ULUSAL TAKIM HAVUZU
file:///C:/Users/Dell/Downloads/Documents/2018-2019_kucukler_181018.pdf

TÜRKİYE KÜÇÜKLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI YÖNERGESİ (2019) u incelerken gözüme bir konu takıldı. Yıllardır süren eş puanlı sporcuların durumu.
İllerdeki yarışma sıralamaları ile TÜRKİYE KÜÇÜKLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI  sıralamasının bir farkı olması gerekir. Ödüller ve kazanılacak haklar konusunda  (5.4);
" Ulusal Takım Havuzu oluşturulurken final sıralaması kullanılacaktır. Tabloda belirtilen sayıların dışında eş puanlı sporcular alınmayacaktır." ibaresi dikkat çekici bir şekilde kesin hükme bağlanmış.
Bu konu aslında çok iyi tartışıldıktan sonra kararlaştırılmalıdır. Federasyonun mevcut şartları değerlendirdikten sonra bu karara vardığını sanıyorum. Bu konuya bir yorum getiremem.
Ancak benim bu konudaki düşüncelerim biraz farklı... 
Ulusal takımlar bir rüya hedeftir. Çalışan sporcu çocuklarımızın bu rüyalarına ulaşabilmeleri için çok engeli aşarak geldiğini unutmayalım. Tabi ailelerinin de...
Aynı yarışmada aynı performansı gösterebilen çocukları aynı derecelendirme ölçeğinde değerlendirme altına almamız gerekir. Sıralamada eş puan olmasın rağmen üst sıradaki puandaşlarıyla karşılaşıp onları yenebilen sporcuların varlığına da tanıklık yapmıştık. Bu sporcuların üst sıralardaki puandaşlarından ulusal kamp çalışmalarında daha yüksek bir performans gösterebilme olasılığını unutmamak gerekir.
Aynı zamanda genelde doğudan gelen sporcularımızın özellikle mücadele alanında hiç de küçümsenmeyecek bir mücadele gücüne sahip oldukları gerçeği var. Ancak teknik eksiklerini bu kamplarda gidebilmelerinin önünü açmak da gerekir. Bu durum geçmişte ciddi olarak denenmedi. 
Sorunun bütçesel yönü var elbette. Ancak bu durumun da özellikle devlet desteği ile giderilmesi gereğini düşünürüm. Sosyal devlet anlayışıma göre devlet burada birinci etkendir. Hem planlama hem alt yapı hem program hem de uygulama olarak. Özellikle de ulusal takım alt yapı çalışmalarında devletin önemli ölçüde destek olması gerekir. Bu temel görevdir. TSF Yönetiminin bu konuda harekete geçmesi gerEkir diye düşünüyorum. Böylece alt yapıdan daha yetenekli sporcu çocuğumuzun önü açılacaktır.
Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Geçen senede aynı ibare vardı hocam ama eş puanlılar alındı, Fakat eş puanlıların alınacağı ödül törenine kadar belli değildi, buradaki asıl hata turnuva başladıktan sonra yönerge hükümlerinin değiştirilmesidir. 2017 yılından önceki yıllarda eş puanlılar havuza alınmaktaydı bu uygulama 2017 yılında başladı ve o yıl eş puanlı sporcular havuza alınmadı bu yüzden satrancı bırakan sporcuda oldu. 2018 yılında da eş puanlıların havuza alınmayacağı duyurulmuştu ve son tur bitene kadar bu böyle biliniyordu. Ne olduysa son tur bittikten sonra oldu ve eş puanlıların havuza alınacağı ödül töreninde başkan tarafından açıklandı. Bu uygulama ile 2017 yılında eş puanlı çocuklarımızın hakları yendi kendilerinden bir özür bile dilenmedi. Bu senede benim tahminim eğer havuza girmesi istenen bir sporcu eş puanda kalırsa eş puanlı sporcular milli takım havuzuna dahil edilirler.
Saygılarımla.
Ara
Sonradan açıklama ile alınma yanlış olur. Önceden açıklama ve uygulamada ciddiyet önemlidir.
- MATRANÇ -
Ara
(20-10-2018, 20:50)esuysal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Geçen senede aynı ibare vardı hocam ama eş puanlılar alındı, Fakat eş puanlıların alınacağı ödül törenine kadar belli değildi, buradaki asıl hata turnuva başladıktan sonra yönerge hükümlerinin değiştirilmesidir. 2017 yılından önceki yıllarda eş puanlılar havuza alınmaktaydı bu uygulama 2017 yılında başladı ve o yıl eş puanlı sporcular havuza alınmadı bu yüzden satrancı bırakan sporcuda oldu. 2018 yılında da eş puanlıların havuza alınmayacağı duyurulmuştu ve son tur bitene kadar bu böyle biliniyordu. Ne olduysa son tur bittikten sonra oldu ve eş puanlıların havuza alınacağı ödül töreninde başkan tarafından açıklandı. Bu uygulama ile 2017 yılında eş puanlı çocuklarımızın hakları yendi kendilerinden bir özür bile dilenmedi. Bu senede benim tahminim eğer havuza girmesi istenen bir sporcu eş puanda kalırsa eş puanlı sporcular milli takım havuzuna dahil edilirler.
Saygılarımla.

Turnuvanın ödülünü son tur bittikten sonra değiştirmeleri çok yanlış. Belki orada genç bir sporcu berabere bana yetmiyor deyip eşit konumu zorlayıp kaybetti. 

Aynı TSF, 2018-2019 sezonu takvimi içerisinde bu sezon u16 maslarını kaldırdığını söyledi. Bu tür karararlar Sezon ile ilgili ise bir önceki sezonda; ödül ile ilgili, tur sayısı ile ilgili ise turlar başlamadan önce belirtilmeli.
Ara
Evet olması gereken odur. Dere geçerken at değişmemeli. Maç devam ederken kural değişmemelidir.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi