Ülkemin Hakemleri
(07-06-2017, 22:07)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
Oysa biz Türkiye'de sıfır dakika kuralını nasıl uyguluyoruz?6 kişilik takımdan sadece birisi 1 saniye gecikince o takım 6-0 kaybediyor!Ben birkaç sene önce bu olayı İzmir Halkapınar salonunda yaşadım.2 nci lig takım maçında rakibimiz 1 sporcusunun 1 saniye(Evet sadece 1 saniye geç içeri girmesi nedeniyle) hiç başlamadan 6-0 lık hükmen yenilgi skorunu imzaladı.Rakip takımda oynayan 12 yaş civarındaki sporcuların nasıl üzüldüğünü görmenizi isterdim.

...

[size=medium][font=Verdana]Ateş Bey,

[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Şu gecikme konusu...[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Her ne kadar bu sütunun konusu değilse de burada yeri geldiği için birkaç noktaya değinmek gerekir.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Basketbolda ilan edilen süreden 15 dakika sonrasına kadar sahaya çıkmayan takım hükmen kaybeder.

Futbolda ise sanırım 20 dakikadır. Eğer süre ve kural değişmedi ise...

[/font][/size][size=medium][font=Verdana]Bir kere ilan edilen saate herkes uymalıdır. Bunun bir saniye geç kalması da aynıdır, 20 dakika geç kalması da...

Örneğinizdeki 0 dakika kuralının uygulaması acımasızca olmuş ama, kural böyle benimsenmiş ve yönergeye konmuşsa -ki bence bu haliyle çok doğru değil- o zaman kural uygulayıcılarının bunu uygulaması yanlış olmaz.
 Yönergelerin son maddelerindendir: Bu yönerge tüm katılımcılarla kabul edilmiş sayılır.
Hakem aksi bir karara uyabilir mi bu durumda?
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Geç gelen sporcunun, ya da örneğinizdeki çocuğun mağduriyeti elbette hoş değil ama onu oraya götüren antrenör ya da veli bunun önlemini almalıdır. Bu eğitim sporcuya kazandırılmalıdır. Maç başlama saatinden belli bir süre önce hazır olarak masada yer almak bir eğitim konusudur. Tabi bazı zorunlu ya da özel durumlar hariç.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bir de şu var...

[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İlan edilen maç saatini uygulamasının tam olarak gerçekleştirilememesi organizasyon ve yönetim sorunudur. Velilerin ya da törenlerin etkisinin bu durumda cesurca yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Maç saati gelmiş hala çocuğunun suyunu, kalemini kontrol eden ya da bir türlü vedalaşamayan velilerin bu keyfi durumu kesinlikle layığıyla engellenmelidir.

Hatta zamanında törene gelmeyen zevat-ı muhteremlerin durumu daha da vahimdir.

[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Selam ve saygılarımla[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın bey sanırım Ateş beyin demek istediği kuralın söylediğiniz biçimde uygulanmadığı veya adamına, hakemine göre uygulamanın değiştiği. Sizin örneğinizle söylersek maça 25. dakika gelen futbol takımına Hakemin evet oynayabilirsiniz demesi. Yanlış anımsamıyor ise yönergelerde o madde "0" dakika / geç gelme kurallarında hep "hakem aksi yönde karar vermemişse oyunu kaybeder." cümlesi ile birlikte yer alıyor. Bu durumda insiyatif Hakeme veriliyor. Yani örneğin istanbulda aynı saatte farklı yerlerde yapılan iki turnuvadan birinde hakem Hükmen verebilir, diğerinde başka bir hakem oyunu oynatabilir. Bu sizce doğru mu?

Benim düşüncem oyuncuya verilen bir süre var. Bu sürenin tamamı oyuncuya aittir. Bir oyun başladı. Oyuncu masada. Notasyonunu doldurdu ve hamle yapmadan masadan kalktı oyun salonunda diğer oyunları izlemeye başladı, ya da öylece boş boş masada oturdu ta ki atıyorum son 5 dakikaya kadar. Sonrada oynamaya başladı. Bir şey diyebilir misiniz? Oynaması için zorlayabilir misiniz? Oyuncunun yaptığı etik midir? Elbetteki değildir. Ama neyi öne alacaksınız etik kavramını mı, konulmuş kuralları mı? Yani bana göre oyuncuya 35dakika veriyorsanız o 35 dakika oyuncunundur. ve Geç kalma veya 0 sıfır dakika kuralları ile bu hak elinden alınmamalıdır.
Ara
“Yani bana göre oyuncuya 35dakika veriyorsanız o 35 dakika oyuncunundur. ve Geç kalma veya 0 sıfır dakika kuralları ile bu hak elinden alınmamalıdır.” Orijinal, makul, güzel, uygulanabilir bir düşünce.

Organizatörün oyuncuya hem satranç oynama süresi vermesi ve hem de 0 dakika anlamsız ve yanlış kuralı koymasıyla o süreyi geri alıp satranççıyı oynatmadan diskalifiye etmesi büyük bir çelişkidir.

Ama burada ince bir püf noktası var. Yönergeleri hakemler yazıyor. Organizatör ise satranç sporundan çakmadığı için hakeme mahkum oluyor. Hakem kendi koyduğu kuralı kendisi acımasızca uyguluyor.
Ara
(09-06-2017, 21:51)haliltaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey sanırım Ateş beyin demek istediği kuralın söylediğiniz biçimde uygulanmadığı veya adamına, hakemine göre uygulamanın değiştiği. Sizin örneğinizle söylersek maça 25. dakika gelen futbol takımına Hakemin evet oynayabilirsiniz demesi. Yanlış anımsamıyor ise yönergelerde o madde "0" dakika / geç gelme kurallarında hep "hakem aksi yönde karar vermemişse oyunu kaybeder." cümlesi ile birlikte yer alıyor. Bu durumda insiyatif Hakeme veriliyor. Yani örneğin istanbulda aynı saatte farklı yerlerde yapılan iki turnuvadan birinde hakem Hükmen verebilir, diğerinde başka bir hakem oyunu oynatabilir. Bu sizce doğru mu?

Benim düşüncem oyuncuya verilen bir süre var. Bu sürenin tamamı oyuncuya aittir. Bir oyun başladı. Oyuncu masada. Notasyonunu doldurdu ve hamle yapmadan masadan kalktı oyun salonunda diğer oyunları izlemeye başladı, ya da öylece boş boş masada oturdu ta ki atıyorum son 5 dakikaya kadar. Sonrada oynamaya başladı. Bir  şey diyebilir misiniz? Oynaması için zorlayabilir misiniz? Oyuncunun yaptığı etik midir? Elbetteki değildir. Ama neyi öne alacaksınız etik kavramını mı, konulmuş kuralları mı? Yani bana göre oyuncuya 35dakika veriyorsanız o 35 dakika oyuncunundur. ve Geç kalma veya 0 sıfır dakika kuralları ile bu hak elinden alınmamalıdır.

sn. haliltaş,
Yanlış uygulamalar elbette savunulamaz.
Hakemlerin de standartların dışına çıkması beklenemez.

Turnuva programlarında ilan edilen tur saatleri ile, yönergelerde belirtilmiş geç kalma sürelerinin dışında hakemlere verilen insiyatifler bence bu şartlarda hem gereksiz hem de yetersizdir.

Bir örnek...

Birinci turun saat 10.00 da başlayacağının turnuva yönergesinde belirtildiği bir turnuva düşünün.
Geç kalma süresi de örneğin 15 dakika olsun.

Tüm gecikmeler ile ( kayıt kontrol, tören, törene geç gelen zevat...)  1. tur 10:45 de başlasın diyelim.

Masasında tam saatinde yer alan sporcu ile turun başladığı '10:45 de ancak masasına gelen sporcuya ne yapılacak?
Burada hakem insiyatifi olur mu?

Eğer hakem insiyatif verecekseniz, önlenebilir ya da önelenemez geç kalmalar durumuna bir açıklık getirmeniz gerekecektir.
Yani sporcunun mazeretinin kabulü hakem insiyatifine mi bağlı olacaktır?
O zaman standartların dışına çıkmış olmuyor musunuz?

Sn. Ateş ÜLKER'in şikayet ettiği durumları biliyorum. Haklıdır!
Verdiği örnekler yerinde, fikirleri önerileri de  de makul...

Ancak benim altını çizmek istediğim konu bu durumun tüm katılımcı ögelerle benimsenme si ve uyulması konusudur.

Dikkatinizi çekerim!
Ortada bir yönerge var ve siz bunu kabul ederek katılyorsunuz.

Hakemin insiyatif göstereceği durumların da belirlenmesi gerekmez mi?
Hangi durumlar hakemin kabul edebileceği durumlardır? Bu durumlar hakemden hakeme değişmemelidir.

Saygı ve selamlarımla
- MATRANÇ -
Ara
Bazı arkadaşlarımız benim ne söylemek istediğimi çok iyi anladı.Ben yine de küçük eklemelerle konuyu daha anlaşılır duruma getireceğim.Yurtdışında oynadım.Sıfır dakika kuralı vardı.Geç kalma korkusu ile gezmeye gidemedim.İstasyon son derece yakın ama "ya tren gecikirse" korkusu var!Ben zamanında geldim.Hakem 15.03 de geldi.Rakibim 15.05 de yani turun başlaması gereken saatten 5 dakika sonra geldi.Şimdi ne olacak?Ben "hükmen kazanmam gerekir"demiyorum!Ama sizin görüşünüzü soruyorum.Ben 15.06 da gelsem maçın sonucu ne olacaktı?
Burada karar verirken bazı etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır!Biz amatörüz!Bu yarışmaları düzenleyenler bizim geldiğimiz bölgede gezinti yapmamızı da istiyor!Ve Olimpiyatta oynamıyoruz.Bir miktar esneklik bırakmanın kimseye zararı yoktur.Satranç bireysel spordur.Benim rakibimin 5 dakika gecikmesi başkalarını etkilemez!
Öte yandan verilen örneklerin en kötüsü bir sporcunun 1 saniye gecikmesi ile bütün takımın 6-0 yenilmesidir.Bu da sanıyorum,Türk'lerin keşfidir.Çok açık ve net konuşalım!Sıfır dakika kuralı olmalı mıdır?FIDE'nin yaptığı esnemeler meseleyi içinden çıkılmaz duruma getirmektedir.Sıfır dakika kuralı olduğu halde bir sporcunun telefon ederek 5 dakika gecikmesine neden izin veriliyor?(Aslında 3 dakika da hakem gecikmişse sporcunun gecikmesi 8 dakika olmaktadır)
Bunun doğrusu amatörlere 30 dakika pay verilmesidir.15.30 da salonda bulunamayan hükmen yenilir.Telefona,hakem yorumuna ve çetrefilli yöntemlere gerek yoktur.Başlama saatinden itibaren belli bir süre içinde herkes yerini almış olmalıdır.
Birgün 1 saniye geç kalma korkusu ile Feshane'de hızla salona yürüken veliler yolumu kesti.Benim sporcu olduğumu anlamamışlar.Veli olduğumu sanmışlar.İçeri giremiyeceğimi söylüyorlar.Onlara "bırakın beni"derken az kalsın 1 saniye gecikme nedeniyle kaybedecektim.Çok zor günler yaşadık.Ne yazık ki Tarihçiler bunları yazmaz.Bize bu zor günleri yaşatanları da ballandıra ballandıra anlatır!
Ateş Ülker
Ara
(11-06-2017, 13:14)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bazı arkadaşlarımız benim ne söylemek istediğimi çok iyi anladı.Ben yine de küçük eklemelerle konuyu daha anlaşılır duruma getireceğim.Yurtdışında oynadım.Sıfır dakika kuralı vardı.Geç kalma korkusu ile gezmeye gidemedim.İstasyon son derece yakın ama "ya tren gecikirse" korkusu var!Ben zamanında geldim.Hakem 15.03 de geldi.Rakibim 15.05 de yani turun başlaması gereken saatten 5 dakika sonra geldi.Şimdi ne olacak?Ben "hükmen kazanmam gerekir"demiyorum!Ama sizin görüşünüzü soruyorum.Ben 15.06 da gelsem maçın sonucu ne olacaktı?
Burada karar verirken  bazı etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır!Biz amatörüz!Bu yarışmaları düzenleyenler bizim geldiğimiz bölgede gezinti yapmamızı da istiyor!Ve Olimpiyatta oynamıyoruz.Bir miktar esneklik bırakmanın kimseye zararı yoktur.Satranç bireysel spordur.Benim rakibimin 5 dakika gecikmesi başkalarını etkilemez!
Öte yandan verilen örneklerin en kötüsü bir sporcunun 1 saniye gecikmesi ile bütün takımın 6-0 yenilmesidir.Bu da sanıyorum,Türk'lerin keşfidir.Çok açık ve net konuşalım!Sıfır dakika kuralı olmalı mıdır?FIDE'nin yaptığı esnemeler meseleyi içinden çıkılmaz duruma getirmektedir.Sıfır dakika kuralı olduğu halde bir sporcunun telefon ederek 5 dakika gecikmesine neden izin veriliyor?(Aslında 3 dakika da hakem gecikmişse sporcunun gecikmesi 8 dakika olmaktadır)
Bunun doğrusu amatörlere 30 dakika pay verilmesidir.15.30 da salonda bulunamayan hükmen yenilir.Telefona,hakem yorumuna ve çetrefilli yöntemlere gerek yoktur.Başlama saatinden itibaren belli bir süre içinde herkes yerini almış olmalıdır.
Birgün 1 saniye geç kalma korkusu ile Feshane'de hızla salona yürüken veliler yolumu kesti.Benim sporcu olduğumu anlamamışlar.Veli olduğumu sanmışlar.İçeri giremiyeceğimi söylüyorlar.Onlara "bırakın beni"derken az kalsın 1 saniye gecikme nedeniyle kaybedecektim.Çok zor günler yaşadık.Ne yazık ki Tarihçiler bunları yazmaz.Bize bu zor günleri yaşatanları da ballandıra ballandıra anlatır!
[size=large]Ateş Bey, diyorsunuz ki:

[/size]
[size=large]"...-Yurtdışında oynadım.Sıfır dakika kuralı vardı.Geç kalma korkusu ile gezmeye gidemedim. İstasyon son derece yakın ama "ya tren gecikirse" korkusu var!Ben zamanında geldim.Hakem 15.03 de geldi.Rakibim 15.05 de yani turun başlaması gereken saatten 5 dakika sonra geldi.Şimdi ne olacak?Ben "hükmen kazanmam gerekir"demiyorum!Ama sizin görüşünüzü soruyorum.Ben 15.06 da gelsem maçın sonucu ne olacaktı?"
[/size]

[size=large]Ben de diyorum ki:

[/size]
[size=large]"-  '0' dakika acımasızdır.Tıpkı giyotin gibi... Ama ne yazık ki yönerge var ve bunu kabul ederek katılmışsınız. Bu konu eğer teknik toplantıda gündeme geldi ve değişmediyse uyulacaktır! Öyle değil mi? Dere geçerken at değiştirilir mi? Yönergede önceden yer almışsa, 30 dakika gecikme süresi makul bir süredir, uygulanabilir."
[/size]

[size=large]Yukarıdaki örnekte öncelikle hakem (sektör hakemi) hata yapmış, sonra rakibiniz...
Sektör hakemi gecikmiş ise baş hakem saate göre karar vermeli ve -0- dakika kuralını uygulamalıydı. Kazanmalıydınız. Benim görüşüm budur. Yoksa hakemler hem kendisiyle, hem de yönerge ile çelişirler.

Zaten,

-0- DAKİKA KURALI OYUNCULARDAN ÇOK HAKEMLER İÇİN FAZLASIYLA İDDİALI BİR UYGULAMALIDIR!
[/size]
[size=large]Bence yeni bir karar alınıp, bunu ilan ederek o turu gecikmeden sonra belirleyeceği saatte başlatmalıydı. Ama bu durum hakem performansına olumsuz yansır. Gecikme süresi 30 dakika bile olsa hakem 35.dakikada gelse ne olacak o zaman?[/size]
[size=large]Tüm bu düşüncelerime rağmen turnuvaların % 60 -70 den fazlası ilan edilen saatte başlamamaktadır.[/size]
[size=large]O da ayrı bir konudur.[/size]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi