Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ?
Bir işin yapılması için belirli sosyal, hukuki, insani, fiziki, teknik, vb. kurallar vardır. Bu kurallara uyularak yapılan işler genellikle başarılı olur ve insanlar tarafından onaylanır.

Kurallara uyulmadan yapılan işler ilk başlarda iyi gidiyor sanılır, ancak kural dışılıkla işler yürütülmeye devam edildiğinde bir noktada duvara toslanır.

Bunu ne için söyledim ?
Malatya’daki turnuvada canlı yayının ve PGN lerin yayınlanmamasında ısrar edilmektedir. Bu ısrarın nedenini bilmiyorum. Hiç tahmin edemeyeceğim bir neden olabilir. Turnuva organizatörü çok istemesine rağmen canlı yayın bilinemeyen nedenlerden dolayı bir türlü gerçekleşememektedir. Organizatörün bu hususta hiçbir eksiği, kusuru olmayabilir.

Eğer bugünkü yayınlanmama teknik bir eksiklikten veya kuralı bilmemekten kaynaklanıyorsa sorun yoktur. Yarın (yani gelecekte) bu eksiklikler giderilebilir.

Fakat bilinçli olarak canlı yayını gerçekleştirmeme kural dışıdır. Canlı yayının gerçekleşmemesi ve PGN lerin yayınlanmaması TSF’nin koyduğu yazılı kurallara aykırıdır. Böyle bilinçli bir durum var ise yarın ergeç ortaya çıkacaktır.

Yapılan işlerde şeffaflık kendine güvendir. Gizlilik ise güvensizlik. Şeffaflığın herhangi bir zararının olmadığı ortamda gizli davranma durumunda yanlış yapılan bir şeylerin birilerinden kaçırılma şüphesi vardır.

Burada şu soru sorulabilir. Organizatör mecbur mudur canlı yayını gerçekleştirmeye ?
Uluslararası iddiasında bulunulan turnuvada canlı yayın satranç toplumuna yapılan en güzel hizmet ve reklamdır. Hem gururla uluslararası turnuva yapıyorum diyeceksin ve hem de canlı yayın yapmayacaksın ! Bu yaman bir çelişkidir. Hem TSF talimatlarında canlı yayın yapılması gereğinden bahsedeceksin ve hem de canlı yayını gerçekleştirmeyeceksin ! Bu yaman bir çelişkidir.

Yayınlamama bilinçli bir şekilde yapılıyorsa, yarın geldiğinde bakılır. Eğer yarın canlı yayın diğer turnuvalarda da gerçekleşmezse, o zaman bu işde bir bit yeniği olduğu düşünülmeye başlanılır. Ve o zaman sorgulama başlar.

Sorgulama organizatörlerin tahammül sınırlarını aşmayacak şekilde sathi yani yüzeysel olabilir.
Veya sorgulama derinlemesine, detaylara inerek yapılırsa organizatörler buna dayanamayabilir.
Bir adım sonrası, TSF organizatör sıkıntısı çekebilir.

Benden söylemesi…
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye'de uluslararası turnuva neden yapılamıyor ? - Yazar: Feti - 28-08-2017, 15:03

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi