Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?
(12-08-2017, 12:51)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Birçok yazım kamuya yayınlanmış verilere dayalı eleştiri yazılarıdır.
Öncelikle, geçmişte yazdığım gibi ; yazdıklarımda, yorumlarımda hatalar, eksikler, yanlışlar var ise ve bildirilirse memnun olurum.

Yazılarım ile ilgili tahminlerim :
Yazılarımı forum üyelerinin %90 dan fazlası okumamaktadır. Bir kısım üyeler uzaktan seyretmektedirler. Bir kısım üyeler üzerinde üstünkörü düşünüp hemen unutmaktadırlar. Birkaç üye yazılarıyla desteklemekte ve birkaç üye yazılarıyla eleştirmektedirler. Yukarıda belirttiklerimin hepsine saygım sonsuzdur.

Bir kısım insanlar ise yazdıklarımın yanlış olduğunu farketse veya bilse veya düşünse bile bana bildirmedikleri sürece onlara saygım yoktur. Neden ? Benim satranç adına söylediğim yanlış sorgulanmadığı ve bildirilmediği sürece başkasının yanlış-doğrusu olma ihtimali vardır. Ancak ve ancak yazdıklarım sorgulanırsa ve eleştirilirse işte o zaman gerçeğe ulaşılabilir.

Konuya gelelim.
“Uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?” sorusu ilk anda mecazi bir soruydu.
Riga’ya bakıp Troya’daki orantısız zayıflığı görünce aklıma gelen ilk soruydu.
Fakat konuyu inceledikçe ve bazı bilgilere ulaştıkça soru gerçek olmaya başladı.

Son zamanlarda yapılmış ve içeriden ve dışarıdan gözlemleyebildiğim, kayıtlarına ulaşabildiğim uluslararası yakıştırması yapılmış turnuvaların verilerini inceledikçe bazen şaşkınlığa kapılmaktan kendimi alamıyorum.

Bu turnuvaları ulaşabildiğim veriler doğrultusunda aşağıdaki gibi kategorileştirdim.

Ölenler : Gebze, İstanbul, Konya
Ölü Doğanlar : Sardes
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamazlar : Hatay, Kahramanmaraş
Kan Kaybedenler : Çorum, İzmir , Keşan, Troya
Yeni Doğanlar : Burdur, Enez, Serik
Yeniden Doğanlar : İstanbul
Henüz Rüşdünü İspat Edemeyenler : Çubuk, Ordu
Ümit Vadedenler : Başkent, Çeşme, Malatya

Tüm bu turnuvaların son versiyonlarına katılan yabancı satranççıların aritmetiksel toplamı 200 ü geçmemektedir. Yani, topu bir Riga etmemektedir.
[size=medium][font=Times New Roman]Haklı bir sorudur: - Neden uluslararası turnuva düzenlenemez?

[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Ancak RİGA ile;[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman] ÇANAKKALE ya da KEŞAN, ya da İSTANBUL, ÇUBUK, MALATYA, BURDUR, İZMİR, SARDES ve tümünün topu ile karşılaştırmak ve kıyaslamak bence BİRAZ DOKU UYUŞMAZLIĞI OLUR !
[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]RİGA demek geçmişten gelen bir gelenek demek..[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Belli bir ekol demek...[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Belli  iç toplumsal destekleri olan bir turnuva demek...
Kahramanına sahip çıkan halkının kültürel özelliği demek...[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]MİKHAİL  TAL demek ![/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]DÜNYA SATRANCI DEMEK !
[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Ben kıyaslama yapamam!

[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Ancak TÜRKİYE' DEKİ her bir turnuva ise;[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]TURGUT  TUNCA, CEM PEKÜN, ENİS BİLYAP, CEMAL GÜRSEL TOY, NİLÜFER ÇINAR, GÜRKAN AYDENİZ ve diğer emekçiler demek...
[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Taşıma suyla dönen değirmen ile akarsuya kurulmuş değirmeni kıyaslamamı istersiniz her halde...

[/font][/size][size=medium][font=Times New Roman]Hiç niyetim yok !

Her olayı kendi atmosferinde tartışmayı denesek...

[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 12-08-2017, 18:45

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi