Daha neler !
2018 Türkiye kupasında bir unvan göze çarpmakta.
AGM.
Nedir ?
Ara
(28-01-2018, 23:21)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 2018 Türkiye kupasında bir unvan göze çarpmakta.
AGM.
Nedir ?

---https://www.fide.com/component/handbook/?id=179&view=article----
Ara
Sayın Miyazaki’nin verdiği linkte AGM veya ag nin açılımı Arena Grandmaster olarak belirtilmekte.

Para verilerek alınan bir unvanmış.

Rapid, blitz, bullet tipi oyunları internet ortamında oynamak suretiyle ag olunabiliyormuş. En üst unvan ag olmakla beraber daha alt unvanlar da varmış. Örneğin ; AIM veya ai, vb. gibi.

Online arenaya yıllık ücret ödeyerek kaydolduktan sonra oynanan oyunların sonucuna göre unvan sahibi olunuyormuş. Unvan gerektirecek bir derece elde edildiğinde ilave ücret ödemek gerekiyormuş. Her kademe unvan için ödenecek ilave ücretler farklıymış.

Bana “para veren düdüğü çalar” gibi geldi.

Merak ettiğim bir husus var. Türkiye kupası listelerinde ag unvanlı kişinin online arenada elde ettiği puan neden yazılmıyor da diğer klasik turnuvalarda elde ettiği puanlar yazıyor ? Bir de FIDE online arena oyuncu profilinde bu kişinin elde ettiği puanlar neden yazılmıyor da başka satranççıların profillerinde online arenada elde ettikleri puanlar yazılıyor ? Online arenada elde edilen puanların FIDE oyuncu profilinde yazılma şartları nedir acaba ?
Ara
Bugün saat 19.00 itibarıyla Türkiye kupası listelerine baktığımda AGM unvanının silinmiş olduğunu gördüm. Şaşırdım. Daha doğrusu, sporcu listesinde ve 4.tur eşlendirme listesinden silmişler. Ama 1., 2., 3. tur eşlendirme listelerinde AGM unvanı hala var.

Olmadı şimdi. Nasıl alınırsa alınsın, AGM bir unvandır. Bu unvanı bir yerde var ederken başka bir yerde yok edemezsiniz.

Bir unvan ya vardır ya da yoktur. Hem var ve hem de yok olamaz. Bu çelişkiyi satranç kaldıramaz.

Lütfen ya var edin ya da yok edin.
Ara
Arena'da alınan ünvanlar fide listelerinde "title" olarak görünüyor. Eşlendirme için kullanılan swissmanager'da da bu listeler kullanılıyor. Dolayısı ile hakem herhangi bir işlem yapmadan bu ünvan listeye yannsımış oluyor.

AGM bir ünvan doğru. Ama her yıl para ödemeniz gerekiyor, yoksa kayboluyor. Merak edip bende AIM olmuştum. Dediğiniz gibi para tuzağıSmile
Ara
İlginç.
Ben para tuzağı demedim.
"Para veren düdüğü çalar" vecizesini dile getirdim. Bu vecize olumlu anlamlıdır.
Ara
Yazık.
AGM unvanı tüm listelerden silinmiş.

Pişmanım. Keşke o unvanı yok edin demeseydim.
Garibim kırk yılda bir kere bir unvan sahibi olduydu. Onu da elinden aldılar.

Yahu ! Madem daha güneş doğmadan, alacakaranlıkta elinden alacaktınız unvanı, seni unvan sahibi yapacağız diyerek neden söz verdiniz ?
Ama siz üzgün olmayınız sayın unvan sahibi. TSF size haksızlık yapsa da benim listelerimde unvanınız apaçık durmakta.
Ara
"Garibim kırk yılda bir kere bir unvan sahibi olduydu"
Sevgili Hür Yasin'in o ünvanın yazıyor ya da yazmıyor olduğuna aldıracağını sanmıyorum. Ama bu cümleniz hiç hoş değil.
Ara
“Garibim” aklıma gelen ilk kelime.
Unvan listelerden yavaş yavaş silindiğinde.

Kim garip değil ki kendi düşünceleriyle başbaşa kaldığında ?
Ben de garibim, git gide insanların sayısı azalıyor etrafımda.

Orhan Veli boşuna söylememiş :
Garibim
Ne bir güzel var
Avutacak gönlümü
Bu şehirde,
Ne de tanıdık bir çehre.
Bir tren sesi duymaya göreyim
İki gözüm iki çeşme.
Ara
FIDEnin dini imanı paradır
Abdullah Sözen
Ara