Kupa 2018
Bu başlık altındaki son yazım aşağıdadır.

Kupaya Türkiye ilk yüzü rağbet etmemektedir. Aktif sporculardan oluşan ilk yüz içindeki 81 unvanlı sporcudan sadece 13 ü katılmıştır. ELO yükseldikçe unvanlının katılma oranı daha da düşmektedir. 13 GM den sadece 1 i katılmıştır. Sanırım o da demirbaş olduğu için. Kupaya katılan kadın sporcu oranı % 6,4 dür. Geçen yıla göre kadın sporcuların sayıları ve oranı düşmüştür.

Kadın başkanın olduğu bir yerde kadın sporcuların katılımı giderek düşmektedir. İlginç.
Yönetim GM lerin sayısının artmasıyla gururlanmaktadır ama kupaya GM ler katılmamaktadır. İlginç.

Kadının başkan olması ataerkil bir spor olan satranç sporunda ataerkilliği giderek perçinlemektedir. Tam tersinin olmasını çok isterdim. Demek ki yönetimdeki erkeklerin arasında kadınlar pek yetkin ve etkin olamamaktadırlar. Kadın başkanın kadınları ön plana almasını isterdim. Önemli bir fırsattı bu. Ama bu fırsat heba edilmektedir. Belki ileride feminist bir erkek kadınlara daha çok imkân tanıyarak onları satranca kazandırabilecektir.

Özet olarak, Türkiye’nin en prestijli olması gereken bir turnuvasına kadınlar ve GM ler katılmamaktadır. Nedendir ? Turnuvanın prestiji düşük olduğundan bu iki grup katılmamaktadır denilebilir mi ? Beklentileri karşılanmadığından bu iki grup katılmamaktadırlar denilebilir mi ?
Ara
Düzeltmedir.

‘Oyuncuların ve hakemlerin dikkatine’ başlıklı yazım ile bu başlık altındaki 3.5. maddeyi yorumlamam çelişmektedir. Yani önceden yazdığım düşünceyi daha sonra yazdığım karar düşüncesi kabul etmemektedir.

İlk önce, önceki yıllarda 9.1.2 yazılmasına karşılık bu yıl 9.1.1 yazılmasına şaşırmış ve bunun bir sehven yazılma olduğunu sanmıştım.
Daha sonra ise, 9.1.1 in bilinçli ve satranç lehine yazıldığı kanaati oluştu. Bundan dolayı 3.5. maddeyi yanlış yorumlamamdan ve sözlerimden dolayı ilgililerden özür dilerim.

Şimdi :
3.5. madde anlaşmalı beraberliği istemediğine göre, turnuvada birkaç hamle sonra anlaşmalı beraberlik yapanlara ve bu anlaşmalı beraberliği onaylayanlara ceza verilecek mi ? Her şey ayan beyan ortada. Ceza verilmelidir.

Ne diyorum ben ?!
Eğer ; 3.5. maddenin anlaşmalı beraberliği istemediğini yönetim de kabul ediyorsa, turnuvadaki kural aleyhine olan fiili durumların karşılığı için harekete geçip gereğini yapmalıdır. Eğer ; yönetim 3.5. maddenin anlaşmalı beraberliği istediğine inanıyorsa 3.5. madde için yazdığım yorum geçerlidir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi