Dikkatsizlik mi, skandal mı ?
Uluslararası ad takılmış Mersin turnuvasında hakemler ya çok dikkatsizdiler veya bir skandala imza attılar.
Hatırlarsanız, önceki yazılarımda Mersin turnuvasına Mersin’den 7 satranççının katıldığını yazmıştım. İlk yayınlanan başlangıç listesi öyle diyordu. Son listeye baktığımda ise Mersin’den 10 satranççının dahil olduğunu görerek şaşırdım.
Hangisi doğrudur ? 7 mi, 10 mu ?

İlk ve son listede eşit sayıda oyuncu var. 38 kişi.
İncelediğimde listeye sonradan ilave edilen ve Mersinli oldukları yazılı olan 3 oyuncu ilk listede Giresunlu, İzmirli, Karamanlı olarak görülmekteydiler.

Daha ilginç olan ise, sonradan (turnuva bittiğinde) Mersinli yapılan satranççı Mersinlilere verilmesi gereken ödülü almış.

Buradan ilgililere sesleniyorum. Bu dikkatsizlik midir, yoksa skandal mıdır ?

Sorumu biraz daha açayım. Turnuva sonunda Mersinli yapılan 3 satranççı UKD listelerinde hala Giresunlu, İzmirli, Karamanlı olarak görülmektedirler.

Şu da var : Farklı şehirlerde olan 3 satranççı Mersin turnuvası yaklaşırken ikametlerini Mersin’e almış olabilirler. Bu durumda ; beklemeksizin, başka turnuvalarda da yanlışa sebep olmamak için UKD listeleri yenilenmelidir.
Ara
Yahu, şaşkınlığım giderek artmaktadır !
N’olur bana yardım edin. Birisi mantıklı bir açıklama getirsin de, ben de yanlış yolda olduğumu farkedeyim.

Az önce Mersin’de verilen ödüllere baktığımda şaşırdım kaldım, şaşakaldım.
En iyi 3 Mersinli sporcu gerçekten Mersinli mi ?
Çünkü UKD listeleri incelendiğinde, 1. olan Karaman lisanslı görünüyor. 2. olan Mersin lisanslı görünüyor. 3. ise FIDE listelerinde TKM li, yani Türkiye’ye yabancı görünüyor.

Mevzuatı bilmiyor ve bundan dolayı yanlış düşünceye saplanıp kalıyor olabilirim.

Şimdi, öğrenmek istediğim şudur : UKD listelerindeki lisans ili ile gerçek ikamet yeri arasında bağlantı var mı, bağlantısızlık mı var ? Yani lisans ili Karaman olsa bile ikamet yeri Mersin ise bundan dolayı mı ödüle hak kazanılmaktadır ?

Gerçek Uyruğu Türkmenistan olsa bile TC uyruğuna geçmiş olma ihtimalinden dolayı Mersin turnuvası listelerinde Turkey yazan satranççı Mersin’de turnuva boyunca kısa bir süre kalmasından dolayı mı ödüle hak kazanmaktadır ? Veya bu oyuncu Mersin ikametli ise neden Mersin turnuvası listelerinde Mersin değil de Turkey olarak yazmaktadır ?
Yoksa Türkmenistanlı oyuncu turnuva başlarken Turkey’li idi de turnuva bitimine yakın Mersin ikametli mi oldu ?

Türkiyeli oyuncuların son kayıtları hakemler tarafından oluşturulurken UKD listeleri dikkate alınmasına karşılık daha sonra oyuncunun getirdiği farklı ili gösteren ikamet belgesi mi ödül için referans alınmaktadır ? İkamet belgesi referans alınıyor ise, Mersin turnuvası listelerinde yazan farklı il adlarının anlamı nedir ?

Açıklama bekliyorum ki ; yanlış düşüncelerimi, önyargılarımı düzeltebileyim.
Ara
Lisans sitemindeki görünen il ile kişinin ikametgahı farklı olabilir. Lisans'a ilk nerden başvurduysanız Lisans sisteminde o il gözüküyor. Örneğin yeni sistemde ilk lisans çıkardığımda İzmir'den başvurmuştum -Başvurduğum sıralar kısa bir süreliğine izmir'deydim- ve Lisans sisteminde uzunca bir süre ilim izmir diye görünmüştü. Oysa İstanbulda yaşıyorum. Sizin anlattığınız durumda şöyle olmuş olabilir.
Başlangıç sıralaması esnasında lisans sistemine göre mersinli oyuncu listesi yayımlanmıştır. Sonra 3 oyuncu ikametgah getirmiştir. (yönergeyi bilmiyorum ama istanbuldaki ilçe birinciliklerinde 4. tur başlangıcına kadar ikametgah isteniyor) Böylece sayı yükselmiştir.

Bildiğim kadarı ile Lisans ili ile ikametgah ili aynı olacak diye bir madde konmuyor yönergelere. Hatta bakarsanız bir çok sporcunun lisans ili ile ikametgahı'ı farklıdır. Özellikle kulup oyuncularında.
Ara
Güzel.
Teşekkür ederim verilen bilgiler için.

Bir de Türkmenistan-Turkey olayı açıklanırsa "Dikkatsizlik mi, Sakandal mı" başlığı işlevsiz hale gelecek ve "Feti'nin Bilgisizliği" geçerli olacak ve işlem tamamlanacak.
Ara
Başkasına sıkıntı vermemek için online Lisans Bilgi Sistemine müracaat ettim.

Turnuvada ilk önce TKM rumuzlu, sonra Turkeyli, daha sonra Mersinli olan satranççı için karşıma çıkan bilgileri aşağıda sıraladım.
Satranççının adı : Turnuvadaki ad ile uyuşmakta.
Doğum yılı : 1985
İli : Siirt
Son vize tarihi : 2014-08-08
Vize durumu : Geçersiz
Bir de Türkiye’de faaliyet gösteren kulübü varmış.
Ulaşamadığım bilgi : Satranççının TC no.su ve FIDE ID si.

Ulaşamadığım bilgilerden dolayı turnuvadaki kişi ile Lisans Bilgi Sistemindeki kişinin aynı olup olmadığı hususunda tereddütlerim var.
Tereddütlerimi giderecek olan var mı ?
Ara
En iyi 3 Türk sporcu listesindeki yabanci isimli oyuncu Fide'de de Türk federasyonunda görünüyor.
Mersin ilk 3'e girenlerdeki Turkmen oyuncuda da bir problem göremedim. Yönergeye şimdi baktım.

"Mersin’de ikamet eden sporcular ‘Yerel Sporcu’ olarak kabul edilir. İstenmesi halinde Mersinikametini belgelemek zorundadırlar." diyor. Oyuncu ikamet getirmiş demek ki.

Zaten aksi bir durum olsa her şeyden önce mersinli oyuncular itiraz ederdi.
Ara
Türkmenistanlı sporcu uzun yıllardır Mersinde bir kulüpte antrenörlük yapmakta. İkamet ili mersin olduğundan böyle bir düzeltme yapıldığını düşünüyorum. Lisans vizesi için de yönergede yazdığı gibi Fide ID si bulanan yabancı sporcular katılabiliyor ve bu sporcularda TC lisansı zorunluluğu bildiğim kadarıyla yok. Bu arada Meilis fideye göre Türk sporcu değil ancak Babageldi Türk sporcu bu da doğru bilgi Smile

Halil Beyin söylediklerine ek olarak; Lisans ili sadece lisansı çıkarttığınız il değil, oynadığınız kulübe göre de değişiyor. Mersinde lisans çıkarıp, mersinde ikamet etseniz bile konyanın bir takımında kulüpler şampiyonasında oynadığınızı varsayalım lisans ili konya olarak görünür
Ara
Feti bey,Sizin bakış açınız ve olaylara baktığınız pencere benim penceremden farklıdır.Ben yerli ve yerel sporcular daha çok ödül alsın diye çırpınıyorum.Siz yerel sporcuların aldıkları teselli ödüllerini sorguluyorsunuz.Ben diyorum ki "keşke daha çok sayıda yerel sporcu daha çok teselli ödülü alabilse veya genel klasmana girebilse!"Bunu neden istiyorum?Mevcut sistem yerli ve yerel sporcuları teşvik etmiyor.Ülkemizde düzenlenen açık turnuvalar büyük ölçüde yabancı sporcuları ihya ediyor.Bu sistem uzun süre değişmeyecek!Bu sistemin uzun süre değişmemesinin nedenleri arasında, düşünen ve görüşlerini bildiren satrançseverler arasında görüş birliği sağlanamaması da vardır.Her birimizin olaylara baktığı pencere farklıdır.Mevcut sistemi yerlileri teşvik eden ve daha çok sayıda yerlinin yarışmalara katılımını sağlayan bir şekle getirmek için çalışmalıyız.Birkaç kişi arasında görüş birliği sağlanmadıkça Federasyon Yönetim Kurulu yenilik arayışına girmeyecektir.
Ateş Ülker
Ara
Durum Tespiti :
-Annaberdiev Meilis Final Listesinde 13. ve TKM li ve Mersinli olarak yazılı. En iyi 3 Mersinli Ödül Listesinde TUR lu ve Mersinli olarak yazılı. Lisans Sisteminde vizesi geçersiz.
-Annaberdiyev Babageldi Final Listesinde 14. ve TUR lu ve Turkeyli olarak yazılı. En iyi 3 Türk Ödül Listesinde TUR lu olarak yazılı. Lisans Sisteminde vizesi geçerli.
-Her iki oyuncu da Türkiye’deki aynı kulübün sporcuları.

Yukarıdaki bilgileri açıklamak için yorumum :
Annaberdiev Meilis geçmiş tüm belgelerde TKM li olarak görülmesine karşılık son Ödül Listesi açıklanmadan kısa bir süre önce TUR lu olmuş. Olabilir. Son dakikada TC uyruğu onaylanmış veya TUR lu olması onaylanmış olabilir.

Başka açıklaması olan var mı ?
Ara
Yanlış yazılmış olabilir. Büyük ihtimal tablo excel'de hazırlanmış ve orada bir yanlışlık yapılmış. Federasyonu TKM.
Ara
Meilis Annaberdiev FIDE listelerinde Türkmenistanlı (TKM) olarak yazılıdır.
Hakemler eğer yanlış olarak onu Türkiyeli (TUR) olarak yazmışlarsa hata düzeltilmelidir.

Hata düzeltilirse ne olur ? Bilemem.
Hata düzeltilmezse ne olur ? Federasyondan birileri "Ben yaptım oldu" der.
"Ben yaptım oldu"ya kim ses çıkarır ? Sadece ben.
Benden başka hataya hata diyebilen var mıdır aranızda ?

En az iki çeşit hata vardır.
Bilmeyerek yapılan hata.
Bilerek yapılan hata.

Federasyon eğer hatayı düzeltmezse, kanaatime göre bilerek yapılan hata kategorisine dahil edilir.

Kimbilir, belkide, TKM nin TUR olarak değiştirilmesinde yanlış ve hatadan öte anlamlı bir açıklaması vardır.
Anlamlı bir açıklama yapıldığında tüm yazılanlar boşa yazılmış olur.
Anlamlı bir açıklama yapabilen var mıdır ?
Ara
Ateş Ülker Bey,
Bu forumda yazdığım yazıların çoğunluğu forum üyelerinedir.
Bu forumda yazdığım bazı yazılarım ise federasyon yetkililerinedir.
Federasyona yazdığım bazı yazılarımın bazıları bilgi edinmek için, bazıları da ikaz mahiyetindedir.
Bu başlık altında yazdığım yazı federasyon yetkililerine olup bilgi edinmek içindir. “Bilgi edinmek için niçin Bilgi Edinme’yi tercih etmiyorsun da burada yazıyorsun ?” diye sorulacak olursa ; Bilgi Edinme’nin bilgi edinmeye ihtiyacı olduğu daha önce ispatlanmıştır da onun için burada yazıyorum. Böylelikle belki Bilgi Edinme haricinde sorularıma bilgiden haberdar olanlar cevap verebilir ümidindeyim. Bu ümidim giderek zayıflamaktadır ama yine de sorularıma devam edeceğim.

Benim yöntemim şudur :
Tüm mevzuata hakim olmadığımdan dolayı öğrenme amaçlı soru sorarım.
Bazı mevzuata hakim olduğuma dair kanaatim oluşursa bu mevzuata göre yanlış olan olayları kendi üslubumca bildiririm.

Bazılarının yazılarımı anlıyor olduklarını tahmin ediyorum. Benim anlatamadığımdan dolayı anlamayanların ve anlamak istemeyenlerin çoğunlukta olduklarını biliyorum. Sizin hangi konumda olduğunuzu ise bilmiyorum.

Ateş Bey,
Bu arada, sizin bahsettiğiniz “Ben yerli ve yerel sporcular daha çok ödül alsın diye çırpınıyorum.” düşüncenizi eyleme döken yazılar yazdığımı sanıyorum. Acaba yanılıyor muyum ?
Ara
Sorularıma devam edeyim.

Turnuva Final Listesi’nde ;
Annaberdiyev’in tanımında TUR ve Turkey yazılı.
Annaberdiev’in tanımında ise TKM ve Mersin yazılı.
Annaberdiyev TUR olmasına rağmen herhangi bir ilimizle niçin irtibatlandırılmadı ?
Annaberdiev TKM olmasına rağmen nasıl oldu da Mersin ile irtibatlandırılabildi ?

Her iki sporcu da Lisans Bilgi Sistemi’nde (LBS) kayıtlıdır ve aynı kulübün sporcuları oldukları görülmektedir.
LBS’nde Annaberdiyev’in vizesinin geçerli olduğu görülmektedir.
LBS’nde Annaberdiev’in vizesinin geçersiz olduğu görülmektedir.
Vizesi geçerli olmayan Annaberdiev nasıl oluyor da turnuvaya katılabilip ödül alabiliyor ?

Sorularıma cevap verme niyetinde olanlar için karmaşık oldu sanırım.
Netleştireyim. LBS’ne kayıtlı olup vizesi geçersiz olan sporcular turnuvaya katılıp ödül alabilir mi ?

Bir de ;
Final Listesi’nin kime hangi ödülün verileceğini bildiren resmi doküman olduğunu sanıyorum.
Annaberdiev tüm tablolarda ve Final Listesi’nde TKM olarak yazılmasına karşılık Ödül Listesi’nde TUR olarak yazılmış. Nasıl olabilir bu ?

Sorularım çok net değil mi ? Cevapları da çok kolay ve net olsa gerek.
Ara
Bütün sorularınızın cevabı Yönergede var.
http://mersinopen.tsf.org.tr/images/stor...sin_tr.pdf

TKM ya da TUR yazılması da dediğim gibi bir yazım hatası olabilir. Hata üzerine daha önce yazmıştınız. Şu soruları da sormak lazım. Bu hatadan herhangi bir kişi ekstra bir kazanç sağlıyor mu? Ya da bu hatadan herhangi bir kişi hak kaybına uğruyor mu? Mersin örneğinde her iki sorunun cevabı da hayır. Elbetteki bu hatalı yazımın olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Ara
Yönerge madde 2.1. Turnuvaya TSF Lisansına sahip 2017-2018 yılı vizesi yapılmış, 2011 ve öncesinde doğanlar katılabilecektir.
Yönerge madde 2.6. Turnuvayaa FIDE ID ‘ye sahip yabancı sporcular katılabilir.
Yönerge madde 5.3. Mersin’de ikamet eden sporcular ‘Yerel Sporcu’ olarak kabul edilir. İstenmesi halinde Mersin ikametini belgelemek zorundadırlar.

Maddeleri yorumlamaya çalışayım :
-Annaberdiev vizesi olmadığından turnuvaya katılamaz pozisyonundaydı.
-Annaberdiev’in vizesi yoktu ama 2.6. madde uyarınca yabancı sporcu statüsünde kabul edilerek turnuvaya katılmıştır.
-Annaberdiev yabancı statüsündedir ama aynı zamanda 5.3. madde uyarınca ‘Yerel Sporcu’ statüsünde kabul edildiğinden (Mersin ikamet belgesini ibraz etmiştir) ödül alabilmiştir.
-Sehven, istemeyerek yazılmış olan Ödül Listesi’ndeki TUR ibaresi düzeltilerek TKM yapılacaktır.

Yorumum doğru mudur ? Farklı yorumu olan var mı ?
Ara
Feti bey, FIDE nezdinde son yıllarda yabancılara sağlanan bir kolaylık vardır.Satranç sporcusu için milliyet değiştirme kolaylaştırılmıştır.FIDE de eskiden başka bir ülke adına oynayacak sporcular için 1 sene bekleme süresi vardı!Şimdi bu süre kaldırılmıştır.Çünkü FIDE'nin önceliği profesyonellere kaynak yaratmaktır.Durum böyle olunca sizin gösterdiğiniz örnekde bir karışıklık olduğu anlaşılmaktadır.Federasyonumuzun Türk sporculara ait Elo listesinde adı bulunanlar Türk sporcu olarak kabul edilmektedir.Böyle durumlarda yönergede aksine bir madde yoksa, bir yabancı sporcunun hem genel klasmandaki, hem Türk sporcularına ayrılan hem de yerel sporculara ayrılan ödülleri alması mümkündür.
Bu noktada esas vurgulanması gereken konu şudur: Yerli ve yerel(sizin örneğinizde Mersin)sporculara neden ayrı ödül verilmesini istiyoruz?Çünkü onları katılmaya teşvik etmek istiyoruz!Bunun örneklerini ben 2011 den beri gitmekte olduğum Almanya ve Avusturya'da görüyorum.Her ülke kendi sporcularını teşvik etmeye çalışıyor.Bizim Federasyon ve yerel yöneticiler yerli ve yerel sporcuları teşvik etme konusuna önem vermiyor!Onların önceliği Birinciye daha büyük ödül vermek ve daha çok yabancı ustanın gelmesini sağlamaktır.Bazı karışıklıkların muhtemel nedeni de budur!
Ateş Ülker
Ara
Örneğin ;
FIDE Listelerinde,
Herşeye rağmen, Alexander Ipatov hala TUR olarak görülmektedir.
Meilis Annaberdiev ise TUR olarak değil, TKM olarak görülmektedir.
Ara
Kısır döngü.
Yabancı sporcu vizesiz olarak turnuvaya katılabilir.
Yabancı sporcu aynı zamanda yerel sporcudur.
Yönergeye göre; yerel sporcu vizesiz ise turnuvaya katılamaz.

Başka bir döngü.
Yabancı sporcu vizesiz olarak turnuvaya katılabilir.
Yabancı sporcu aynı zamanda yerel sporcudur.
Yerel sporcu yabancı sporcu olduğundan vizeden muaftır.
Vizeden muaf olan yabancı ve aynı zamanda yerel sporcu turnuvaya katılabilir.

Hangisi doğru veya ikisi de doğru mu veya ikisi de yanlış mı?
Veya döngüler yanlış mı dönmektedir ?

Ben işin içinden çıkamadım. Siz karar verin.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi