Tehdit !
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]TEHDİT 
( Satranç Kamuoyuna Duyurulur)[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif] [/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Böyle bir yazı yazma gereği duyma sebebim aslında tamamen şahsidir. TSF adına yazmıyorum. Kurumu, kişiyi desteklemiyor ve savunma amacı gütmüyorum.
Amacım toplumsal uyarı içindir.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]***
Tehdit, Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Gözdağı” olarak ifade edilmiştir. Çeşitli amaçlarla yapılabilmekte ve “bir kimseyi kötülüğe uğratılacağının çeşitli yolla bildirilmesi” olarak tanımlanmaktadır.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Hukuksal olarak, tehdit suçunun oluşması için tehdit içeren sözün kişinin iç huzurunu bozması yeterlidir. Mahkemeler bu konuya bakarak karar veriyorlar. Burada önemli olan tehdidin herhangi bir şekilde “iletilmiş” olmasıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]
Taammüt, yani tasarlanma aranmaksızın![/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Failin hangi amaçla bu eylemi yaptığı da mahkemece dikkate alınmıyor. Failin bu eylemi bilerek ve isteyerek yapması yeterli sayılır. Bir veya birden fazla kişiye olması da ağırlaştırıcı sebeptir.[/font][/size][/color]

[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Burada enteresan bir durum daha var.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]
O da, şikâyet olmasa bile (Eğer bu konu açık bir şekilde resmi makamlara intikal etmişse) mahkemenin kendiliğinden işlem yapmak zorunda olması...
Uzlaşmaya açık değildir bu dava...
Yani mağdur tarafından şikayetin geri alınması söz konusu değil.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Satrançta tehdit taşların oyun içindeki karşılıklı isteklerinden kaynaklanan bir durum olarak bilinirdi.
AMA ARTIK YENİ NESİL SANAL MEDYA OLUŞUM YÖNETİCİLERİ bunu keyfi olarak ve çıkarları doğrultusunda 2.,3.,4. kişilere karşı açıktan yapmaya başlamışlardır.[/font][/size][/color]

[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]***[/font][/size][/color]

[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Bunun açığa çıkmaya başlayan ilk örnekleri SGB ve aynı zamanda SGD Başkanı Cem TARLABAŞI’NIN son paylaşımlarında tespit edilmiştir.
Şahsıma yönelik olarak da dolaylı yönden imalar yapması bu tavrının en açık destekleyici kanıtlarındandır.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Aslında düne kadar sadece şahsıma yönelik olduğunu sanıyordum bu tehditlerin…[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Ancak bugün görüyorum ki, bu tehditlerin yakın geçmişte başka örnekleri de varmış. Çeşitli sebeplerden kaynaklanan bu tehditler önce bireysel sonra da toplumsal çıkarlar amaçlı olmasından kaynaklanmış.
İçinde çok değerli antrenör arkadaşlar da var, kulüp-satranç merkezi yöneticileri de…[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]İnsanlar yanlış davranışlarını saklayamıyorlar.
En azından sakladıklarını düşünüyorlar. Bunu bile düşünemeyen cahilce yaklaşım gösterenler DERNEK BAŞKANLIĞINA soyunmuşlar.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Telefon kayıtlarında ve ekran görüntülerinde var işte. Yayınlanıyor.Daha da yayınlanacak anladığım kadarıyla...[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Bazı antrenör ve hakem arkadaşlarımızın hatta sporcularımızın hukuksal önlem alacakları da biliyorum.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Beni asıl düşündüren nasıl böyle bir toplum olduğumuzdur. Güçlü olduğu düşünülen kalabalıkların içinde olmak onlara güven duygusu veriyor. Oysa haklı olmanın yalnızlığında yaşamak öz cesarete bağlı bir durumdur.[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]M. BOTWİNNİK çok haklı!
“ Kültür düşüşe geçince satranç da bundan etkilenir”[/font][/size][/color]
[color=#1d2129][size=large][font=Arial, sans-serif]Saygılarımla[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Böylesine kötü formatta bir yazı ve teknik hata benden kaynaklandı galiba.
Silmeyi de beceremedim öylece kaldı.

Üyelerden özür dilerim.

ÖSF, ÖSF olalı üyeler böyle eziyet çekmedi herhalde...

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Dert etmeyiniz.
Şekile takılmayıp özü yakalamak gerek.
Ben kelimesi kelimesine zahmetsizce okudum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi