Avrupa Satranç Kulüpleri Kupası
Avrupa Satranç Kulüpleri Kupası'nda niçin takımımız yok ?

Davet mi edilmedik ?
Katılma hakkımız mı yok ?
Katılma gereği mi duymadık ?
Başka sebeplerden dolayı mı katılmadık ?
Ara
Büyük hata yapıldığını düşünüyorum.

Takım kadrosu kurulurken GM ler ile yapılan anlaşma acaba Avrupa için geçerli değil miydi?
Çok uyarı ve eleştiri gelmişti. Kulak mı asmadılar?
Tabi, olacağı bu o zaman...

"Yazın yediğin hurmalar kışın seni tırmalar"
- MATRANÇ -
Ara
Türk satrancının başarısının tüm dünyada yankılandığı ve konuşulduğu bir dönemde Türkiye’nin en üst liginin en üst sırasındaki takım neden katılmıyor Avrupa Kulüpler Kupasına ?

Yoksa turnuva dondurucu soğukların olduğu Sibirya’da mı yapılıyor ?
Yoksa Dragan Solak ve Mustafa Yılmaz çok mu yorgun düştüler olimpiyatta ?
Yoksa yabancıları avucunuzun içinden mi kaçırdınız ?
Yoksa geçen turnuvada sıfır puan alındığından ve utanarak Türkiye’yi bir kere daha zor durumda bırakmamak için mi katılmıyorsunuz ?
Yoksa TSF Hatay’ın adını turnuva komitesine bildirmedi mi ?
Yoksa Hatay Büyükşehir olarak canınız istemediği için mi kendinizi turnuva komitesine bildirmediniz ?

Sadece "Hatay Büyükşehir Belediye Satranç Takımı bu yıl Avrupa Kulüpler Kupası turnuvasına katılmayacak." demek yetmez.
Yok öyle yağma ! Niçin katılmadığınızı/katılamadığınızı açıklayın.

Türkiye'de at koşturmak yetmez. Biraz da dışarıda koşturun ki dünyadaki yankı bize de ulaşsın.
Ara
Avrupa Kulüpler Kupası’na Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Satranç Takımı (HBBGSKST) katılmadı.
Kendisini HBBGSK Satranç Takımı sorumlusu olarak bildiren Mehmet Yıldız sosyal medyada Avrupa Kulüpler Kupası’na katılmayacaklarını yazdı. Bu açıklama şaşırtıcıydı.
Ama neden katılmayacaklarını açıklama tenezzülünde bulunmadı.

Bugüne kadar, katılmayacaklarını bildiren bir cümle hariç hiçbir açıklama yapılmaması akla bazı soruları getirmektedir.
HBBGSK Satranç Takımı kısa bir süre önce satranç meydanında varken birden bire yok mu oldu ?
TSF nin güncel kayıtlarına göre aktif sporcu sayısı 10 a düşen, aralarında GM lerin de olduğu ünvanlı ve ünvansız diğer 20 oyuncusunun pasifleştiği bir durumda HBBGSKST buharlaşıp giderek sanallaşmakta mıdır ?

Ama diğer tarafta HBBGSK nın TSF Mali Genel Kurulu'nda 3 tane üyesi var ki, çok düşündürücüdür.
Özgür Solakoğlu : TSF Yönetim Kurulu Üyesi
Ahmet Haznedaroğlu : TSF Yönetim Kurulu Üyesi
Kıvanç Güngör : TSF Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve TSF Sağlık Kurulu Başkanı

Bu üç kişinin genel kurulda HBBGSKST yi temsil edecekleri ilan edilmiş durumda. Yoksa HBBGSKST nin sanallaşmaya doğru yol aldığı varsayımına göre bu 3 kişi de mi sanallaşacak yakın zamanda ?

Belki de, HBBGSKST nin sanallaşmadığı ve Avrupa Kulüpler Kupası'na çok basit, küçük, önemsiz bir sebepten dolayı katılmadığı satranç kamuoyunun anlayabileceği, kabullenebileceği bir şekilde açıklanabilir. Ama Mehmet Yıldız’ın 'Sorumlu olduğum takım bu yıl katılmayacak' anlamındaki cümlesinden başka açıklama yapılmadığı sürece HBBGSKST nin hem var ve hem yok oluşunu ve bu takıma ait Mali Genel Kurul üyelerinin durumunu haber ve bilgi sahibi olmayanlar anlayamazlar.

HBBGSKST nin Avrupa Kulüpler Kupası’na niçin katılmadığı açıklanmalıdır. Açıklanmadığı sürece ; “Türk satrancının başarısının tüm dünyada yankılandığı ve konuşulduğu” bir dönemde ve Türkiye’nin en güçlü takımının Avrupa’da bile temsil edilemediği bir durumda, bu sanal takımın üyeleri Mali Genel Kurul'da boy gösterme hakkına sahip olmamalıdır.

Türkiye’nin bir spor federasyonunun mali genel kurulu yapılacak, mahalle toplantısı değil. O federasyona bağlı ve Türkiye’yi temsil etmekle yükümlü olan bir spor takımının Türkiye’yi temsil edemeyecek derecede zafiyet geçirdiği bir ortamda o takımın üyeleri hangi sıfatla genel kurulda boy gösterecekler ?

Yükümlü olduğunuz halde Avrupa’ya gitmediniz. Bunun karşılığı olarak, utancınızdan Mali Genel Kurul’dan affınızı isteyebilirsiniz. Bunu da mı yapamayacak sınız ?

Yukarıdaki düşünceleri geçersiz kılmak için, HBBGSKST nin Avrupa Kulüpler Kupası'na niçin katılmadığını açıklayınız.
Ara
TSF kendi sayfasında tebrik yayınlamış. “Şampiyonada ülkemizi temsil eden Tatvan Satranç Kulübü’nü ve sporcularını güzel mücadelelerinden dolayı tebrik ediyoruz.”

Bu yıl 35. si yapılan Avrupa Satranç Kulüpleri Kupası’na katılan sporcuları ben de mücadelelerinden dolayı tebrik ediyorum. Ama Tatvan Kulübünü tebrik etmiyorum. Türkiye’de yapılan turnuvada birçok GM si varken yurt dışındaki turnuvada bu GM leri elinden kaçıran bu kulüp ne zayıf bir kulüpmüş! 66 kulübün katıldığı yarışmada 55. olmuş.

55.lik takımdaki sporcular için başarıdır. 66.sırada, yani sonuncu sırada başlamışlar. 55. sırada tamamlamışlar. Ama bu sonuç Tatvan Kulübü için tam bir başarısızlıktır.

Tatvan Kulübünün TSF den destek parası alıp almadığını bilmiyorum. Eğer destek parası almaktaysa; yazıklar olsun o kulübe ve o kulübe para veren kuruma. Eğer TSF den veya başka bir yerden destek parası alamamaktaysa; bir an önce tası tarağı toplayıp satranç dünyasından ayrılmalıdır. Ayrılmalıdır satranç dünyamızdan çünkü Türkiye’yi temsil edememektedir. Bu kulübün katıldığı turnuvalarda Türkiye’nin itibarı yerlerde sürünmektedir. Çekilip gitsinler dünyamızdan.

Bu arada, 35.si yapılan turnuvada Türkiye yine kadınlar kategorisinde yok. Kadınları yok edenler de satranç dünyamızdan yok olup gitsinler.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi