Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?
[size=medium][font=Verdana]Ateş Bey,[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Yazının başlığını  biliyorsunuz: "Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?"
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ben aksini söylüyorum. Yapılıyor! Hem de yıllardır.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ancak RİGA farklılıklar içerir elbette![/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bunu da en iyi siz bilirsiniz.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bana soruyorsunuz ya...[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]" Aşkın bey,Kralların neden ağırlandığını ve bu ağırlanmanın karşılığında bize nasıl yarar sağladıklarını da açıklamak ister misiniz?Bizim öncelikli amacımız kralları ağırlamak mıdır? "
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Elbette önceli amacımız kralları ağırlamak değil!
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Sonra ben Kral demedim. Yazımda GM, IM ve FM'lerin bu ülkede el üstünde tutuldukları anlamı var. Bir kısmı bunu sonuna kadar da hak etmektedir (sahtekarlar hariç elbette) !!
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bakın sorunuzu şöyle cevaplandırayım. Aslında cevabı içinde bir soru sordunuz bana ve cevabını da siz biliyorsunuz.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bir soruyla...[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Siz neden dış ülkelere gidip turnuva oynuyorsunuz?
[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Kalite için mi? Gezi amaçlı mı?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ben tepki amaçlı olduğunu sanıyorum. Bir yazınızda bundan bahsetmiştiniz.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ama dış ülkelerde turnuvaya katılmanın, kişinin kendisine göre farklı amaçları olabilir değil mi?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kimisi daha kaliteli turnuvada oynamak ister.
Kimisi yönergesini ödül sistemini beğenir.
Turizm amaçlı gidenler de olabilir.
Belki de norm kazanmak için...
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ama her giden belli amaçları için gider.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bize gelen yabancı sporcular için de geçerlidir bu durum.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ama bir de hiç gidemeyenler var, değil mi?
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İşte o sporcular yabancı unvanlı oyuncular ile oynama fırsatını kendi ülkelerinde yakalarlar ve bir şeyler öğrenirler ondan.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Mesela ben BORİS SAVCHENKO'DAN hala bir şeyler öğrendiğimi sanıyorum. Yıldırımda iki ekstra piyon ile eş renkli fillerin mücadelesini izlemek büyük keyifti.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kendisinden; disiplinli mücadeleyi, turnuvaya ve rakibe saygıyı, insanı küçümsememeyi, basit sanılan konumlarda bile ne inceliklerin gizli olduğunu tekrar görerek bir kez daha hatırladım.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kendisinden asla beklemediğim kadar mütevazi bir yaklaşım gördüm oyununda.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Onunla oynayan ya da onu izleyen gençler de farklı şeyler öğrenmiştir elbette.
GM Vugar RASULAV'DA enerjik satrancı gördüm ve özendim.
Askar RZAYEV'DE ise inancı ve cesareti...

[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]RİGA da GM ile oynayabilirsiniz.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ama bize her yer RİGA değil ne yazık ki.

Selam ve saygılarımla.
[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 12-08-2017, 23:24

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi