Eşlendirmeye Geç Girince
En yüksek ratingli oyuncu eşlendirmenin yapılacağı en son süreye kadar beklenir. Başhakem tur başlamadan önce gelen oyuncuyu listenin en sonuna yazar. Oyuncu sayısı tek olduğu için de oyuncu tur atlar.

Hakem "yarışma yönergesi hükümlerini uyguladım"  diyerek uygulamasına açıklık getirmeye çalışır.

Nasıl olur da en yüksek ratingli oyuncu tur atlar?
Geç gelen oyuncular eşlendirmeye nasıl alınır?
Bu oyuncunun eşlendirmesi nasıl olmalıydı?

Örnek olaya göre oluşturulan uygulamaya fenerweb.com adresinden ulaşmak olanaklı.

IA&IO Tahsin AKTAR
Ara
(25-08-2017, 12:14)Tahsin Aktar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: En yüksek ratingli oyuncu eşlendirmenin yapılacağı en son süreye kadar beklenir. Başhakem tur başlamadan önce gelen oyuncuyu listenin en sonuna yazar. Oyuncu sayısı tek olduğu için de oyuncu tur atlar.

Hakem "yarışma yönergesi hükümlerini uyguladım"  diyerek uygulamasına açıklık getirmeye çalışır.

Örnek olaya göre oluşturulan uygulamaya fenerweb.com adresinden ulaşmak olanaklı.

IA&IO Tahsin AKTAR
Merhaba, amacınız insanları bilgilendirmek mi yoksa bir sitenin reklamını mı yapmak? Bu yapılanı doğru bulmuyorum. 

Saygılarımla,
Mustafa DEMİR
Ara
Hocanın kendi sitesi olduğunu varsayıyorum, anlattığı bir konuyu, içeriğini paylaşmış satranç ile ilgili. İlgilenen kişiler baksın diye, bence kendisi çok güzel bir hizmet vermektedir. Böyle paylaşımları ve bilgi paylaşımı yaptığı için kendisine teşekkür ediyorum.

Hilmi Mustafa Demir
Ara
Kayıt olduğum turnuva Kocaeli Kurtuluş Turnuvası’ydı.
Turnuva tatilde olduğum zamana denk gelmişti. Turnuvanın başlayacağı gün Bursa’daydım. Ailemi Bursa’da bırakarak tam gazla turnuvaya yetişmek için yol katetmeye başladım. Karamürsel’i geçtiğim sırada aracım dayanamadı ve su kaynattı. Başhakemin telefon numarası yoktu. O zaman kesitinde internete bağlanabileceğim akıllı telefonum da yoktu. Yakın ve uzak çevremde sadece boş askeri alanlar vardı. Telefonumda kayıtlı olan il temsilcisini aradım. İlk tura yetişemeyeceğimi bildirdim. Ne yapıldığını bilmiyorum. Çünkü sonraki turlara da aracımdaki arıza giderilemediği için katılamamıştım. Elbette sonraki turlara katılamayacağımı da bildirmiştim.

Konumuza gelirsek ; en yüksek ratingli oyuncunun turnuva kaydı olduğunu, kayıt kontrole yetişemediğini ama 1. tur başlamadan önce turnuva salonuna gelerek başhakeme haber verdiğini varsayalım. Kayıt kontrole gelemeyeceğini de haber vermediğini varsayalım.

Ben hakem olsam ne yapardım ?
Bu oyuncudan herhangi bir haber alınamamasına ve kayıt kontrole gelmemesine rağmen bu oyuncu turnuva salonuna gelmeden önce 1 sıra numarasını verir ve eşlendirirdim. Oyuncu 1.tura yetiştiğinde hiçbir şey olmamış gibi oyununa devam ederdi.

Oyuncu 1.tura yetişemediğinde ve tur başladıktan sonra gelip mazeret bildirdiğinde mazeretini inceler, değerlendirir, bende oluşan kanaate göre ya bu oyuncuyu hiç bir şey olmamış gibi sıfır puanla (hükmen yenik) 2.tur eşlendirmesine dahil eder veya mazereti bende olumlu kanaat oluşturmaz ise yine 2.tur eşlendirmesine dahil eder fakat oyuncunun 1.tura gelemeyeceğini haber vermemesinden dolayı, 1.tura geç kalmasından dolayı rapor hazırlar ilgili kuruma, kurula cezalandırılması için yazı yazardım.
Yazdığım raporun akıbetini de takip eder, verdiğim kararın geçerli olması için çaba gösterirdim.

Turnuvaya kayıt yaptırıp hiçbir tura mazeretsiz gelmeyenler ise konu dışındadır. Onlar için yazacağım rapor ise ayrı bir ağır ceza raporudur.

Bu arada, reklam hususu çok havada kalan bir düşüncedir. Keşke birçok kişi Tahsin Bey gibi çaba gösterip çalışmalar yapsa ve bu forumda veya başka platformlarda reklam yapsa. Başımızın üstünde yerleri vardır.
Ara
(25-08-2017, 14:22)Toxenory Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(25-08-2017, 12:14)Tahsin Aktar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: En yüksek ratingli oyuncu eşlendirmenin yapılacağı en son süreye kadar beklenir. Başhakem tur başlamadan önce gelen oyuncuyu listenin en sonuna yazar. Oyuncu sayısı tek olduğu için de oyuncu tur atlar.

IA&IO Tahsin AKTAR
Merhaba, amacınız insanları bilgilendirmek mi yoksa bir sitenin reklamını mı yapmak? Bu yapılanı doğru bulmuyorum. 

Saygılarımla,

İnsanları bilgilendirmek amacıyla 'kaynağından' bir sitenin adını yazmanın ne gibi bir olumsuz amacı olabilir?

Bunu anlamaya çalışıyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Yönergede bir yanlış varsa hakem onu aynen uyguladığı zaman yapılan işin doğru olduğu söylenemez.Yanlışı, kaplama kağıdı ile örtseniz de, doğruya dönüşmez!
Ben tura yetişeceğimi söylesem ama teknik toplantı öncesinde yoklama yaptırmamış olsam hakem turun başlamasına 5 dakika kala beni sona ekleyip tur atlatır mı?
Aşkın bey reklam konusuna hiç girmeyin!1540 Elo ile 2600 Elo arasında bulunan ve 150 kişinin katıldığı bir grupta ortalarda yer alan bir oyuncu tur atlayabilir mi?Açıkca söyleyin!(Ancak 149 oyuncu varsa ilk turda bir oyuncu tur atlayabilir!Ama bu oyuncu kim olabilir?)Geç gelen kuvvetli oyuncu olsa olsa ilk turda sıfır puan alarak 2 nci turdan itibaren yoluna devam eder.Bu uygulama bile kuşkuludur!Sıkıntı yaratır.Bazı gruplarda beklenen sıralamayı değiştirebilir. .
Ateş Ülker
Ara
Tahsin beye yaptığım eleştiri sanırım biraz tepki topladı. Bunun nedeni sadece eleştiri yapmış olmam herhalde diye düşünüyorum.

Anlatmak istediğim şu idi. Ben olsam bu kuralı burada tamamı ile anlatır sonra altına "daha başka kurallar hakkında bilgi ve örnekler için şu siteyi ziyaret edin" derdim. Ancak yine de bunun yeri bura değil sanırım. Çünkü sitenin girişinde "Linkler" başlığı altında bir bölüm var zaten. Orada paylaşmak daha mantıklı diye düşünüyorum.

Bu arada siteye girdim. Konuyu buldum. Tıklamak gerekiyor Smile Neyse tıklayıp okumaya başladım. Yine tam aynı noktada devamı için yeniden tıklama yapmam Smile istendi ben de tıkladım. Açıkçası yapılan iş (o sayfada karşılaştığım çalışmadan bahsediyorum) mükemmel buna kimsenin bir itirazı olamaz. Bunun için ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu arada sen ne yaptın kardeşim de eleştiriyorsun diyen olursa özelden linkleri paylaşırım.

Umarım şimdi daha net anlaşıla bilmişimdir.
Herkesin bayramını kutlarım.

Saygılarımla.
Mustafa DEMİR
Ara
Ateş Bey,
Reklam konusuna giren ben değilim.
Yazıları okuyunca görülüyor zaten.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi