Satranca yeni başlayan için kitap önerisi
Herkese merhaba.

Yıllardır satrancı sadece oynuyorum. Son zamanlarda satranç oynamaya karşı ilgim dahada arttı. İşin teori kısmıyla ilgilenmek istiyorum. Fakat İsveç de yaşıyorum ve satranç hakkında ulaşabileceğim kitaplar ingilizce olabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak satranca yeni başlayan biri için kitap önerisi olanlar ve satranca yeni başlayan birinin takip etmesi gereken adımları paylaşırsanız sevinirim. Belirtmelimiyim kararsız kaldım: Notasyon biliyorum ve konumları (satranç karelerini) ezbere biliyorum.
Ara
Sayın Mirage,İsveç'de yaşadığınız halde bu foruma ilgi göstermeniz takdir edilecek bir durumdur.Şu anda yerli piyasada size tavsiye edilecek pek çok kitap vardır.Ama oyun düzeyinizi bilmek de gerekir.Yıllardır oynadığınıza göre yeni başlayanlara hitap eden kitapları tavsiye edemeyiz.Size iki seçenekden sözedeceğim:1.Açılış teorisi ile ilgili çok sayıda kitap vardır.Bunların bir kısmı İngilizcedir.Bu kitapları İsveç'de büyük şehirlerde bulacağınızı düşünüyorum.2.Nimzowitsch'in "My system"isimli kitabıdır.Bu kitabın İngilizce,Almanca ve Türkçe seçeneklerini bulmak mümkündür.(Ayrıca ufkunuzu genişletmek için "Analiz yayıncılık-İzmir-Alper Efe Ataman" yazarak Google'da araştırma yapmanızı öneriyorum.)
Ateş Ülker
Ara
Teşekkürederim
Satranca olan ilgim yeni iyiden iyiye artmış durumda, google a, satranç forum şeklinde arattım ve karşıma gelen seçeneklerden açıklayıcı görmüş olduğum sitenize kayıt oldum.İşin teori kısmına yeni ilgi duymaya başladığım için bu bilgi okyanusunda kayboluyorum ve biraz toparlamak istedim.O zaman size şöyle sormak istiyorum; başlangıç açılışları nelerdir ona göre şehir kütüphanesinde kaynak araması yapiym. Başlangıç aşamasına göre çalışma sıralamam sizce nasıl olmalıdır? (örnek:en çok Açılış çalışması yahut oynama sonra oyun sonu problemleri,taktikler..gibi) Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla.
Ara
İlk aşamada Açılış çalışmasına çok zaman ayırmanız uygundur.Çok oyun oynarsanız teoriyi öğrenmek gecikir.Açılış kitaplarını alıp öncelikle kendi tercih ettiğiniz açılışları incelemeniz uygundur.(Beyaz ile ve Siyah ile hangi açılışları oynamayı düşünüyorsanız bunları seçmeniz gerekir)Açılış ile birlikte oyun ortasındaki çeşitli konular ve oyun sonu bilgisini de geliştirmek uygundur.(Basit matlar,er oyun sonu ve kale oyun sonu ile başlanabilir.Kale oyun sonu pratikte çok karşımıza çıkar!)
Ateş Ülker
Ara
Çok teşekkürederim gerçekten.
Tavsiyelerinizi dinliğcem ve ona göre yolumu çizicem İnşallah.Bu güne kadar hep siyahlarla rahat oldum. Beyazlarda kendimi hep savunmasız hissettim nedense. Yani seçiceğim açılışlar biraz siyahların açılışları olur hocam. Malum insan biraz bildiğini düşündüğü yerden çalışmayı daha çok seviyor.Tabi eğer demek istediğinizi doğru anladıysam. Rok atmakta benim için bir muamma, neden o derece önemli bir türlü anlamış değilim. Ne zaman rok atmaya başvursam şahım korunmadan çok köşeye sıkışmış hissediyorum.Oyunda geç rok atarak,bu durumun üstesinden biraz gelebildim o kdr. O da, heralde teknik teori çalışarak zamanla gelişicek artık.Tekrar teşekkürederim.
Ara
Klasik oyunları incelemenizi tavsiye ederim.
Kazancınız: Açılışların temel prensiplerini, oyun ortası fikirlerini ve oyun sonu tekniğinizi ve bilginizi geliştirmek için en önemli kaynaktır.
Bu nedenle güncel açılış teorisini çalışmayı 1-2 yıl sonrasına erteleyin. Fakat oyun oynadığınızda güncel teoriden ne gibi seçenekleriniz olduğuna göz atmanız yeterlidir.

Oyun ortası ve oyun sonu sizin gelişiminizin %90 'lık kısımını oluşturmaktadır. Kalanı Açılış çalışması olabilir.

Bu benim şahsi görüşümdür ve size başlangıç olarak bir kaç kitap tavsiyem olacaktır.

1. Satrançta büyük ustalar ve modern görüşler Yazarı Richard Reti
2. Benim Ustalarım-1- (My Great Predecessors) Yazarı Kasparov

Bu 2 kitap her bir oyunu 4 saat civarı zaman harcayarak çalışırsanız size en az 1 yıl yeter ve mutlaka çalıştığınız oyunları zamanla daha kısa (20-30 Dk) tekrarlar yaparak inceleyin.

Selamlar.
Ara
Çok teşekkür ederim . Miyazaki-san .
[font=Arial Black]Chekkumeito[/font]
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi