Birkaç sorum var...
Herkese merhaba, birkaç sorum olacak. Öncelikle yeni lisans başvurusu yaptım, daha onaylanmadı. İnternet sitelerinde klasik zamanda ortalama 1800-1900 puanım var, Satranç Akademisi dersleri/muafiyet sınavı bana yarar sağlar mı? Dersleri/sınavı geçip kazandığımız 1200 UKD puanı gerçek turnuvalarda da geçerli olacak mı? Eğer öyleyse bu puanla mı başlamalıyım, yoksa kendi seviyemi daha kolay sıfırdan mı yakalayabilirim? Diğer sorum satranç kariyerime nasıl başlayabilirim? Turnuvalara başvuru yapıp katılarak sanırım. Kurallar hariç bilmem gereken şeyler var mı çünkü hiç tecrübem yok. Teşekkürler.

Edit: Bir de nasıl elo puanı sahibi olabilirim?
Ara
(26-12-2018, 17:19)sanijaro Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhaba, birkaç sorum olacak. Öncelikle yeni lisans başvurusu yaptım, daha onaylanmadı. İnternet sitelerinde klasik zamanda ortalama 1800-1900 puanım var, Satranç Akademisi dersleri/muafiyet sınavı bana yarar sağlar mı? Dersleri/sınavı geçip kazandığımız 1200 UKD puanı gerçek turnuvalarda da geçerli olacak mı? Eğer öyleyse bu puanla mı başlamalıyım, yoksa kendi seviyemi daha kolay sıfırdan mı yakalayabilirim? Diğer sorum satranç kariyerime nasıl başlayabilirim? Turnuvalara başvuru yapıp katılarak sanırım. Kurallar hariç bilmem gereken şeyler var mı çünkü hiç tecrübem yok. Teşekkürler.

Satrancın içinden gelen insanlar ile yakın satranç merkezlerinde çalışma yapmak en iyisidir. Onların tecrübelerinden faydalanmak ve öneri kaynak kitap ve yayınları takip etmekte fayda var.
Temel eğitiminiz hazır ise turnuvalara katılın. Notasyonlarınızı düzgün tutun ChessBase kaydedin, depolayın ve satranç sporcuları ya da eğitmenleri ile inceleyin.
Bu işin içinde olmak turnuvalara katılmak ve sürekli kendinizi geliştirmekten geçer.
İyi çalışmalar.
- MATRANÇ -
Ara
(26-12-2018, 17:19)sanijaro Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhaba, birkaç sorum olacak. Öncelikle yeni lisans başvurusu yaptım, daha onaylanmadı. İnternet sitelerinde klasik zamanda ortalama 1800-1900 puanım var, Satranç Akademisi dersleri/muafiyet sınavı bana yarar sağlar mı? Dersleri/sınavı geçip kazandığımız 1200 UKD puanı gerçek turnuvalarda da geçerli olacak mı? Eğer öyleyse bu puanla mı başlamalıyım, yoksa kendi seviyemi daha kolay sıfırdan mı yakalayabilirim? Diğer sorum satranç kariyerime nasıl başlayabilirim? Turnuvalara başvuru yapıp katılarak sanırım. Kurallar hariç bilmem gereken şeyler var mı çünkü hiç tecrübem yok. Teşekkürler.

Elo puanına sahip olmak için ELO hesaplamalarına dahil olan turnuvalara girmeniz ve yeteri kadar turnuva-maç sayısına ulaşmanız gereklidir. Ama bunun için acele etmemekte fayda var. Sebebi de şudur:
Birçok sporcu bir an önce elo puanına sahip olmak ister ve satranç tekniği, oyun gücü ve teorik bilgisi yeterli olmadan ilk eloya dahil turnuvaya katılır. Başarısı %100 olsa bile eğer o turnuvanın elo ortalaması düşük ise ilk elosu da düşük çıkacaktır. Ama yeteri bir hazırlık sürecinden sonra katılacağınız ortalaması sizin hedef çıtanıza uygun bir elo turnuvalarında ortalama %80 ve ve üstü başarı daha yüksek elo puanınıza sahip olmanıza yetecektir. Ancak çok kararlı ve programlı çalışmak en temel konudur unutmayın!

Bir önerim de il temsilciniz ile bağlantıya geçmenizdir.
- MATRANÇ -
Ara
Yorumlar için teşekkürler.
Ara
Eğer o turnuvada elo ortalaması düşük ise acele etmeyin demişsiniz fakat ben zaten elo puanına sahip olmadığım için mecburen 1199 ve altı ya da puansız oyuncularla oynamak zorunda değil miyim?
Ara
(16-02-2019, 18:15)sanijaro Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eğer o turnuvada elo ortalaması düşük ise acele etmeyin demişsiniz fakat ben zaten elo puanına sahip olmadığım için mecburen 1199 ve altı ya da puansız oyuncularla oynamak zorunda değil miyim?

İşte bunun için erken ya!
Oyun gücünüzün ve çalışma ile gelişecek olan konumsal satranç bilgi ve pratiğinizin UKD li turnuvalara yansıması bir ölçü olabilir. ELO ya dahil turnuvaya katılma zamanının gelmesini bence yetkin bir sporcu-antrenör belirleyebilir. Şu an katılacağınız ELO turnuvalarında ortalamanız muhtemelen düşük çıkacaktır. Sonra bunu yükseltmek asıl zor olanıdır.

Gerçekçi bir planlama ile çalışma ve müsabaka dönemi yaşamalısınız.

Bunlar benim görüş ve önerimdir.
Beğenmezseniz elbette çöpe atabilirsiniz. İtiraz etmem. 

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Anladım, önerilerinizi doğru bulduğum için dinleyeceğim. Son bir sorum var. Eskişehir Şubat Elo Satranç Turnuvası yönergesinde turnuva sonuçları hiçbir kuvvet derecesi olmayan sporcular için UKD hesaplamalarında kullanılacaktır yazıyor. Elo hesaplamaları sadece 1200 ve üzeri için kullanılacak, yani beni kapsamıyor. Bu turnuvaya katılmalı mıyım bir UKD puanına sahip olmak için? Elo için bekleyeceğim çünkü dediğiniz gibi sonradan yükseltmek çok zor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi