TSF Kulüpler Yonergesi Yabancı oyuncu
2017 yılı kulupler yönergesi

http://tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/tum...-yonergesi

3.1. TC vatandaşı olmayan sporcular kulüplerin ana listelerinde yer alamazlar.

2017 Birinci Lig yönergesi (İLAN TARİHİ 27/05/2017)

http://tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/tum...-yonergesi

3.2. Ana Listede, ‘TSF Sporcu Lisans, Tescil, Vize, Transfer ve Kulüp Tescil Talimatı’ hükümlerine göre tanımlı, en fazla 3 (üç) yabancı sporcu yer alabilir.

Talimat

Uluslararası rating derecelendirme listesinde sporcunun Federasyonu bölümünde TÜRKİYE (TUR) belirtilmemiş ise bu sporcu YABANCI sporcu olarak nitelendirilir.
Yabancı sporcuların Türkiye Satranç Federasyonu’nunca düzenlenen hangi yarışmalara, nasıl ve ne şekilde katılacakları ya da katılamayacakları, hakları ya da yükümlülükleri ilgili yarışmanın yönergesi ile belirlenir

Aksi yarışma yönergesiyle belirtilmedikçe;
                  a)Uluslararası rating derecelendirme listesinin (bundan sonra ELO listesi olarak anılacaktır) Federasyon hanesinde Türkiye (TUR) ibaresi bulunmayan sporcular, uyruklarına bakılmaksızın sportif anlamda yabancı sporcu; 
                  b) ELO listelerinin Federasyon hanesinde Türkiye (TUR) ibaresi yeralan sporcular, uyruklarına bakılmaksızın sportif anlamda Türk sporcu

http://antalya.tsf.org.tr/turnuvalar/tur...arismalari  (İLAN TARİHİ 4 ŞUBAT)  burada da il yörenin yönergesi mevcut ama, link atsam da gonderemedim örnek olarak antalya tsf den bakabilirsiniz

Bu sene TSF'yi bir ilki gerçekleştirdi. Süperlig, birinci lig ve kulüpler turnuvasında oynayacak oyuncuları birbirlerinden ayırdı. En alt ligde sadece T.C. vatandaşı oynayabilir dedi. Federasyonu TUR olan ama TC vatandaşı olmayan oyuncular oynayamaz dedi (ülkemizdeki Azeri oyunculara bir nevi çizik attı kulüpler şampiyonası için).  Fakat çok ilginçtir ki bu sporcular TC vatandaşı olmasa bile üst ligde federasyonun TUR olması yeterli dedi ve bu sporcular sportif anlamda Türk tur dendi. 

Normalde bugune kadar liglerde kimin oynayabileceği ilk açıklanan yönergeden belli olur. Hiçbir zaman Süperlig de Türk sporcu olan kişiler diğer ligler için yabancı sporcu olmamıştı. Bu sene ise Kuluplerin yönergesi il yöre için acıklandıgında TC vatandası olmayan sporcuların bariz şekilde ligde oynayamacagı netleşti(İLK AÇIKLANAN YÖNERGE). Ve acıkcası ben sahsen ilk çıkan yönergeye baktığımda (bu seneye kadar kimlerin yabancı kategorisinde olacagı net iken) bu sene T.C. vatandası olmayan sporcuların her ligde yabancı statüsünde olacağını düşünmüştüm. Artık bundan birileri faydalandı mı faydalanmadı mı bilemiyorum. Cunku iki yonerge arasında farkı bilen birileri varsa faydalanmıs olabilir. (kimse satasma olarak alınmasın bazı şeylerin düzeltilmesi icin soyluyorum)(iki ilan arasında 3 ay var)

T.C. vatandası iseniz ve federasyonunuz RUS ise en alt ligde oynayabilirsiniz. Üst liglerde yabancı sporcusunuz.
T.C. vatandası değil ama federasyonunuz TUR ise bir üst ligde yerli oyuncu statüsünde oynayabilirsiniz. Ama en alt ligde kesinlikle oynayamazsınız.

Ha tabi ki yönerge belirtilmiş diyebilirsiniz de, birinci ligin yönergesini bir zahmet mayısın son haftası acıklanmasın bir zahmet... Hos bundan sonra daha erken acıklayacagız denildi ama bunca yıldan sonra yapabilirler umarım.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi