Netameli Konu
Uzun süredir kafamı kurcalayan bir konuyu açmak istiyorum.

Satranç turnuvalarının programlarında yer alan Cuma günleri hassas günlerdir. Cuma günü Müslümanların camilerde kadınlı-erkekli, toplu olarak ibadet ettikleri gündür. Bu ibadet evlerde veya başka yerlerde bireysel olarak yapılamaz. Bu ibadetin zamanı da kritik ve hassastır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen zamanda yapılmak zorundadır veya ilan edilen zamanda bu ibadetin yapılması adeta toplumsal ve dini kural haline gelmiştir.

Müslüman memleketlerden gelen yabancı oyuncuların da olduğu bir turnuvada bu ibadet zamanına denk gelen bir zaman kesitine tur programı yerleştirmek oldukça dikkat çekicidir.

Geçmişte İstanbul Beşiktaş’ta yapılan bir turnuvanın programının Cuma günkü ibadetle çakıştığını görerek Beşiktaş Belediyesine durumu bildirmiştim. Belediye vakit geçirmeden programı revize ederek çakışmayı ortadan kaldırmıştı. Hassasiyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür etmiştim. Benzer şekilde, Ordu’da yapılan uluslararası bir turnuvada aynı çakışmayı görerek yazılı olarak ikaz etmiştim. Ordu Belediyesi o turnuvada ve sonraki turnuvalarda ikazımı hiç umursamamıştı.

O tarihten sonra ben de kendi kendime “Sen kim oluyorsun da koskoca organizatörlerin programlarını değiştirmek için müdahale ediyorsun, otur oturduğun yerde.” diyerek ses çıkarmamıştım. Zamanla belki kendiliğinden fark edilir ve hata düzeltilir diye düşünmüştüm. Zaman ilerledi. Fakat kanaatime göre hata devam etmektedir.

Mersin’de yapılan turnuvada da benzer hata yapılmış. Cuma günkü turda oyuncu saat 10.00 da başlayan maçını en geç 12.25 de bitirmek zorundadır veya Cuma ibadetini yapmayacaktır. Ben bile birçok maçımda 90 dakikayı bitirerek ilave zamanı kullanmışken Mersin'deki oyunculardan Cuma ibadetini yapmak isteyenlerin nasıl bir dilemma ile karşı karşıya kaldıklarını tahmin edebiliyorum.

Neden bu hatalar yapılıyor diye sormadan önce İstanbul’da yapılan son uluslararası turnuvada Cuma gününe denk gelen turun saat 18.30 da yapıldığını not edelim ve turnuva yöneticilerine teşekkür edelim.
Mersinliler İstanbul’u niçin örnek almadılar acaba ?

Cuma günü bir oyuncu en fazla 60 dakika, rakibi de en fazla 90 dakika kullanırsa her ikisi de Cuma ibadetine yetişirler veya Cuma ibadetini yapmak isteyenler turnuvaya kayıt yaptırmasınlar veya biz daha önceden kayıt olurlarken sorduk, Cuma ibadetini yapacak olanlar kayıt yaptıran oyuncular arasında zaten yok veya Cuma ibadetine gidecek olanlar maçlarını erken bitiriversinler diyen olursa yukarıdaki yazımdan dolayı kendilerinden özür dileyeceğim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi