Ordu Uluslararası Satranç Turnuvası Rezaleti
Organizatörün yerinde olsaydım şöyle cevaplardım :

1- Diğer tüm turnuvaların ortalamalarına bakıldığında Ordu’nun son iki yıldaki en yüksek kuvvet ortalamalı turnuva olduğu kesindir.

2-9.1.2 ve itiraz kurulu maddeleri dünyanın sayılı turnuvalarından olan ve Türkiye’de gerçekleşen uluslararası turnuvaların hepsinde var olan maddelerin aynısıdır. Bu fiyasko ve rezaletse Türkiye’deki diğer tüm uluslararası turnuvaların yönergeleri de fiyasko ve rezalet olmalıdır. Bu anlamda benim turnuvam masumdur. Çünkü ben diğer turnuvaların yönergelerindekinin aynısını yazdım.

3- Evet hemfikirim. En düşük ELO lu yabancı GM leri bile turnuvaya getirerek ben elimden geleni yaptım. Buna rağmen bizim satranççılarımızın neden norm alamadıkları ilgililerce incelenmelidir.

4-Sanırım senin hegemonya kavramın ile benimki farklı. Ben hegemonya derken Azeri ve Gürcülerin sayıca azınlığa düştüklerini kastediyorum. Senin hegemonya kavramın neyi anlatmaktadır ?

5-A kategorisine 14 tane GM davet edip getirdim. Ordu’ya nazaran 20 milyonluk nüfusa sahip ve organizasyon imkanları çok geniş olan İstanbul’da yapılan turnuvaya ise sadece 1 GM gelmiş. Şimdi bu, nedir bu ? Ordu’nun açık ara, kıyas kabul etmez üstünlüğü değildir de nedir ?!

6-Yönergem Laws of Chess’e tamamen uygundur. Kuparadze bu kurallara uygun olarak birinci olmuştur. Bunun aksini söylemek kurallardan bihaber olmaktır. Kuralları bilmeden saygın bir satranççıya iftira ediyorsun.

7-Turnuvanın başhakemi bahsedilen ve iddia edilen notasyonsuz oyuna onay vermemiştir. Zaten IA normu almak üzere olan bir başhakem böyle kural dışı işlere bulaşmak istemez.

8-Final listelerine baktım. Tüm kategorilerde Gürcülerin kazandığını yeni gördüm. Ama kazanmak haklarıydı. İyi oynadılar ve kazandılar.

9-Organizasyon olarak 600 kişilik yer ayırdık. Buna rağmen 456 kişi turnuvaya katıldı. Gelmeyenleri kollarından tutup çekip getirerek 600 sayısını tamamlayacak halimiz yoktu herhalde. Ben organizatör olarak elimden geleni yaptım.

10-Bu yorumuna cevabımı Halil Nejat Özmen Beye vereceğim. Aldanmış değilim. O leb demeden ben onun ne demek istediğini zaten anlamıştım. Bu konudaki kararımdan caymıyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Ordu Uluslararası Satranç Turnuvası Rezaleti - Yazar: Feti - 09-09-2018, 08:09

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi