Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ?
Bana göre “Satranç kendine özgü, yeterince zevkli ve güzel bir uğraş alanıdır, onu bir şeye benzetmeye ihtiyaç yoktur, kendine özgü kuralları olmalıdır”. Son zamanlarda yaşanan sorunların ve eleştirilerin kaynağında satrancı diğer spor dallarına benzetme çabası ve bana göre kompleksi var. Örgütlenme anlayışından getirilen kurallara kadar bunların izlerini görmek mümkün.
Örneğin maç başladığında herkes masasında olacak! Neden? Çünkü artık törenler var. “Açılışa katılan üst düzey yetkililer “bu nasıl spor?” diye soruyorlar. Yoksa satranç zamana karşı oynanan bir oyun. Geç gelen kendi zamanından yer. Bir yerde oyuncunun kendi bileceği bir iş. Ayrıca törenler birinci masanın etrafına toplanmadan genel olarak salon konuşmalarıyla da tamamlanabilir.
Giyim kurallarına dönecek olursak aynı anlayışın izlerini bulabiliriz. Kovalyov’un giyimine dikkatlice baktım. Ben şahsen oyuncunun giyiminde bir sorun göremedim. Burada düzgün giyinmenin kesin bir tanımının yapılması gerekiyor. Bana göre rakibin dikkatini dağıtmayacak, temiz giysiler yeterlidir. Günlük ya da resmi kıyafet oyuncunun kendi tercihidir.
Kimi oyuncular giysi kurallarına uygun ama rakibi rahatsız edecek giysiler giyebiliyorlar. Örneğin, oyuncunun ceketi gömleği var, uzaktan gayet düzgün gözüküyor ama yakınına geldiğinizde kirli ve ağır koku sinmiş. Hakemler bunu dert etmiyor.
Ayrıca Azmaiparashvili oyuncuya kuralların elvermediğini uygun bir dille anlatmak yerine kaba bir dil kullanmış. Bence bu davranışı soruşturulmalıdır.
Sonuç olarak ben satrançta serbest ama temiz kıyafet giyilmesinden yanayım. Saatlerce düşünmek sor iş!
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ? - Yazar: Sabri Koçak - 11-09-2017, 15:04

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi