Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ?
FIDE Code of Ethics 2.2.8. maddesi,
FIDE Recommendations for Organization of Top-Level Tournaments 8.1. maddesi,
ECU General Tournament Regulations B.13. maddesi
satranç turnuvalarında uyulması gereken giyim kurallarının genel sınırlarını çizmektedir.

Doğaldır ki ; dünyanın her bölgesinin, her yöresinin kendine has giyim şekilleri vardır ve Code, Recommendation, Regulation uyarınca çizilen genel kurallar çerçevesinde bu giyim şekilleri yer alır. Turnuva organizatörü, sponsoru turnuva yönergesinde giyim şekillerini kurallar çerçevesinde detaylandırabilir. Satranççıya düşen görev detaylandırılan giyim şekillerine uymaktır. Bu uyum organizatöre, sponsora, satranca ve satranççıya saygısından dolayı olmalıdır. Uymak istemeyen o satranç turnuvasına katılmaz veya katılamaz. Aksi şekilde hareket eden karşılığını bulur, bulması gerekir. Giyim özgürlüğünün de bir sınırı vardır, olmalıdır. O sınır yönergede belirtilir, belirtilmesi gerekir.

Benim organizatör dediğim kişi bizim memlekette yönergeleri hazırlayan hakem değildir. Organizatör organizatördür. Hakem de hakemdir. Hakem organizatörün hazırladığı, deklare ettiği yönergenin uygulayıcısıdır. Ama bizim memlekette hakem hem organizatör, hem hakem ve hem de hakim olunca işler bazen sarpa sarmaktadır.

Benim dışımda birisi,
“Bizim memlekette yönerge hazırlama işini ve turnuva yönetimi işini tümüyle hakemlere bırakan organizatör ve yönergeyi hazırlayan ama satranç oynamasını bilmeyen hakem giyim kuralları ile mi uğraşacak ?! Güldürmeyin beni !”
derse haklısın derim.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç turnuvalarında giyim şekli nasıl olmalıdır ? - Yazar: Feti - 20-09-2017, 11:39

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi