kimdir bu samuel shankland
bir ara USA   Şampiyonluğunu izliyordum . wesley  so, hakira  nakamura, fabiano caruana oynuyordu .  fabi  nin ( fabiano caruana) şampiyon olmasını bekliyordum .  o da  ne.... ismini bu güne kadar duymadığım samuel shankland diye birisi şampiyon oluverdi .

ardından hemen  cüba da  capablanca anı turnuvasında  hepsi 2600 lük satranççılarla oyun oynadı .  tereyağdan kıl çeker  gibi turnuvayı 1.  bitiriverdi . oyunları sanki sonu başından belli , galibiyete odaklanmış   maçlardı . bir ay gibi kısa zamanda  2670 elo dan 2730 elo ya  yükselip  dünya sıralamasında 30 .  luğa çıkıverdi. 

27  yaşında USA milli takımında bile oynamayan  bu satranççı dikkatimi çekti . kısa zamanda  dünya şampiyonluğuna  oynayamayacak belki ama  katıldığı turnuvalarla en yüksek elo ya ulaşıp dünya sıralamasında  en üste çıkabilir. 

ayrıntılı başka bilgisi olan var mı acaba...
Ara
41 ve 42. olimpiyatlarda Amerika takımındaymış.
Ara
samuel shankland hakkında  iyi kötü bir araştırma yaptım ..sonuçlarını paylaşmak isterim  . nisbeten satranca geç başlamış , fakat yeteneği hemen farkedilen bir oyuncu. uzun zaman satrançta atak yapması beklenmiş , bir zaman amerikanın  umudu olmuş. fakat istenen çıkışı bir türlü gerçekleştirememiş ve ismini dünyaya duyuramamış. benim ilgimi çeken efsane  bayan oyuncu  judit  polgar  shankland a yeniliyor ve bu  onun  son oyunu  oluyor. satrancı bırakıyor.

aslında  öteden beri amerikalı oyuncuların  amerika şampiyonu olmaktan ileri  bir  amacı yoktur . onlar için amerika şampiyonu olmaları  en büyük idoldür . capablanca ve  fischer gibi dahi satranççı değilsen  dünya şampiyonu olmak  gibi bir heyecanları  yoktur.

ne zamanki  wesley so, hakira nakamura, fabiano caruana amerika tarafından devşirildi samuel shankland ında onları yenip kariyerini genişletme yolu açılmış  oldu .

buradan bir başka konuya geçmek istiyorum . türkiyede biliyorsunuz bu  lejyoner satranççı konusu  çok tartışıldı . ben olaya  daima olumlu  gözle bakan taraftım  . eğer  doğru kullanılırsa lejyoner satranççıların  bir ülkeye verdiği fayda amerikada samuel shankland  nezdinde  kendini ispatlıyor .
Ara
samuel shankland.. uruguayda yapılan amerika  kıtası şampiyonluğunuda kazandı.. 2717 olan  elosunu 2727 ye çıkardı ve 30. luktan 27 . 
sıraya  yükseldi. dünya  ve ben onu izliyorum ..

https://en.chessbase.com/post/american-c...kland-wins
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi