Avrupa Gençlik Satranç Şampiyonası
TSF sitesi yıllardan beri ‘European Youth Chess Championship’ sözcük grubunu ‘Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’ olarak tercüme etmektedir. Sitede yayınlanan son 7 haberde ise satranç kavramı iptal edilerek ‘Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’ olarak yazılmış. Satranç kavramını bilmeyerek mi iptal ettiler yoksa her tur sonunda gelen kötü haberler karşısında bilerek mi iptal ettiler, bilmiyorum.

Youth sözcüğünün anlamına baktım sözlükte. Gençlik yazdığını gördüm. Dolayısıyla ben ‘Avrupa Gençlik Satranç Şampiyonası’ olarak tercüme ettim. TSF niçin ‘youth’ sözcüğünü ‘yaş grupları’ olarak tercüme etmekte acaba ? Ya onların sözlüğü benimkinden farklı veya gençlik sözcüğünü benimsememekte ve sevmemektedirler.
Ara
Avrupa okullar turnuvasında elde edilen dereceler kendi çapında bir anlam ifade etse de bu çap çok küçüktü. Sanki komşu mahalleler arasındaki yarışmaya benzer gibiydi. Kapsam büyüdükçe, mahalleden çıkıp diğer şehre gidince durum ayan beyan ortaya çıktı. Avrupa okullar turnuvası sonunda “Madalyalara bak, madalyalara” diye satranç toplumunu aldatmaya çalışanlar, gazetelerde "tarih yazdık" diyerek söyleşenler şehir dışındaki bu turnuvada dördüncülüğü ilk üç dereceye yeğlemeye ve elde edilen tek IM normuna sarılmaya başladılar. TSF sitesinde satranç toplumuna sundukları haberde günü kurtarmaya dönük, anlamca sönük, birbirinden kopuk vaziyette bir sürü sözcük yazılmış. Acınacak durumları var.

Turnuvaya katılan satranççılarımız genel olarak ellerinden geleni yaptılar. Rating artışı yönüyle olaya bakıldığında kendi çaplarında başarılı oldular denilebilir.

Olay Türkiye satrancının gelişimi açısından değerlendirildiğinde ise ilerleme değil gerileme olduğu net ve kesin bir şekilde görülmektedir.

Bu arada, IM normu elde eden satranççımız Bahadır Özen’i tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
Ara
Avrupa Gençlik Şampiyonası’nda Türk Bayrağı'nın temsilcileri olarak yarışanların yıllara göre elde ettikleri sonuçlar aşağıdadır.
2015 de 1 birincilik, 1 üçüncülük, 1 dördüncülük, 2 beşincilik,
2016 da 1 birincilik, 1 ikincilik,
2017 de 2 beşincilik, 1 altıncılık, 1 yedincilik
2018 de sadece 1 dördüncülük, 1 yedincilik

2018 yılı diğer milletlerin bayraklarına kıyasla Türk Bayrağı’nın çok altlarda kaldığı bir yıl oldu.
Türk Bayrağı’nı temsil edenler geçen yıllara kıyasla başarısız oldular.

2015 yılından buyana yapılan yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden satranççılarımızın rating olarak artıları ve eksileri şöyleymiş :
2015 de 8 satranççının ratingi azalmış, 15 inin artmış. Katılan 25 kişi.
2016 da 7 satranççının ratingi azalmış, 27 sinin artmış. Katılan 39
2017 de 8 satranççının ratingi azalmış 25 inin artmış. Katılan 35
2018 de 10 satranççının ratingi azalmış 18 inin artmış. Katılan 29

Türkiye Satrancı 2018 yılında önceki yıllara göre çok sönük ve pörsümüş bir haldedir, yönetimdeki birçok koltuk sahibi gibi.
Ara
Aşağıda yıllara göre katılan satranççı, toplam rating kazancı, ortalama rating kazancı sırasıyla verilmiştir. Tüm yıllarda yarışma öncesi herhangi bir ratingi olmayan, dolayısıyla kazancı veya kaybı belirtilmeyen birkaç satranççı hesaplamaya dahil edilmemiştir.
2015 : 23, 877, 38
2016 : 35, 1329, 38
2017 : 33, 1252, 38
2018 : 28, 592, 21

Önceki 3 yıl boyunca ortalama rating kazancı bazında istikrarlı ama durağan bir görünüm vardır. 2018 yılında ise artış olmasına rağmen önceki yıllara göre rating kazancında müthiş bir azalma söz konusudur. Bu azalma %45 oranındadır.
Bu sonuç Türkiye satrancının gerilediğinin göstergesidir.

Yetkililer ve sorumlular Türkiye’de satrancın geliştiği, ilerlediği düşüncesini, yalanını satranç toplumuna pompalamayı bırakmalıdırlar. Bırakmalıdırlar yapıştıkları koltukları ki ; toplum nezdinde kaybettikleri saygınlığı belki tekrar kazanabilirler.
Satrancın dışındakiler ise bu sonuçları ilerleme gibi algılayabilirler. Bu algıya sebep mevcut yetkililerin ve sorumluların yalan beyanlarıdır.

Yetkili ve sorumlu dedim ama mevcutlar sorumluluklarını sorumsuzluk olarak kabul edip, Türkiye’deki güncel modaya uyarak, sorumluluğu ailelere ve satranççılara yıkabilirler.

Olayların dışında biri olarak merceğimi dışarıdan tutabilmekteyim. Bundan dolayı olayların içyüzünü görememekteyim.
Olayların içinde, tam merkezinde olanlar niçin susmaktadırlar ? TSF den satranç toplumuna olayların içyüzünü anlatacak, bildirecek kimse yok mudur ?
Ne oldu da son yıl geriledik ?
Ne yaptılar da veya ne yapmadılar da geriledik ?
Ara
2019 yılındaki turnuvada ortalama rating artışı 38' in üzerine çıkarsa bu satrançta patlama yaptığımız anlamına mı gelecek?  
Türk satrancının ilerleyip ilerlemediği hakkında açıkçası  bir bilgim yok. Elimizde tabloyu daha net ortaya koyacak daha fazla done var mı? Mesela her yıl GM, IM, FM   olan satranççı sayısı, lisans alan satranççı sayısındaki artış yüzdesi, uluslararası turnuvalarda genel durumumuz vs.
Ara
Bu başlık altındaki yorumlarım AGSŞ hakkındadır. Bu yarışmada elde edilen sonuçların Türkiye Satrancının gelişmesi ile doğrudan ilgili olduğunu düşünmekteyim. Gelişmeyle ilgili kriterim rating artışıdır. Bu yarışmada önceki yıllara göre rating artışında azalma olduğuna göre Türkiye Satrancında da gerileme vardır.

‘Bir yarışmanın sonuçları nasıl olur da genellenebilir’ şeklinde düşünülebilir ve itiraz edilebilir.
Eğer böyle düşünen varsa, gelişme kriterlerini ortaya koyar. Bu gelişme kriterlerinin toplam lisanslı, toplam GM, IM, dünya gençler şampiyonası, vb. olduğu iddia edilebilir. Öncelikle iddia ortaya konulmalıdır. Veya hiçbir iddiada bulunmadan, ayrı bir başlık açılarak ‘gelişme kriterleri neler olmalıdır’ gibi bir soru sorulabilir. Soruyu cevaplayacak birileri olabilir. Eğer soru cevaplanmazsa, kimse gelişmeyle falan ilgilenmiyor demektir. Öneririm, ayrı bir başlık açın. Ben gelişmeyle ilgili ayrı bir başlık açmam. Söyleyeceğimi bu başlık altında söyledim. Gelişme kriterlerinin benimkinden farklı olduğu ortaya konup bu farklı çalışmayla benim düşüncelerim çürütülürse bundan memnuniyet duyarım.

Eğer, gelişme kriterinin rating artışı olduğu kabul ediliyor fakat bir yarışmada elde edilen ratinglerin gerilemeyi ortaya çıkartmayacağı ileri sürülüyorsa ; bu durumda, Türkiye’deki tüm ELO sahibi satranççıların rating gelişmeleri hesaplanırsa ve AGSŞ yi esas alarak kabul ettiğim düşüncemin aksi çıkarsa böyle bir çalışma yapanı tebrik eder, düşüncemin yanlış olduğunun ispatlanmasına memnun olur, bu çalışmayı yapanlara teşekkür ederim.

Mesela ; böyle bir çalışma, yani tüm ELO’lu sporcuların rating gelişmeleri TSF tarafından veya ilgilenen herhangi bir satrançsever tarafından takip edilip, hesaplanıp değerlendiriliyor olabilir, olması gerekir. Böyle bir çalışma yapılarak benim görüşümün yanlış olduğu bu forumda veya TSF sitesinde veya başka herhangi bir platformda ispatlanırsa şimdiden memnuniyetimi bildiririm.

Meydan sizlerin !
Ara
Gençlik ve Spor Bakanlığı bu işleri düzgün yapmak istediğinde; gereksiz, işten anlamayan asalak yöneticiler 10 Dk içinde gönderilir.
Çözümü bu kadar basit ve Satranç Camiasının yek-vücut hareketinden sonraki tek seçenektir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi