Milli Takım Antrenörleri Neye Göre Seçiliyor?
Önce herkese merhaba. Takip ediyorumda yurt dışı organizasyonlarında ve milli takım kamplarında görev alan antrenörler neye göre seçiliyor? Seçimleri yapılırken nelere dikkat ediliyor? Kriterleri nelerdir? 
Çok merak ediyorum. 

Ben birkaç organizasyonda bulundum. Bazen iyi bazen kötü bir koçluk ile karşılaştım. Olumlu ve olumsuz yorumlarım.

Asıl yorumlarımı sizin görüşlerinizden sonra paylaşmak istiyorum.
Ara
Bu soruya ben de fikir belirtmek isteyenleri bekledim.Ama yok nedense...
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın hocam , FB'da bir grupta bu konu tartışıldı. Konunun geleceği yer tahminen surası olacak. Bir kişi antrenör olmasa bile dışarıda özel ders verse ve bu hocanın 5 öğrencisi milli takıma girse,bu kişi antrenör olarak çağırılacak mı? 
Yardımcı antrenörler çağrılmalı mı?

Mesela bir hocamız var 5 tane milli takıma oyuncu yetiştirmiş. Ama yardımcı antrenör. Hocanın iyi olduğu belli. Ama kademesini ilerletmemiş. 

Bir beyefendi de Ivanchuk gelse antrenör olmadığı için ders anlatamayacak mı dedi. 

Sizin bu konuda fikriniz nedir? 

Daha da ilerisi antrenör olmayan bir kişi 5 oyuncusunu milli takıma kampına gönderebilirse, ders anlatmaya çağrılmalı mı?
Ara
Gördüğüm kadarı ile bu konuya yorum yapmak isteyen pek kimse yok gibi. Ben direkt olarak federasyonu iğneleyici yorum yapma açısından bu tür bir soru sormadım. Benim kişisel görüşüm şudur.

1) Milli Takım Antrenörlerinin Yeterliliğine Nasıl ve Hangi Yol İle Karar Verildi?
2) Şu anda sistemde olan antrenörler gerçekten bir eleme ve sınavdan ya da geçmişte bir başarısından dolayımı kabul edildi? Ya da ingilizce şartımı aranıyor?
3) Kamplardaki verdikleri eğitimleri hiç sorguluyor musunuz?
4) Ya da kamplarda belli bir programa uyabiliyorlarmı?

Şu anda antrenörlük yapanlar arasında ve en son kampta bulunan antrenörlerin birçoğu bırakın milli takım antrenörlüğünü, başlangıç seviyesi çocuk versen yetiştiremeyecek sevide iken bu antrenörler sadece geçmişte bir başarısı var diye ya da UKD ve ELO su yüksek artı ingilizce biliyorlar diyemi hala o mevkilerindeler?
Ben daha çok antrenör sayacağım bu şerefli göreve layık...

Yorumlarımın devamını getireceğim..
Ara
Ben en başa dönerek sorunuzu yeniden almak istiyorum.
Sizi yanlış anladım o zaman ben...

Milli takım derken ?
...

" yurt dışı organizasyonlarında ve milli takım kamplarında görev alan antrenörler neye göre seçiliyor? Seçimleri yapılırken nelere dikkat ediliyor? Kriterleri nelerdir? " diye sorunca...

Milli takım kampı farklı ama.

Siz havuza seçilenleri soruyorsunuz o zaman.
Sizi doğru anlamak isterim.
- MATRANÇ -
Ara
Havuzu kastederek söylüyorum ben Aşkın hocam.
Ara
Şimdi ben diyorum ki milli takıma seçilmiş olan oyuncular için yurt içi yurt dışı organizasyonlarında görev alan antrenör arkadaşlar, hangi kriterleri tamamladılar da bu görev onlara verildi ? Sorumun özü budur.
Ara
(06-03-2018, 03:14)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Havuzu kastederek söylüyorum ben Aşkın hocam.

Milli Takım  ile havuza seçilen sporcuları ayırarak fikir belirtmek  isterim.

Öncelikle milli takım, milli olma kriterlerini doldurmuş ve yeterince milli maç yapmış sporculardan oluşmaktadır. Milli takım hocaları federasyon tarafından belli şartlar kapsamında  seçilir.
Bunda ayrılan bütçe, ekonomik koşullar ve planlama gibi konular önemlidir.

Milli takım havuzları ise daha farklı...
Burada ilk kez milli takıma seçilen sporcuların ağırlıkta olduğu bir kapsama alanı mevcut.
İçlerinde milli sporcular da olabileceği için seviye grupları teknik açıdan farklılıklar içermektedir.
Ancak bu durum bile seviye gruplarına göre planlama yapılarak aşılabilir.

Ancak her ki grup için gerçekçi, ciddi planlama aşamaları mutlaka olmalıdır. Ekol belirleme önemlidir.
...

Gelelim havuzdaki sporcuların hocalarına...
Ben bu durumu yadırgamıyorum.

Ancak,
 Gerçekçi bir planlama ile başlarında yeterliliği tartışılmaz bir isim-isimler yönetimi ve denetiminde iş bölümüne göre çalışma yapılabilir. Bu havuz çalışmalarının aşamaları sonrasında milli takımda yer alacak sporcular seçilmeli ve gerçek çalışmaya geçilmelidir. Sonuçta bu bir havuz çalışmasıdır. Bu havuzdan sadece ve sadece milli takıma yeterliliğini kanıtlamış sporcular alınmalıdır.

Milli takımlar uluslar arası alanda yarışma yapacağı için sadece yetenekli sporcuların değil, spor psikolojisi açısından yeterli sporculardan da oluşması esastır. Bunun örnekleri mevcut.
Ulusal alanda başarılı sporcularımızın performansı, kamplarda ya da hazırlık maçlarında çok yetersiz performans çizgilerde kalabiliyor. Bu açıdan sporcunun yetiştiricisinin de milli takımlar kampında belli eğitimler alması açısından kalmasında yarar görüyorum. Bu uygulamanın geçmişte çok güzel örnekleri vardır. Ancak dediğim gibi bu yetiştiricilerin de söz konusu kamplarda kalabilmesi için yeterliliklerinin geliştirilmeye açık olması ve bu alanda fırsatların yaratılması hem kendileri, hem gelecekte yetiştirecekleri sporcular hem de ülke satrancı açısından yeterli olacağı düşüncesindeyim.
Ayrıca havuza seçilmiş her bir sporcunun milli takım hocaları tarafından oluşturulmuş KAMP PERFORMANS DOSYALARI, GÖZLEM FORMLARI vb. takip edilebilir istatistik dosyaları olmalıdır. Bu konuda çok daha kapsamlı hazırlık çalışmalarım ve önerilerim olmuştu.

Örnekleri isimler üzerinden özellikle tartışmadığımı belirtmek isterim.

Selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi