Satranç İçin Fikirlerimizi Ortaya Koyalım. Buyrun..
Herkese merhaba. Değerli forum üyeleri, antrenör, sporcu ve veliler. Bu konu altında fikir alışverişi yapmak adına; satranca katkı sağlamak amacı ile gördüğünüz, duyduğunuz veya karşılaştığınız eksiklikleri paylaşıp, satranca katkıda bulunalım. Ayrı ayrı konu açılıp zaman zaman tartışmaya birçok konu açılıyor. Bu konu altında neler yapılabilir tartışmış oluruz.

Ben şunun ile başlamak istiyorum. Bir konuda belirtildiği üzere milli takım kampları üzerine:

-Kamplar, milli takım havuzuna en çok oyuncu veren illerden başlayarak sırası ile ilk 5 ya da 10 ile yayılarak düzenli olarak, kampın yapıldığı ilden antrenörler seçilerek çeşitli eğitimler verilmesini düşünüyorum. Her kampın konusu önceden belirlenip, çocuklara bu konuda sistematik eğitim verilebilir. 

-Yine bu şekilde en çok milli takım sporcusuna sahip illerdeki kulüplerin antrenörlerine, federasyonca görevlendirilen uzman bir antrenör tarafından yüksek eğitim verilmeli diye de düşünüyorum. Sonuç olarak antrenörler eğitim almaz diye bir şey yok. Bizlerin de başkalarından öğreneceği bir çok şey var. Kamplar sadece çocuklara değil antrenörlere de yapılabilir. Böylelikle öğrencilere daha faydalı olacağız. Bana balık verme balık tutmayı öğret sözündeki gibi yani.. 

-Yine illerde bulunan antrenör ve hakemlere federasyonca görevlendirilen uzman bir hakem tarafından kurallar konusunda ayrıntılı ve doyurucu seminerler de düzenlenebilir. Buda çok önemlidir bence. Turnuvalarda çocuklarımızın hata yapmaması ve bir hata durumunda hakkını savunabilmesini DOĞRU KURALLARI öğreterek sağlayabiliriz böylelikle..

-Turnuvalarda alışılmışın dışında olaylar yaşanabiliyor. Hem de çokça. Bunları kaydederek bu durumlarda neler yapılabilir; bir video eğitimi hazırlanarak tüm camiaya anlatılabilir ve böyle böyle bunların yaşanma oranı azalır. Sonuç olarak satranç bize hatalarımızdan ders alıp tekrarlamamayı da öğretiyor değil mi?

-Son olarak. Kesinlikle ve kesinlikle maddi durumu iyi olmayıpta satranç oynamak isteyen kitleye kaynak ayrılmalı. Sadece parasal olarak değil. Eğitim, araç-gereç temini, turnuvalara katılımlarının sağlanması gibi. Bu konu çok önemli ve derin bir konu ve bu durumda neler yapılabilir tartışmaya çok açık. Ama fikirlerinizden daha somut ve gerçekçi sonuçlara ulaşılabilir..

İyi forumlar dilerim. Selamlarımla...
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Hakan Bey,
Fikirleriniz güzel ve uygulanabilir.

Bazı fikirlerinizin TSF tarafından hayata geçirilmesini istemekle beraber genel olarak fikirlerinizin kimler, hangi kurumlarca hayata geçirilmesini belirtmemişsiniz. Veya ben yanlış algılamış olabilirim.

Benim diyeceğim şu ki ; her şeyi TSF den beklemek ne derece doğru ?

Yüzlerce kulübümüz var. Bu kulüplerimiz sadece turnuvadan turnuvaya çalışmıyorlar diye düşünüyorum. Turnuva zamanı haricinde de çalışma yapabilmelidirler.

Tahmini olarak söylüyorum : Kulüplerimiz turnuvalarda kıyasıya yarışmalarından ayrı olarak satrancın gelişmesi için yurt genelinde birlikte yardımlaşarak bir çok gelişmeye ön ayak olabilirler. Özellikle aynı şehirdeki kulüpler, kulüp yöneticileri sık sık bir araya gelip o şehir için ne yapabileceklerini görüşebilirler. Örneğin ; ortak yatırım kasası oluşturup, o şehrin insanlarını aydınlatıp faaliyete geçirerek ortak kasada sporculara yatırım yapabilecek kaynağı oluşturabilirler ve ortaklaşa çok güzel gelişmelere destek verebilirler.
Dediğim gibi tahmini söylüyorum. Belki de benim yazdıklarımı bu kulüpler yıllardan beri gerçekleştiriyorlardır.

TSF nin yapacağı ise daha farklı olmalıdır. Bir araya gelip ortaklaşa güç birliği oluşturan kulüplere bilgi ve eleman desteği vermelidir. Ama kesinlikle ve kesinlikle para vermemelidir. Konumuzun dışında bir örnek : Devletimiz çiftçilerimize tarım destek parası vermektedir. Ama verdiği desteği denetleyemediğinden parayı alan o çiftçinin tarımı bıraktığının farkında değildir.

TSF ulufe dağıtır gibi etrafa para dağıtmamalı, kendi varoluş amaçları doğrultusunda çalışmalıdır.
Kulüplerimiz de ağaç kovuğunda ağzını açıp ana kuşun getireceği nevaleyi bekleyen yavru kuş gibi davranmayıp gerçekten satranç için bir şeyler yapmak istiyorlarsa sahaya çıkabilmelidir.

Bir şehirdeki kulüpler veya birbirine yakın komşu şehirlerdeki kulüpler ortak yardım sandıkları oluşturup, ortak organizasyonlar tertipleyip, TSF den bağımsız olarak ortak kamplar kurabilmelidirler.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi