Lisans Vize Ücretine %100 Zam
70 yaşında bir dedenin tacizine uğrayan 8 yaşında bir kız çocuğu gibi hissediyorum.Hiç daha önce tacize uğramadım ancak taciz bu olsa gerek. Taciz sayısını yazdıkça hesaplayın. 1. Lige yükselen takımım minimum "önümüzdeki sezon 2017/2018 'de 15sporcu transfer düşünüyor. Oğlum ve kendimi saymazsam 13 ?. İkisi 16 yaş altı oynasada geçen yıl yine vize bedeli ödettirdiler. Yani herkese tam ücret keseceğim yabancı hariç. 3 ü yabancı. 13x40=520 1. Lig kulüp vizesi için geçtiğimiz sezon 50 tl Ödemişken önümüzdeki sezon 500 tl benden isteyecekler. Nisan 2017 yılı enflasyon oranı %8. Federasyon 5 yıldır zam yapmadığını ve ihtiyaç duyduğunu iddea ediyor. Bu dilim yüzde kaç milyon oluyor.üstelik geçen yıl yabancı oyuncu transferinde 2. Lig için 100 tl ödedim.önümüzdeki sezon sanırım 400 Tl istiyor ve en alt dip notta 1/2 oranını uygulayacakmış. 3 yabancı transferi için 600 Tl eder. Bu amca evirip çevirip tacize devam diyor. Üstelikse spor bakanlığı mevzuatında yer almadığı halde bendennayrılacak sporcuların ilişiksiz belgesi bedeli için 1/4 oranında alırım diyor. YÖNERGEDE YAZILDIĞI ÜZRE TÜM SPORCULARA KATILIM BELGESİ VERMEDİĞİ GİBİ BABA ŞAMPİYONLUK BERATIMIDA vermedi.
Ara
Ayrıca bakanlık ve dernekler müdürlüğü tarafından ayrılmış ödenekleri için tüm belediyeleri tek tek sorgulatacağım. Satranç kulübü statüsünde liglere katılan yada katılmayan. Ayrılan ödeneklerin ne kadarı yerini bulmuş evrakların kaçı tüzüğe uygun görelim
Ara
Başlığı açan arkadaş ta biraz konuta hakim oluşaymış. %100 diye bir durum söz konusu değil . Zamları en minimum %100 den başlatmışlar. Bireysel olduğunuz için. Kurumsal statü arttıkça nasıl olsa öderler diye geçirmişler . Vize derken lisans derken sadece bireysel düşünmeyelim. %100 lük değil yani.
Ara
Aşkın Bey, yaptığınız hesaplar sonucunda rengimizi değiştirmişsiniz. Ne diyeyim sizi tebrik ediyorum. Şimdi bende bir hesap çıkaracağım. Sonucunda çıkan rengi siz söylersiniz artık.

Şimdi 2006-2007 yılında vize ücretleri 5 YTL. Hesapet.com da bu bedelin şimdiki karşılığı 11.96 TL çıkıyor. Yuvarlak hesap 12 TL diyelim. Bu bir,

ikincisi 2007-2008 yılında doğrudur vize ücretleri 20 TL olmuştur. Ancak ben o zaman 130 puan karşılığı DGT 2010 satranç saati aldım. Adım serisi kitaplarından (5 adedi 40 puan) bir çok kitap aldık. Kotov'un kitapları , Daem programından bile (her ne kadar verimli kullanamasak da) iki adet aldık vs. 

Şimdi kabaca hesaplar isek 130 puan 6,5 lisans ücretine denk geliyordu. Şimdi sizin bu kıyaslamayı doğru yapmanız için TSF'nin 6,5 lisans ücretine yani 260 TL karşılığı olan 260 puana bu saati vermesi gerekir. 

Tabi ki böyle bir zorunluluğu yok TSF'nin. Ama o zaman da bu karşılaştırmayı yapamazsınız. Sağlıklı olmaz. 

Bu arada 2006-2007 de doğudaki öncelikli illerde ( o zamanlar böyle bir uygulama vardı) lisans ücreti 1 YTL idi)

Son olarak " akıl edemiyor musunuz?" "rengimizi değiştirmek " gibi hakaret kokan kelimeler kullanmazsanız iyi olur.

Saygılarımla.
Mustafa DEMİR
Ara
(05-09-2017, 01:50)Toxenory Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın Bey, yaptığınız hesaplar sonucunda rengimizi değiştirmişsiniz. Ne diyeyim sizi tebrik ediyorum. Şimdi bende bir hesap çıkaracağım. Sonucunda çıkan rengi siz söylersiniz artık.

Şimdi 2006-2007 yılında vize ücretleri 5 YTL. Hesapet.com da bu bedelin şimdiki karşılığı 11.96 TL çıkıyor. Yuvarlak hesap 12 TL diyelim. Bu bir,

ikincisi 2007-2008 yılında doğrudur vize ücretleri 20 TL olmuştur. Ancak ben o zaman 130 puan karşılığı DGT 2010 satranç saati aldım. Adım serisi kitaplarından (5 adedi 40 puan) bir çok kitap aldık. Kotov'un kitapları , Daem programından bile (her ne kadar verimli kullanamasak da) iki adet aldık vs. 

Şimdi kabaca hesaplar isek 130 puan 6,5 lisans ücretine denk geliyordu. Şimdi sizin bu kıyaslamayı doğru yapmanız için TSF'nin 6,5 lisans ücretine yani 260 TL karşılığı olan 260 puana bu saati vermesi gerekir. 

Tabi ki böyle bir zorunluluğu yok TSF'nin. Ama o zaman da bu karşılaştırmayı yapamazsınız. Sağlıklı olmaz. 

Bu arada 2006-2007 de doğudaki öncelikli illerde ( o zamanlar böyle bir uygulama vardı) lisans ücreti 1 YTL idi)

Son olarak " akıl edemiyor musunuz?" "rengimizi değiştirmek " gibi hakaret kokan kelimeler kullanmazsanız iyi olur.

Saygılarımla.

Sn. TOXENORY,
Doğru mu yazdım,bilmiyorum.

Size şahsınıza yazmadım onu...

Hesap etmeden ithamda bulunanlara yazdım.
Hani benden 2012-2017 aralığındaki enflasyon yüzdelerini soranlara...
Bir de edebini bozanlara...
Bilmem tüm yazıları okuyor musunuz?
Sadece bu mecrada da değil, diğer sosyal paylaşım sitelerinde de ...

Hakaretler bel altı ve sadece bana da değil. Aileme uzanmış durumda. Bırakın da ağzımı o kadar bozayım artık. Aslında belki bunu da yazmamam gerekirdi. O seviyeye inemem.

Size yazmadım!
Yazılarınızdaki sağduyuyu fark edebiliyorum.
Üstünüze gelmiş, sıçramış.
Sizden özür diliyorum.
- MATRANÇ -
Ara
[size=large][font=Verdana]Yazınızda düzeltmeler yaparak konuşacağım, kusura bakmayın.[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Harç ve bedeller 2007-2008 de değil, 2008-2009 da 20 TL. oldu.[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]2007-2008 de lisans bedeli 5 TLidi.[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]http://www.tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/tum-belgeler/finish/15-harc-ve-bedeller/131-2007-2008-harc-ve-bedeller[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Aslında sadece lisans bedeli üzerinden enflasyon hesabına girmek yanlış tabi ki...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ama bana sorulan bir sorudur: Neden 2012-2017 aralığında %100 zam yapıldı? [/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Ben de bulabildiğim en makul ölçütten yola çıktım. Siz bir kurum olarak karar alırken toplumun tepkisini ölçersiniz. Sanırım bu ölçüt kullanılmıştır.[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Sonra her yıl zam yapılmadı ki yıllara göre zam oranı belirlensin...[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]En uzun süre zam yapmayan federasyonlardandır TSF. Oysa bünyesinde çalıştırdığı personeline ödemesi gereken maaşları var. Bu onun en temel önceliğidir.Bunu anlayacağınızı umuyorum.[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Gerçi her yıl yapılsa bile bu sefer de "her yıl zam mı olurmuş " cular çıkacaktır herhalde...Kıt'a lar hazır bekliyor, görmüyor musunuz?[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]TSF nin lisans uygulamasından kaç puan karşılığı ne aldınız bilmiyorum. Ama çok geniş bir kitle faydalandı ondan. Hatta gereğinden fazlaca faydalananlar bile oldu.Bu sahtecilikler ortaya çıkınca sanırım uygulama sona erdi.[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Mütevazi ve kontrollü yaklaşımınız için ayrıca teşekkür ederim.[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Rengim değişiyor, doğru dediniz![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Şu anda ÇANAKKALE'DE güneşin altında kumsalda uzanmaktayım. Cool [/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Son günlerim...[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Selam ve saygılarımla[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Durum apaçık ortada.

Lisedeyken ailemden habersiz olarak (izinde vermezler, para da vermezlerdi), arkadaşıma gidiyorum diyerek turnuvalara katılırdım.
O zaman ki 5-10 kuruşluk harçlıklarımı biriktirir turnuvaya gitmek ve karnımı doyurmak için harcar, İstanbul Satranç Derneği’nin de üyelik aidatını öderdim. Turnuvalara katılabilmek için en az üç vasıta değiştirir ve karnımı simit ve su ile doyururdum.
Tatile gitmek ve orada para harcamak ?! Semtimize hiç uğramadı.

Şimdilerde de tatile gidemeyen milyonlar var.
Şimdilerde de ailesinden habersiz turnuvalara katılan ve turnuvalarda para harcamak zorunda olanlar var. Adım gibi eminim. İşte bunlar satranç sevdalılarıdır.

Durum apaçık ortada. Zamları kim eleştiriyor, kim savunuyor ayan beyan ortada.
Tatile çıkabilenlerin 50-100-200 TL ler kesinlikle umurlarında olmaz ve zamları taa baştan kabullenirler çünkü ekonomik olarak umurlarında değildir.
Ammaa son zamlarla en azından 3-5 kuruş simit parası bulmak için çabalayan fakir satranç sevdalılarının önü kesilmiş olur. Hayır böyleleri yoktur diyenlerin alnını karışlarım…

Amaç son zamlarla zenginle fakiri ayırıp zengine yol vermek midir acaba ?
Ara
Zamları eleştirmek...
Artık şikayetçi toplumun vazgeçilmez davranış modeli olmuş.

Kim karşı çıkmış, kim ne bedel ödemiş gerçekten?
Kim hayatın içinde ne gibi duruş sergilemiş.

Sistemin değişmesi gerekecek!
Bu olabilir mi?
Hayır! Neden?

Toplum şikayetçi olmakla kendini kurtarmış, vicdanını rahatlatmış...
Bu ona yetiyor.

Siz mücadeleci toplum gördünüz mü hayatınızda?
Bu coğrafyaya uğramış mıdır?

Herkes razı inanın.
Ama doğru olanı bu değildir.
- MATRANÇ -
Ara
Hikaye ve senaryolar

İşyeri sahibiyim. Her yıl bütçe yaparım. Sattığım mallara enflasyon oranı kadar zam yaparım. Gelirimi-giderimi hesaplayarak denkleştirmeye çalışır ve ne uzarım ve ne de kısalırım. Bazen bütçemde gedikler açılacağını tahmin ettiğimde mallarımın fiyatını kısa bir süreliğine düşürerek sürümden daha fazla kâr elde edip bütçemi denkleştiririm.

Geçen yıl işler kesat gittiydi. Ekonomik olarak epeyce sarsılacağımı hesap ederek mallarıma enflasyondan biraz daha fazla zam yapmaya mecbur kaldım. Böylece geçen yılı da hasarsız atlattım.
Sattığım mallardan gelen gelir her yıl yaptığım bütçemi sağlamam için bugüne kadar yeterli oldu. Gül gibi geçinip gidiyordum, ta ki aşağıdaki senaryolar gerçekleşene kadar.

Senaryo 1-Bu yıl bulunduğum iş sektöründe pazar genişledi. Ama ben genişleyemedim. Ürettiğim ve sattığım mallar aynı. Genişleyen pazardan ben de pay almak istiyorum. Ama yerim dar, üretim makinalarım az. Pazardan daha fazla pay alabilmem için daha geniş ve merkezi bir yerde işyeri sahibi olmak ve üretim makinalarımın sayısını artırmak istiyorum. Fakat bunları yapabilmek için bütçem elvermiyor. Ne yapabilirim diye düşündüm. Sürümü çok olan sattığım bazı mallarımın fiyatlarını artırmak aklıma geldi. Bugüne kadar yeterince artırmamıştım. Hem çok fazla artırsam bile piyasa benim mallarımı tanıyor. Sanırım mallarım piyasada tutuldu. Yüklüce bir zam yaparsam işimi büyütmek için yeterli sermayeyi toplarım herhalde.

Senaryo 2-Bu yıl hiç beklemediğim bir şey oldu. Maliyeciler işyerime denetime geldi. Defterlerimi incelediler. Hain muhasebecim hesaplarda hata yapmış. Maliyeciler yüklü miktarda ceza kestiler. Şimdi bu cezayı ödeyebilmek için kara kara düşünüyorum. Sürümü çok olan sattığım bazı mallarımın fiyatlarını artırmak aklıma geldi. Bugüne kadar yeterince artırmamıştım. Hem çok fazla artırsam bile piyasa benim mallarımı tanıyor. Sanırım mallarım piyasada tutuldu. Yüklüce bir zam yaparsam maliyecilerin kestiği cezayı karşılarım herhalde.

Senaryo 3-Bu yıl bana hammadde veren büyük firmada değişiklik olmuş. Başka şirketlere de hammadde vermeye başlamışlar. Ne yaptım ne ettiysem, ne kadar dil döktüysem çare olmadı, ikna edemedim. Bana her zamanki miktar kadar hammadde vermelerini sağlayamadım. Hammaddemi kıstılar. Ne yapabilirim diye düşündüm. Sürümü çok olan sattığım bazı mallarımın fiyatlarını artırmak aklıma geldi. Bugüne kadar yeterince artırmamıştım. Hem çok fazla artırsam bile piyasa benim mallarımı tanıyor olduğu için ve mallarım piyasada tutulduğu için satışlarım azalmaz, kârım artar. Böylelikle, yüklüce bir zam yaparsam maliyeti daha fazla olan hammaddeyi yurtdışından ithal edebilirim herhalde.
Ara
Şimdi de gerçekler

Enflasyona göre yapılan tüm lehte veya aleyhte hesaplamalar yanlıştır, boşunadır. Bir kurum, bir şirket, bir dükkan illede enflasyona göre zam yapar, yapmalıdır diye ekonomik bir kural yoktur. Yani zam yapmaları mecburi değildir. İndirim de yapabilirler ve yapanları biliyoruz. TSF sporcu ilişiksizlik belgesi için 2009 dan sonra indirim yapmıştır. Örneğin ; 2009 de 1600 ve 3000 TL olan 4 ve 6 yıllık sporcular için ilişiksizlik belgesi ücretlerini 2010 dan itibaren 700 ve 1000 TL ye indirmiş ve günümüze kadar sabit tutmuştur.

Sporcu lisanslarını ele alırsak :
TSF 9 yıldan beri sporcu lisanslarına zam yapmamıştır. TSF ihtiyaç duysaydı 2008 den sonra veya 2012 den sonra zam yapardı. TSF her yıl bütçe yapmış ve bütçesinde sporcu lisanslarına zam yapmamış. Çünkü her yıl bütçesindeki gelirleri-giderleri sorunsuz olarak denkleştirmiş. Eğer ihtiyaç duysaydı her yıl ücretlere zam yapardı. Demek ki zam yapmaya ihtiyaç duymamış.

Peki, ne oldu da bu yıl sporcu lisanslarına %100 zam yapıldı ?

Sabah uyandığında birdenbire aklına zam geldi de “Yıllardır zam yapmıyorum. Artık zam yapma zamanı geldi.” mi dedi ?

Yoksa TSF zam yapmaya mecbur mu kaldı ? Eğer mecbur kaldıysa neden ??
Ara
Aşağıda yazdığım rakamlar yanlışsa veya güncel değilse lütfen düzeltiniz.

2016 tasarı gelir bütçesi 11.685.000 TL dir.
Sponsorluk geliri %28,2 (3.300.000 TL)
Müsabaka katılım geliri %22,6
SGM yardımı %19,3
Eğitim geliri %11,3
Spor Toto reklam geliri %11,1
Lisans-vize geliri %2,8 (330.000 TL)
Ve diğerleri.

Lisans-vize geliri olan 330.000 TL toplam bütçeye oranla oldukça azdır. Yüzde yüz artırıldığında bile oldukça azdır. Eğer, TSF bütçesini denkleştirmek için lisans ve vizelerden gelecek az gelire bile göz diktiyse gelecek bütçesindeki açık çok büyük demektir.

Bu arada, 10 Ekim 2016 tarihi itibarıyla TSF 2016  bütçesinin 101.344 TL gelir fazlası vardır. Yani tüm giderler karşılanmış, kasada harcanacak para kalmıştır.

Zamlar için yorumum şudur.
TSF giderlerini karşılayabilmek için gelirlerini artırmaya çalışmaktadır.
Gelecek bütçesindeki giderler bilinmemektedir. Eğer, gelecek için önemli projeler planlanıyor ve bunun için bütçe oluşturuluyorsa TSF bunu gururla ortaya koymalı, sevinçli haberi vererek satranç toplumunu bilgilendirmelidir.

Eğer, geçmiş bütçedeki bazı önemli gelirler gelecek için azalıyor ve TSF zam yaparak bunları telafi yoluna gidiyorsa bunu dahi satranç toplumuna açıklamalıdır. Umulmayan taş baş yarar misali belki de bazıları taşın altına ellerini koyarak bütçeyi denkleştirmeyi sağlayabilirler. Ama TSF ye bilinmeyen yerden bilinmeyen taşlar düşüyorsa ve TSF bunları bildirmiyorsa satranç toplumunun yapabileceği bir şey olamaz.

TSF yönetimi kendi iyiliği için ve satranç toplumunun iyiliği için şeffaf olmalıdır.
Ara
Feti bey eğer proje tasarlanmışsa, bütün projelerin Piramidin orta ve alt kısmından uzak olduğunu ve yerlilerden çok yabancıları düşünen projeler olduğunu söylüyorum.Değilse bir kahraman gelsin benim iddiamı çürütecek bir proje anlatsın!Bu konuları şimdi tartışmanızı tavsiye ederim.Gelecekde bu konuları tartışma şansınız giderek azalacaktır.Hele bu konular üzerinde kafa yoran birkaç kişi hastalık,ölüm vb nedenlerle uzaklaşırsa durum şimdikinden kötü olacaktır.Benim eskiden söylediğim bir sözüm vardı."Asla beklemeyin!Robin Hood gelmeyecek!"
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi