Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?
Çok fazla soru var.Hepsine yanıt vermek isterim.Unuttuğum olursa yeniden sormanız mümkündür.Öncelikle ben bu yazının başlığını anlamadım.Bana göre Türkiye'de çok sayıda uluslararası turnuva düzenleniyor.Ancak iki itirazımız var.Birincisi bu turnuvalar bizim satrançcıların gelişmesine yarar sağlamıyor.Yapılandırması farklı olmalıdır.Yabancı ile karşılaşabileceksek turnuva düzenleyelim!Bol salon beraberlikli turnuva düzenlenmesin!İkincisi bizim sporcularımızı teşvik etmiyoruz.Federasyon bu teşvik konusuna önem vermiyor.Federasyon önem vermeyince turnuva düzenleyicileri de önem vermiyor.Federasyondan gelecek işareti bekliyorlar.Troya neden kan kaybediyor?Edecektir!Çünkü Troya yeniliklere açılmak istememektedir.O da Ankara'dan gelecek işaretleri beklemektedir.Federasyonun 1991 den beri devam eden "Havuz politikası" daha uzun yıllar devam edecektir. Aşkın bey de zaman zaman belki farkında olmadan bu yanlış sistemi savunmaktadır.Piramidin ortasında kuraklık var.Piramidi sulamak zor değildir.Masraf gerektirmez.
Bir grup oyuncumuzun Riga ve Çanakkale seçeneklerinden hangisine katılmasının uygun olduğunu söylemek için ben önce sporcunun çıkarına bakarım!Eğer kendilerinin Riga'da daha çok yabancı usta ile karşılaşma imkanı varsa Riga'ya gitmek doğru karardır.
Benimle ilgili soruya gelince yanıtını birçok kimse bilmektedir.Ben 2011 den beri kendi imkanlarımla yurtdışındaki turnuvalara katılıyorum.Bütün masraflarımı kendim karşılıyorum.Senede ortalama 3 defa gidiyorum.Ancak dikkat edersiniz bu imkanı 2011 den sonra buldum.Emektar turnuvalarında dereceye girmek daha kolaydır.İlk üçe girdiğiniz zaman fotoğrafta yer alma durumu oluyor.Bu gibi olaylar da ses getirme açısından yararlı oluyor.
Yurtdışında çok turnuva düzenleniyor.Bu turnuvalarda yerli ve yerel sporcular teşvik ediliyor.Büyük ödüllü turnuvalar haliyle daha kalabalık oluyor.Bizim yerel yöneticiler de Belediyelerin desteği ile büyük ödüllü turnuvalar yapmaya çalışıyor.Ancak bu düzenlenen turnuvaların Türk Satrancına sağladığı verim çok azdır.Mutlaka yeni ufuklara açılmalıyız.Bize verim sağlayacak turnuvalar düzenlemeliyiz!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ? - Yazar: Ateş Ülker - 13-08-2017, 14:27

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi