Habis Urlar
Süper ligden düşmemek için var güçleriyle çırpınan 2 takımın 2. masalarının oyunlarını seyrediyorum.

Siyah şah herhangi bir tehlike yokken (tabi bana göre) 15. hamlede f8 e gelerek kalesini h8 e hapsetti.
Yine siyah 23 hamle boyunca ortada herhangi bir savunma veya hücum yokken (tabi yine bana göre) vezirini aynı karelerde, d8 ile a5 arasında git gel yaparak tam 8 kere oynadı.

Çok ilginç. Siyahın şahı rok yapamamış, rakip askerler şahına doğru hareket halinde ama siyah vezir uzaklarda git-gel yapmakla meşgul.
Ara
Haa, şimdi anladım. Beyaz fil g5 den d1 deki siyah vezire devamlı olarak vezir çekiyormuş. Vezir de bundan dolayı kaçarak kurtulmak istiyormuş.

Ama yazık olmuş çünkü fil vezir hareketleri sonrasında oyun berabere bitmiş.

Beyaza yazık olmuş. Siyahın roku bozulup şahı ortada kalmışken, siyahın h8 deki kalesi hapsolmuşken, beyazın tüm gelişmesi tamamlanmışken, beyaz hücum başlatarak siyahı daha da sıkıştırabilecekken oyunun aniden berabere bitmesi beyaz için yazık olmuş.
Ara
Seyretmiyorum artık...
Ara
Küme düşme tehlikesi olan ve birbirleriyle karşılaşan iki takımdan birinin oyuncuları mücadele ederek doğru hamleleri bulmuşlar ve takımları açık ara galip gelmiş. Mağlup olan takımın birçok masası önceleri oldukça üstün durumdayken birden yanlış hamleler yaparak zor durumda kalıp oyunlarını vermişler.

Çok ilginç buldum bu durumu. Pozisyon olarak üstün durumdayken ve üstelik takımının küme düşme tehlikesi varken neden acaba doğru hamleleri bulamamışlar bir türlü anlayamadım. Söylediklerim 1600 lük birinin sözleridir. 2000 liklerin oyunlarını anlayabilmem tabii ki çok zordur.

Neyse ki, iki takımda kümede kalmışlar. Ama ben yine de galip gelen takımı kutluyor, mağlup olanı yani üstün pozisyondayken yeterince mücadele edemeyip kaybedeni maalesef kutlayamıyorum.
Ara
---http://satranchaber.com.tr/ligler-tescil-edilmeli-mi/---
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi