Antrenörlük
Smile 
[size=small][font=Verdana]Önce yavaş!  Shy

Biraz uzun olacak ama...[/font][/size]

[size=small][font=Verdana]Her sorunun cevabı var ve ne yazık ki biz bunları yaşıyoruz.[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Söylediklerinde ve 'olması gerekenler' konusunda haklısın!
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Ama başka bir haklılık payı da yaşadığımız hayatın içinde yok mu? [/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Özellikle son zamanlarda daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkan liyakatsızlık ve sonuçları toplumumuzda adeta her alanda kendisini göstermektedir. Bu sadece satrancın sorunu değil yani...
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Her alandan örnekler verebilirim çünkü hepimiz bunları yaşıyoruz.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Gerçekliği tam tartışılır tanılar koyan doktorları kim denetliyor sence?[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Bugün mahkeme kararları halkın arasında tartışmaya açık hale geldi. Denetleyen kurumu söyle bana...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Kurumlar sınavlarındaki iddiaları...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]ÖSYM sınav sonuçları ve yanlış hesaplama ve yerleştirmeleri...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Milli piyangodaki sahtekarlıkları...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]500 tam puan alan yüzlerce öğrencinin girdiği sınavları...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Cevapların önceden dağıtılışını...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Seçimlerdeki  adaletsizlikleri...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Yüzlercesini sayabilirim.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Benim çok sevdiğim bir sözdür:[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]"Kültürel  düşüş varsa toplumun tamamında vardır ve satranç da bundan etkilenir."[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Bu söz M.BOTVİNNİK'E ait...Aslında sözün tam şeklini söyleyemedim.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Şimdi ne demek istiyorum?
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Satrancı her zaman savunurum. Kötülüklerden arındırma gayreti için hep görev alırım. Ancak ister gönüllülük esası olsun, ister tam resmi-profesyonel yapabilecekleriniz,  bürokrasi duvarının dibinde ancak sınırlıdır.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]ÜLKEMİZDE LİYAKATA DAYALI SİSTEM YOK EDİLDİ !
[/font][/size]

[size=small][font=Verdana]Kontrolü de yok edenlerin elinde !
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Okulunu bitirip KPSS den  92 ile geçmesine rağmen uydurulan mülakatta bırakılan gençlerimizin hakkını kim koruyacak? Hesabını kim soracak?[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Kopya iddiaları da öyle !
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Bunun yanında son derece örnek kurs ve sınavlar da var değil mi? Bundan da bahsedilmesi gerekmez mi?[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Kötü örneklerde ısrar etmek bir algı oluşturmaya zemin hazırlamaktadır.[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]%90 kopya vardı da, neden tutanak tutulmadı diye sormak gerek o zaman.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Tekrar söylüyorum: Kurslarda aslında antrenörlerin kurs performansı ölçülmektedir. Bu bir nevi antrenörlüğü hakkında da fikir verir ama tam değil.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Kurslar hakkında daha önceleri sütunlarda Eğitim Kurulunun bir üyesi ve başkanı olarak fikir belirttim.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Dönemime ait başarabildiğim çok az şey oldu. Bir tanesi de kurs gözlemciliği idi. Ama şu anda ne durumdadır bilmiyorum. Mesela kurs sınav soruları on-line olarak merkezden sınav günü soru bankasından verilmelidir. Bu da düşünülebilir. İşte o zaman liyakata dayalı eleme olacaktır. Bu yapılabileceklerden biridir.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]2.ve 3. kademeleri kıyaslamak belki çok doğru olmaz. Ama ben biliyorum ki, 2.,3. hatta 4. kademelerde bile ELO/UKD eksikliği var.Turnuva oynamamış ama  2 günlük  kurs-seminer performansına göre unvan alanlar da var. 3. kademede hiç turnuvalarda görmediğim insanlar var. Bu çok can sıkıcıdır!

[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Ben 40 yıldır satranç oynuyorum hala 3. kademenin antrenörü müyüm diye kendimi geliştirmeye çalışıyorum. 4. kademe baş antrenörlükte ise oyun gücümün denk olduğunu düşündüğüm çok insan da var.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Senin durumun bence satrancın içinden gelen 'sporcu' kimliğin ile sınavsız atama ile ilgili olmalı.[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Tıpkı yıllarca bu alanda kendisini kanıtlamış unvanlı her bir oyuncumuz gibi.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Diğer bir sorun ise kursun sadece sınav bölümüne giren aday ile ilgili.[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]O aday  daha önce katıldığı kurstan başarısız ise -2- yıl içinde sınava girme hakkına sahip. En fazla 2 defa...Yine başarısızsa kursu yeniden alacak. Bu durumda da kurs eğitmenliğinin liyakata dayalı atanması da önemli elbette. Skandal olmaması için...
Canlı bir örnek Çanakkale de senin katılamadığın kursta yaşandı.
 Kurs boyunca en önemli konularda  152 diyagram incelendi. Bunlardan bir kısmının bire bir (vezire karşı kale gibi), bir kısmının da çok yakın bir şekilde işlendiği 152 diyagram !

22 aday dan 12 si geçti. Geçenlerin 8'i aktif sporcudur. Ama sporculuğu daha yeni olanların 8 günlük kurs performansı daha iyi olanları da vardı. Bu da ilginç bir durum. Sunumlarda ortaya çıkan tablo ise iyi sporcuların 'ders verme aşamasında' bazı eksikliklerin  ortaya çıkmasıdır. Yani sporculukları iyi ama aktarımları ve belleticikleri...?!

[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Bak bunları senin için maddelemek isterim.[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Dinleyici ile iletişim kuramayan, anlattığı konuya hakim olmayan, hatta yanlış anlatmaya devam eden, teknoloji (ches-base, bilgisayar...)kullanmaktan yoksun, kaynak gösteremeyen, yenilik sunamayan, zamanını tam ayarlayamayan ve benzer diğer kategorilerde ANLATICI-BELLETİCİ OLMAYA ENGEL TEŞKİL EDEN (ama sporu yapabilen) özelliklere sahip adayların varlığı ortaya çıkıyor. Bunlar da öncelikle telafi edilmeli ya da ayıklanmalıdır.[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Başka bir örnek, oyunculuğu çok zayıf ama okulda-merkezde büyük öğrenci kitlelerine satrancı sevdiren ve kalıcı olarak ilgilenmelerini sağlayan adaylar da vardı. Bu durum da ilginçtir.
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Senin konumuna gelince...[/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Ben bir şey diyemem elbette. Karar senin![/font][/size]
[size=small][font=Verdana]Sevgilerimle.[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Antrenörlük - Yazar: orakersin - 15-08-2017, 16:01
RE: Antrenörlük - Yazar: Miyazaki - 15-08-2017, 19:58
RE: Antrenörlük - Yazar: orakersin - 15-08-2017, 21:24
RE: Antrenörlük - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 16-08-2017, 10:47
RE: Antrenörlük - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 16-08-2017, 11:06
RE: Antrenörlük - Yazar: orakersin - 16-08-2017, 13:01
RE: Antrenörlük - Yazar: orakersin - 16-08-2017, 13:10
RE: Antrenörlük - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 16-08-2017, 14:25