmesini kayıp olarak değerlendirmeye bilir....
Ara
Ülkemin hakemlerinden satranççının 5 dakika geç kalma mazeretini uygun bulup +/- anlamsızlığına, basitliğine, kolaycılığına ve tembelliğine razı olmayıp oyunu devam ettirenler olduğuna/olacağına inanıyorum.
Ara
Bu başlık altında "Sıfır dakika kuralını"tartışmak uygun bir yöntem değildir.Ancak Ahmet Kansal hatırlatınca tartışma haliyle başlamaktadır.Kansal'ın söylediği şekilde kuralın uygulanmasını doğru buluyor musunuz?Biz FIDE nin her kuralının doğru olduğuna inanmak zorunda değiliz!Kural değişene kadar kurala uymak zorunda olabiliriz!Ama kurala uysak da onu eleştirme hakkımız bulunmaktadır.Lütfen Kansal'ın ifadesini en az 2 defa okuyunuz!Ne deniyor?Hakem oyuncunun 5 dakika gecikmesini kayıp olarak değerlendirmeyebilir.Size göre böyle bir kural olur mu?Lütfen fikrinizi beyan ediniz.Benim rakibim 5 dak.gecikti.Hakem onun mazeretini kabul etti.Ben 5 dak.geciksem benimkini kabul etmeyecekti."Hakem göz rengine bakarak mı karar veriyor?"diye sormanız mümkündür.Unutmayınız!Amacımız kural koyanları kötülemek değil kuralın en güzel şeklini bulmaktır!Meseleyi kolaylaştırmak için size bir soru soracağım:Futbolda sıfır dakika kuralı var mıdır?Bana sorarsanız yoktur.Hakem 1-2 dakika gecikmeye izin vermektedir.Oysa biz Türkiye'de sıfır dakika kuralını nasıl uyguluyoruz?6 kişilik takımdan sadece birisi 1 saniye gecikince o takım 6-0 kaybediyor!Ben birkaç sene önce bu olayı İzmir Halkapınar salonunda yaşadım.2 nci lig takım maçında rakibimiz 1 sporcusunun 1 saniye(Evet sadece 1 saniye geç içeri girmesi nedeniyle) hiç başlamadan 6-0 lık hükmen yenilgi skorunu imzaladı.Rakip takımda oynayan 12 yaş civarındaki sporcuların nasıl üzüldüğünü görmenizi isterdim.
Sayın Satrançseverler,Sporun amacı sporcuları yarıştırmaktır.Oyun başlamadan ortaya çıkan skorların kimseye yararı yoktur.Bu şekilde ortaya çıkan skorlar sadece sporcunun Federasyon korkusu içinde yaşamasını sağlar.Sıfır dakika kuralı üzerinde tartışılmalıdır!Milli maçlarda,olimpiyatlarda ve profesyonellerin katıldığı yarışmalarda uygulanan kurallar bütün turnuvalarda uygulanmak zorunda değildir.Amatörleri teşvik etmek gereklidir.İnsanlar maça geç kalma korkusu içinde bırakılmamalıdır.Eğer çoğunluk "Hayır!Sıfır dakika kuralı uygulanacak!"görüşünde ısrar ediyorsa hakem sıfır dakika kuralını uygulamak zorundadır.Sizin mazeretinizi kabul edip benimkini etmediği zaman ben de "FIDE'nin hakemleri"başlığı altında gördüklerimi yazmaya başlarım.Hakem 5 dakika gecikince de ceza verilmesi gerektiğini hatırlatırım!
Ateş Ülker
Ara
Ateş Hocamın görüşlerine harfiyen katılıyorum. Kurallar uygulanırken hakem neye bakıyor ? Ateş hocam göz renginden örnek vermiş. Benim görüşüm ise oyuncuyu ne kadar iyi tanıyorsa geç kalma hakkı tanıma payı o kadar artıyor. Bu sadece kişisel görüşüm.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi