Ordu Uluslararası Satranç Turnuvası Rezaleti
Sayın Keti,

Yazdıklarınıza cevap vermeden önce kim olduğunuzu paylaşır mısınız? Organizatörlükten, sporculuğa; hakemlikten hakimliğe kadar herşeyde bilirkişi gibi yazdığınıza göre eminim ki Türkiye satrancı için de sadece klavye başında yiğitlik yapmıyor, hizmet etmek için de birşeyler yapıyorsunuzdur. Aksi takdirde rumuzunuzla Güzin Ablaya yazmanız daha isabetli olur. Forumdaki çoğu başlığa fikir belirtmişsiniz. Ordu Açık'la ilgili de pek ayrıntılı inceleme yapmışsınız teşekkür ederiz, ki bazı başlıkları sadece kendiniz yazıp cevaplamışsınız da; bu gayreti cevapsız bırakmak olmazdı. Şimdi hepsine madde madde cevap vereceğim. Keşke sizin kadar vaktim olsaydı da daha önce dönebilseydim

1)Kategori ortalaması......Her kategorinin kuvvet ortalaması hesaplanır. Bu tur sayısı ve katılımcı sayısıyla beraber norm ihtimalini arttırıp azaltan en önemli faktördür. Kategorinin sağını solunu kesip, altını üstüne getirerek ya da bir kesit alarak ortalamayı hesaplayamazsınız. Tartışmayı alakasız başka yerlere çekmeye de gerek yok, geçmişte çok daha kuvvetli turnuvalar yapılmıştır,Çeşme'de en önemlilerinden biridir şüphesiz ancak günümüzdeki en yüksek kategori ortalaması Ordu Açık'tadır. 2018 Kategori kuvvet ortalaması 2253 tür. Bu da en yüksek norm şansı demektir.

2)Yönerge bir fiyasko ve rezalettir...... Uzman bir hakem, usta bir oyuncu olduğunuzu varsayıp, haliyle satranç ruhunu da mükemmel şekilde kavradığınız için zaten siz gerekli yargıya varmışsınız, üstüne 9. maddeyi ve itiraz kurulunu tartışmaya gerek kalmamış.

3)Yerlilerin niçin kapalı turnuvalarda norm kovaladıkları...... Bu soru farklı şekilde benim de sorduğum bir soru. Bu soruya yerli ustalar benden çok daha iyi cevap verir. Katılmamalarının ardında mevcut koşullarını koruma ve özel nedenler olabilir. Bu konu federasyon tarafından ele alınıp yerli açık turnuvalara katılım için bazı kurallar getirilmezse bu durum böyle sürüp gider. Yurtdışı için yerli ustalara destek veriliyorsa yurtiçi için de federasyon ve organizatörler tarafından bu imkanlar verilebilir.

4)Gürcü, Azeri hegemonyası yıkılmamıştır...... İnsaf! Yani eğer ciddiye alınır olmak istiyorsanız çamur at izi kalsın yerine azıcık mantıklı eleştiriler yapın! 16 ülke 40 ünvanlı katılmış; ünvanlıların sadece 7 si Azeri-Gürcü, hala yazdığınıza bakın ve ne kadar komik duruma düştüğünüzü düşünün..

5)Davet ede ede bunları mı ettiniz ?... Bu yorumunuzdan turnuva organizasyonu gerçeklerine ne kadar uzak olduğunuzu anlıyoruz. Satranç ustalar için herşeyden önce iştir, geçim kaynağıdır. Dolayısıyla en iyi koşulları ve en yüksek ödülleri tercih ederler. Bizim verilebilen ödüllere göre getirebildiğimiz o tarihlerde uygun olan ustalar bunlar oldu. Yabancı katılım kuvveti bütçeyle alakalıdır, birincilik ödülünün $1600, şehrin ulaşımı zor ve pahalı olduğu göz önünde bulundurulduğunda turnuva kuvveti Türkiye şartlarına göre oldukça yukarıdadır. Yoksa sizin yurdum insanı mantığınızla 2700chess.com dan tüm 2700 kulübünü çeker hepsini davet ederdik, onlar da bayılarak katılırlardı değil mi? Biraz gerçek hayata dönün, işler zannettiğiniz gibi yürümüyor gerçekte. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve döviz kurları göz önüne alındığında sizin o küçümsediğiniz yabancıları bile getirmek çok daha zor olacak. Utanmadan oyuncu kalitesi için yazıklar olsun organizatöre falan yazıyorsunuz; etrafınızda varsa azıcık bilenden birşeyler sorun öğrenin. Şu günlerde oynananan Türkiye'nin en büyük, yurtdışında en bilindik ve yurtdışından ulaşımı en rahat şehri İstanbul'da devam eden İstanbul Açık'a bakın bakalım 1. Masa kim başlamış, kaç ülke katılmış ,kuvvet ortalaması neymiş ve yazdıklarınızdan utanın!

Bakın ben yılda ortalama 200-300 satranç ustasıyla görüşüyorum; şu ana kadar liglere, turnuvalara 200'ün üzerinde yabancı sporcu getirdim. Kimin nereye ne koşulla gidip gitmeyeceğini en iyi bilenlerdenim; nice kulüp yöneticisi arkadaşım da bunu bilir; siz de azıcık suçlama-iftira yerine bilgi alışverişi yapmayı deneyin sağlıklı bir iletişim olsun, yoksa kendi kendinize yazar cevaplarsınız.

6)Gürcü Kuparadze gerçek bir satranççı değildir. O korkak bir şikecidir bıdı bıdı... Bunu yazan kişi en hafif tabiriyle adi bir iftiracıdır! Nedeni, geçimini satrançtan ve hayvancılık yaparak sağlamaya çalışan bir büyükustaya rakibiyle berabere yaptığı için atılabilecek en çirkin iftiradır. GM Kuparadze efendiliğiyle ve satranç kuvvetiyle örnek bir büyükustadır. Ben kendisini yıllardır bizzat tanıyorum, siz ne kadar tanıyorsunuz da bu adi iftiraları bu kadar kolay atabiliyorsunuz? Dilerim sizin gibiler geri dönmemek üzere bu camiadan silinip giderler. İnsanların onuruna, dürüstlüğüne dil uzatmak malesef bu kadar kolay.. Gerçek şikeciler de vardır tabii ve onlar bir daha ülkemizde hiçbir turnuvaya kesinlikle davet alamazlar ve katılamazlar. Organizatör arkadaşlarım da bu kişilerin bilincindedir.

7)Tunuvanın hakemi şöyledir böyledir... Turnuvanın iyi yönleriyle ilgilenmediğinizi söyleyerek zaten art niyetli olduğunuzu açıkça dile getirmişsiniz. Açık sözlülüğünüz için teşekkür ederiz. Şunu bilmenizi isterim turnuva hakeminin ünvanının FA olması onun kötü yönetim ve yanlış kararlar vereceğini göstermeyeceği gibi IA olması da hatasız olacağı anlamına gelmez. Ayrıca bir satranç uzmanı olan siz, uluslararası turnuva yönetmeden norm alınamayacağını ve IA olunamayacağını zaten biliyorsunuzdur değil mi? Geçmişte tarihe geçen bazı IA larımız da vardır ki yaptıkları hatalar zihinlerimizde yer etmiştir.

8)Hep Gürcülerin kazandığını yayınlanan final listesi ispat etmektedir...Ne yapsaydık Gürcü diye tunuvaya almasa mıydık, neden kazandın diye dövse miydik, ödülünü mü vermeseydik? Ne istiyorsunuz? Bu nasıl bir anlayış ! Irkçılık yapan siz, asıl satrancın ruhunu kavrayamayan ve en fazla zarar verenlersiniz.
Tekrar söylüyorum, GM Kuparadze turnuvayı hakederek, bir çok kuvvetli ustayı geride bırakarak kazanmıştır.

9) Otel kapasitesinin yetersizliği... Turnuva tam kapasite oynanmıştır. Kayıtlarını kabul edemediğimiz kapasite kısıtından dolayı çok sayıda sporcu olmuştur.

Ülkenin temel sorunlarından biri de fikri olmadan zikri olanlar. Ordu Açık'a hiç katıldınız mı? Eğer katıldıysanız kendi fikriniz, yorumunuz nedir, onu paylaşırsınız biz de eksiğimiz hatamız varsa görürüz, özeleştiri yaparız. Eğer katılmadıysanız ikinci el bilgi çok tehlikelidir üstte cevaplandığı gibi, bilginin aslıyla karşılaşıtığında safsataya dönüşür, içinde patlar..

Halil Nejat Özmen'e; ben size hakaret etmedim zaten siz Türk sporcular ne kadar ödül aldı ve yararlandı, diyerek ne kadar ödül odaklı olduğunuzu dile getirmişsiniz. Ayrıca böyle bir turnuvanın ardından rezalet diye başlık açarak da bana art niyetli olduğunuzu düşündürdünüz.

Tüm sorulara, eleştirilere, suçlamalara, iftiralara cevap verdiğimi düşünüyorum. Buradan son mesajımdır. Tüm onurlu satranç emekçilerine saygılar selamlar
Uluslararası Organizatör (IO)

Taş Duvar Spor Kulübü
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Ordu Uluslararası Satranç Turnuvası Rezaleti - Yazar: Eren Can Güler - 05-09-2018, 17:12

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi