Disiplin Kurulu, buyurun sahaya !
Nedense yukarda "elektronik cihaz kullanan sporcuya verilen hakem kararı ile yenilgi cezası"birçok düşünürümüze göre yetersiz kaldı.Öncelikle hakemin Yönerge ve tüzüklere göre aldığı kararın doğru olduğunu vurgulamamız gerekir.Bu bölümde tartışılan daha çok "olayı anlatan rapor Ceza Kuruluna da gönderilsin mi?"sorusudur.Yönergelerde ve tüzüklerde Ceza Kuruluna da gönderilmesi gerektiğine dair bir madde var mıdır?Varsa ben de "Ceza Kuruluna gönderilmesi uygundur"derim!Eğer Ceza Kurulunun tekrar ceza vermesi gerekiyorsa yönerge ve tüzüklere yeni bir madde koymak gerekir.Bu maddenin özü şöyle olabilir"Kendi oyunu devam ederken elektronik cihazlardan yararlandığı tespit edilen sporcuya hakem tarafından hükmen ceza verilir ve bilahere olay Ceza Kuruluna bildirilir"Bu takdirde Ceza Kurulu artık nasıl bir ceza verir?.Bilinmez.Olayın Ceza Kuruluna gönderilmesi gerektiğini belirten madde mevcut mudur?
Ceza verilecek kişi ister Büyükusta olsun, ister Satranca yeni başlamış bir sporcu olsun, cezaları en aza indirmeye çalışalım!Bir suça birden fazla ceza vermeyelim!Örneğin 4 yıl hak mahrumiyeti uzun bir süredir. Uzun süreler Satranç sporcusunun kaybedilmesine yol açar.
Bu ülkede yabancı sporcular birkaç defa oyun öncesinde yaptıkları anlaşmalarla maça çıkmadan ödülleri alıp götürdüler.Onlara hiç ceza verdik mi?Lütfen nasıl bir ceza verdiğimizi söyleyiniz!
İlla kendi ustalarımızı cezalandırmaya kararlı iseniz yönerge ve tüzüklere gerekli maddeleri ekleyiniz!O zaman tüzüğün kestiği parmak acımaz!Benzeri olay daha önce yurtdışında da oldu.Türkiye'de de oldu.Evvelce Ceza Kuruluna gönderilmesi gerektiğini savunmadık.Şimdi neden bu kadar ısrarla "hükmen yenilgi yeterli değildir.Ceza Kurulu da ceza vermelidir"tezini savunuyoruz?Bu olay Ceza Kuruluna giderse ilgili Uluslararası Ustamızın da Tahkim Kuruluna gitme hakkı doğar.Bu takdirde Tahkim Kuruluna anlatacaklarımız olacaktır.
Sporun esas amacı sporcuyu sahaya çıkmaya teşvik etmek ve oynatmak olmalıdır.Suç işlenmişse mutlaka cezası da olacaktır.Ama cezaları ağırlaştırmanın zararları olur.Öte yandan Ceza Kurulunu "Haydi görev başına!"veya "Çık ortaya!"anlamına gelen ifadelerle provoke etmeye gerek yoktur.Ceza Kurulumuz önüne gelen dosyalar üzerinde düzenli çalışmaktadır.Bildiğiniz gibi eski Federasyon Başkanlarından Ali Nihat Yazıcı'ya bile 6 ay hak mahrumiyeti cezası verildi.Bu ceza hakkında burada yorum yapmayalım!Burada tartışılan konu sporcuya verilen cezanın yeterli olup olmadığı anlamını taşıyor.Ben sadece Ceza Kuruluna "Hodri meydan"demeye gerek olmadığını söylemek istiyorum.Ceza Kurulu dosya önüne gelirse olayı inceler.Benim tahminime göre,Tüzükde "oyun sırasında elektronik aygıt kullanma"suçu için öngörülmüş en ağır ceza hangisi ise o cezayı verir.Hiç merak etmeyiniz!
1997-2000 döneminde federasyonda görevli idim.Ceza Kuruluna dosya gönderdiğimizi hiç hatırlamıyorum.2000 yılından sonra sayısız dosya gönderilmiştir.Mutlaka nüfus artışının da dosyaların çoğalmasında etkisi olmuştur."Cezasız suç kalmasın"derseniz sizinle beraber olurum.Ama cezalar ağırlaştırılsın"derseniz aksini savunurum!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 11-02-2018, 12:18
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 11-02-2018, 19:27
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 13-02-2018, 09:36
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 13-02-2018, 09:38
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 13-02-2018, 14:48
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: marcos.a - 13-02-2018, 16:45
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 13-02-2018, 17:57
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Ateş Ülker - 14-02-2018, 12:04
RE: Disiplin Kurulu, buyurun sahaya ! - Yazar: Feti - 14-02-2018, 23:14