Satranç kulüplerinde kadının yeri
Açıklama için teşekkür ederim.

Çelişkili denilen yazdıklarım başka bir yorumcuya cevaplarımdı. Seçtiğim kelimelerin bir kısmı da o yorumcunun seçtiği kelimelerdi. Örneğin; zorunlu.

Kabul ettim. Teoride ben çelişkiliyim. Teorik olarak takımın tüm oyuncularının kadınlardan oluşması için hiçbir engel yok. Bu teoriye göre TSF kadın kontenjanı ayırmak suretiyle satranç alanında kadınların bugünü ve geleceği için hiç de iyi düşüncelere sahip olmadığını belirtmiş oluyor.

Günümüz gerçeği şu ki ; Türkiye’de pratik teoriye maalesef uymamaktadır.
Yaşadığımız zamanda Türkiye’de ideal olan teori hiç yok. Genel olarak, çoğunluk insanlar tarafından insana ve özel olarak kadına saygı olursa teori belki gelecek zamanlarda geçerli olacaktır. Bu gelecek zamanın bir an önce gelmesini diliyorum. Sizce bahsettiğiniz konu, yani takımların tamamının kadınlardan oluşması önümüzdeki 5 yılda gerçekleşir mi ? On yılda, onbeş yılda ?

Yakın geçmişte, 6 turluk bir turnuvada 14 yaşındaki bir kızın 6 tur boyunca erkeklerle mücadele ederek kendisinden 1-2 yaş büyük erkekleri yenip 6 tam puan elde ettiği, ama ataerkil, erkek egemen satranç yöneticileri tarafından çeşitli katakullilerle dereceye bile sokulmadığı, tam puanlı kızdan 1, 2 puan düşük erkeklerin ilk üç dereceyi paylaştıkları ve kadın başkanın bu mağduriyeti gideremediği veya gidermediği unutulmadı, unutulmayacak. Bu kızın kız olduğu için mağdur edilmesi mevcut yönetimin sırtında kambur olarak kalacaktır.

Bre Mehmet Bey !
Siz de kalkmış mevcut sistemdeki takımların tamamının kadınlardan olabileceği ihtimalinden bahsediyorsunuz. Sizi anlıyor ve size hak veriyorum. İdeali budur. Ama bu ideale bırakınız yaklaşmayı mevcut yönetim tam ters istikamette gitmektedir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 30-09-2018, 16:13
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 01-10-2018, 15:03
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 01-10-2018, 22:36
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 04-10-2018, 08:07
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 04-10-2018, 19:59
RE: Satranç kulüplerinde kadının yeri - Yazar: Feti - 09-10-2018, 21:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi