Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ?
Anton Kovalyov'un 2. turda giydiği kısa pantolon dizlerinin altına kadar inmiş. Sorun 3. turda giydiği kısa pantolonla ilgiliymiş. Ama sorun pantolonun uzunluğu ile mi, rengiyle mi, şekliyle mi ilgili bilmiyorum. 3. turda da 2. turda giydiğinin benzeri bir pantolon giydiği belirtilmektedir.

Hemen söyleyeyim ; bana göre 2. turda giydiği kısa pantolonda herhangi bir anormallik yok. Bunu söylerken, kurallardaki kısıtlayıcı detayları bilmediğimi de belirteyim.

Başhakem ikaz etmiş. Ancak başhakem ve oyuncunun neye karar verdikleri, ne yönde hareket edecekleri tam net değil. Organizatör başhakemin sorunu çözemediğini gördüğünü ve organizatör sorumluluğu olduğundan dolayı oyuncunun yanına giderek kendisinin sorunu çözmek istediğini ve çözdüğünü (!) belirtmekte. İlginç.

Başhakem sorunu çözemiyor.
Başhakemin sorunu çözemediğini gören organizatör olaya müdahil olup sorunu kendine göre çözüyor. Çözüm ; Kovalyov’a olayı protesto ettirerek sonraki 2 turda oynamaması sağlanıyor. Hemen söyleyeyim. 2. turda Kovalyov eski dünya şampiyonu Anand’ı yenerek turnuvadan diskalifiye etmiş. Yani Kovalyov turnuvaya boş gelmemiş.

Burada ilginç bir husus var. Kovalyov’un İtiraz Komitesine itiraz edip etmediği belirtilmemektedir veya benim gözümden kaçmış olabilir. Tahminimce başhakemin ve organizatörün kararlarına oyuncu itiraz etmemiş. Bana göre bu nokta oldukça önemli. Haklı olduğuna inanan bir satranççı mutlaka itiraz etmeliydi. Başhakemin kararına (kara verip vermediği de belli değil) ve organizatörün ikazlarına oyuncu itiraz etmeliydi. İtiraz etmediğine göre giyim şeklinin kurallara aykırı olduğunu kabullenmiş demektir.

Organizatörün başhakemin sorunu çözemediğini görerek İtiraz Komitesine götürmeden olaya kendisinin müdahil olup kendi yöntemlerine göre sorunu çözmesi bana göre anormal derecede ilginç.
Diğer anormal derecede ilginç olan ise oyuncunun sorunu İtiraz Komitesine götürmemesi.

Bunların haricinde, organizatörün giysisinden dolayı oyuncuya hakaret ettiği iddiası FIDE tarafından incelenecektir sanırım.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ? - Yazar: Feti - 11-09-2017, 19:05

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi