Lüzumlu lüzumsuz
2018-2019 İstanbul Okul Sporları Satranç İl Birinciliği 3. Bölge turnuvası ilan edilen tarihte yapılmayacakmış.

Yeni ilan şöyle :
“14-17 Ocak 2019 tarihinde yapılacak olan 2018-2019 okul sporları satranç il birinciliği 3. Bölge turnuvası görülen lüzum üzerine ileri bir tarihe ertelenmiştir.”
Görülen lüzumu görebilenler bana da gösterirlerse memnun olurum.

1.ve 2. Bölge deki turnuvalar iptal edilmemiş. Aynen 14-17 Ocak 2019 da gerçekleşecekmiş.
Yani 3. Bölgedeki turnuvayı şu an için lüzumsuz, 1.ve 2. Bölgelerdeki turnuvaları lüzumlu görmüşler.
Ara
İstanbul’da 1. ve 2. Bölge Turnuvaları tamamlandı.
Sıra geldi 3. Bölge Turnuvasının yapılmasına. Ama malumunuz 3. Bölge Turnuvası belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

3. Bölgede şu ilçeler var idi : Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Küçükçekmece, Güngören, Silivri

Olabilir, ertelenebilir, daha sonra yapılabilir derken anlayamadığım, anlam veremediğim tuhaf şeyler olmaya başladı.

3. Bölgeye ait Arnavutköy’de 8-9 Ocak 2018 de, Küçükçekmece’de 10-11 Ocak 2018 de turnuvalar yapılmış, bitirilmiş. Yine 3. Bölge ilçesi olan Silivri’de ise 12-15 Şubat 2018 de yapılacakmış.

Sırada diğer 10 ilçe var. Onlar da sırası geldikçe yapılacak herhalde. Ama 1. ve 2. Bölgeler gibi 3. Bölge ye ait 13 ilçe neden aynı zamanda ve aynı mekanda yapılmamakta veya yapılamamaktadır ?

3. Bölgedeki turnuvanın bir defada değil de her ilçede ayrı ayrı yapılması bana müthiş bir zaman israfı, malzeme israfı, işgücü israfı olarak gözükmektedir. Bunun ötesinde satranca susamış küçük çocuklarımıza neden eziyet edilmektedir ? Çocuklarımız dört gözle yarışacakları zamanın belli olmasını beklerken yarışma zamanları niçin ilan edilmemektedir ? Belirsizlik giderek artarsa çocuklarımızda satranca karşı heves kalır mı ?

Asıl soru : 1. ve 2. Bölge turnuvaları aynı zamanda ve aynı mekanda kısa sürede yapılıp bitirilebildiyse 3. Bölge turnuvası niçin ertelendi ?
Ara
Benzer sorun bizde de var. Turnuva yoğunluğu, hakem personel yetmezliği ve uygun zeminin farklı zamanlarda müsait olması Kocaeli'deki MEB yarışmalarını geciktirdi.
Biz de bekliyoruz.
- MATRANÇ -
Ara
3.Bölge yönergesi yayımlanmış.
1.Bölge ve 2.Bölge turnuvaları 4 gün içinde tamamlanmıştı. 3.Bölge turnuvası ise tam 14 gün sürecekmiş. Haramidere Torium AVM’de 13-27 Şubat 2019 da yapılacakmış. Müthiş genişlikte bir zaman dilimi. Tam iki hafta. Müthiş. Türkiye'de bugüne kadar bu kapsamlı hiçbir turnuva bir haftayı geçmemişti.

Neden 2 hafta ve AVM ?

1.Bölge Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 2.Bölge Kağıthane Yahya Kemal Spor Kompleksi’nde yapılmış. Sanıyorum ; 3:Bölge turnuvasının bir AVM de yapılacak olması güncel modaya uymak içindir. Son zamanlarda İstanbul sitesinde AVM turnuvaları cirit atıyor. Bilindiği gibi, her AVM kapitalizmin bir mabedidir. İstanbul da kapitalizm esaslı küreselleşmenin bir metropolü olma yolunda ilerlemekteyken, turnuvanın bu konsepte uygun bir mabette yapılacak olması tam isabet olmuş.

Ama bu Haramidere'deki mabet İmam Hatip Lisesi salonları ve Spor Kompleksi yanında alan olarak çok küçük olmalı ki, 3.Bölge turnuvasını 2 haftaya ancak sığdırabilecekler. Minikler, Küçükler-Yıldızlar, Gençler sıraya geçecekler ve sırası ve zamanı gelen küçücük alanda oyunlarını oynayacak.

Öte yanda, daha önce AVM ye hiç gelemeyen veya az gelen oyuncular ve veliler 2 hafta boyunca AVM deki dükkânları doya doya gezip alışveriş yapabilecek ve doya doya hamburger yiyebilecekler.

Benim düşündüğüm konu ise 3.Bölge kapsamındaki Silivri’de 12-15 Şubat 2019 da yapılacak olan aynı isimli ve aynı kapsamlı turnuvanın akıbeti. Ve Arnavutköy ve Küçükçekmece’de yapılmış olan aynı isimli ve aynı kapsamlı turnuvaların akıbeti. Bu turnuvalara katılanlar boşa kürek çekmiş olmazlar ümit ederim.

Veya, bu üç ilçe aynı anda 3.Bölgenin ilçeleri olduklarından, organizatörler bu üç ilçenin oyuncularına pozitif ayrımcılık yaparak, aynı turnuvayı iki kere oynatıp diğerlerine göre daha fazla tecrübe kazanmalarını sağlamak istiyor olabilir.
Ancak, bu güzel düşünceyi eyleme geçirebilmeleri için küçük bir engel var. Silivri AVM deki ve Haramidere AVM deki Gençler Turnuvaları aynı güne denk gelmiş. İkisi de 14-15 Şubat 2019 da yapılacakmış. Ama o kadar önemli bir sorun değil bu. İlk turnuvayı görülen lüzum üzerine hemen erteleyen organizatörün buna da bir çare bulması işten bile değildir. Silivri’yi iptal etmek ne güne duruyor ?

Bekleyip göreceğiz.
Ara
1. ve 2. Bölge yönergeleri ile 3. Bölge yönergesi arasında küçük bir detay, küçük bir fark, küçük bir değişiklik var.

1.ve 2. Bölgede turnuvanın ilk günlerinde Küçükler son günlerinde Gençler yarışmışlar.
3. Bölgede ise tam tersi. Gençler turnuvanın ilk gününden itibaren, Küçükler turnuva başladıktan 5 gün sonra yarışacaklarmış.

Hem oyuncular ve hem veliler bazında katılımın daha fazla, iki misli olduğu Küçükler ilk günlerden itibaren yarışsalardı ve velilerin hemen hemen olmadığı ve oyuncuların yarı yarıya azaldığı liseliler yani Gençler Turnuvası sonra yapılsaydı daha iyi olmaz mıydı ?
Çünkü hakemler ister istemez ilk günlerden itibaren yorulacaklar. Hakemler henüz dinçken çoğunluğun olduğu turnuva önceden yapılsaydı daha iyi olmaz mıydı ? Böylelikle tüm turnuva boyunca olası hakem hataları en aza indirilebilirdi.

Bu değişiklik niçin yapıldı acaba ?
Ara
12-15 Şubat’ta yapılacağı ilan edilen ama Silivri'nin de yer aldığı 3.Bölge Turnuvası tarihleri ile çakışan Silivri Okullararası Takım Turnuvası iptal edilmiş. İptal bildirimine gerek görülmemiş. Turnuva haberi ve yönergesi siteden silinmiş.

3.Bölge turnuvası ile çakışmayan iki güne, yani 16-17 Şubat’a yeni bir turnuva sıkıştırmışlar.
İptal edilen turnuvanın özet adı ‘Silivri Okullararası Takım Turnuvası’ idi. Yeni turnuvanın özet adı ‘Silivri Şahmat Bireysel Turnuva’ imiş. İptal edilen turnuvanın organizatörlerinden birisi Silivri GHSİM idi. Yeni turnuvada bu organizatör yok.

Yönergelerin genel hüküm maddeleri şöyleymiş.
İptal edilen Silivri Okullararası için 1.1.Madde : Spor Genel Müdürlüğü Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği, Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca öngörülen hükümler ve branş talimatı ile FIDE Satranç Kuralları geçerlidir.
Yeni Silivri Bireysel için 1.1.Madde :TSF satranç yarışmaları talimatları, prosedürleri ve uygulama yönergeleri ile FIDE Satranç Kuralları geçerlidir.

Silivri’de iptal edilen turnuvanın ve onun yerine konan turnuvanın direktörü aynı kişi. Talha Emre Akıncıoğlu.
Ara
Bir okul düşünün. Satranç sporuna yüzyıllardır önem vererek yatırım yapmış ve bu yatırımının sonucunda o okuldan ulusal düzeyde satranççılar yetişmiş. Okulda her sınıfta satranç konuşulmakta ve her sınıf birbirleriyle kıyasıya yarışmalar yapmakta. Bu yarışmalar her sporcuyu daha bilgili ve tecrübeli yapmakta. Okulun öğrencileri yıllardır üst düzey ulusal turnuvalara katılmakta ve başarılı dereceler elde etmekteler.

İşte böyle bir ortamda okulun bağlı olduğu ilin satranç il temsilciliği okullar arası takım turnuvası düzenler. Yönergesinde der ki ; yarışma mahalli seçme turnuvaları şeklinde olacak. Mahalli turnuvalarda ilk 6 dereceyi elde edenler büyük grup/ulusal turnuvaya katılmaya hak kazanacaklar. Ancak mahalli turnuvada ilk 6 içinde aynı okulun birden fazla takımı yer alırsa büyük grup/ulusal düzeydeki turnuvaya o okulun sadece bir takımı katılabilir.

Okul yöneticileri ne düşünür ?
“Benim okulumdan yetişen satranççılar üst düzeydedir. Bırakın 1., 2. takımımı, okulumun 3. takımı bile diğer okulların en güçlü takımını yenecek güçtedir. Böyle yanlı yönerge olmaz. Turnuvanızı protesto ediyor ve katılmıyoruz." der mi ? Ben olsam derim.

Peki yönergeyi okuyan satrançseverler ne der ?
“Yönergeyi hazırlayanlar satranç bilmez, satranç anlamaz, laf olsun torba dolsun misali kendilerini göstermek için satranççıyı iten, satranca değer vererek yatırım yapan okulu iten ve satranççıyı ve o okulu yok sayan, satranç alanında saygısız ve seviyesiz, satranç alanında ne yaptığından haberi olmayanlarmış.” der.
Ara
İptal edilen Silivri Okulsporları Takım Turnuvasının ve bunun yerine konan Silivri Şahmat Bireysel Turnuvanın direktörü Talha Emre Akıncıoğlu. Bu kişi 1. ve 2.Bölge Okulsporları Takım Turnuvalarının da koordinatörü imiş. Ama bu kişiye 3.Bölge Okulsporları Takım Turnuvasında görev verilmemiş. Onun yerine koordinatör olarak Zeki Sarıkavak görevlendirilmiş.
Bu görevlendirmeleri ilginç buldum.

İstanbul’da 30 dan fazla ilçe temsilcisi var. 1.ve 2.Bölge turnuvalarının koordinatörlüğünü 3.Bölge ilçe temsilcisi Talha Emre Akıncıoğlu yapmış. İptal edilen Silivri Okulsporları Takım Turnuvasında ve yeni ikame edilen Silivri Bireysel Turnuvasında aynı kişinin adı geçmektedir. İlginçliklerden birisi 3.Bölge Okulsporları Takım Turnuvasında ise Zeki Sarıkavak görevlendirilmiş. Daha önceden başarıyla görev yapan ve yapmakta ve yapacak olan kişi alınmış onun yerine 3.Bölgede başka bir kişi görevlendirilmiş.

İkinci ilginç konu ; İstanbul 1.ve 2.Bölgede 20 den fazla ilçe temsilcisi varken bu bölgeler niçin 3.Bölgedeki bir ilçe temsilcisinin sorumluluğuna verildi ?
1. ve 2.Bölgelerde turnuva yönetecek hiç mi ehliyetli kişi yoktu ? Talha Emre Akıncıoğlu Silivri Okullararası Takım Turnuvasını da yönetecekti ama turnuva iptal edildi. İptalin nedeni kişisel hata mıdır ? Kişisel hata idiyse aynı kişi niçin Silivri Bireysel Turnuvasında tekrar görevlendirildi ?
Çok karmaşık yazdığımın farkındayım.

14-15 Şubat tarihlerine rast gelecek olan Silivri Okullararası Takım Turnuvasına niçin onay verilerek yönergesi resmi sitede yayımlandı ? Sonra bu turnuva niçin iptal edildi ?

14-15 Şubat tarihlerini kapsayan ve Silivri'yi de kapsayan 3.Bölge Okullararası Takım Turnuvasının yönergesi aynı kapsamlı Silivri Okullararası Takım Turnuvası bildiriminden sonra yayımlandı. İki turnuva arasında tarih çakışması olduğu niçin görülemedi ? Neden çakışmaya onay verildi ?
Ara
İstanbul’da mahalli (bölgesel) turnuvalar tamamlanmış.
Dereceler belli olmuş.
Grup (bölgesel) yarışmalarına katılacak kontenjanlar ilan edilmiş.
Harikulade !
Sistem tıkır tıkır işliyor.

Ne güzel !
Memleketimin doğusundan batısına tüm şehirlerde satranç alanında yarışmalara katılan okullardan seçilenler büyük yarışmaya katılacaklar.
Küçüklerimiz spor yarışmasının tadına varacaklar büyüklerimiz sayesinde.
Ara
Bu konuyla ilgili yazılarımı okuyanlardan ricam şudur. Yazdığım sayısal verileri kaynağından teyit etsinler. Ola ki yanlış yazmışımdır. Lütfen düzeltilsin.

Bu konuyla daha önceki yıllarda hiç ilgilenmemiştim, ta ki bazı sosyal medyada Ocak 2019 da bir haber okuyana kadar. Bu haber İstanbul 3. Bölge Okulsporları Turnuvasının ertelenmesinden bahsetmekteydi.

Haberde bahsedilen konunun siyasi dedikodu kısmını bir kenara bırakarak satranç ile ilgili olanını inceleme merakım depreşti.
İnceledikçe içinden çapanoğlu çıktı.

İncelemem İstanbul’daki turnuvalar ile başlayıp bitti. İstanbul’u incelerken onunla bağlantılı olarak birkaç ilimizdeki turnuvaları da okuma fırsatım oldu. Hep inceleme diyorum ama elbette bu gerçek inceleme değil. Sadece, internet sayfalarında satranç toplumuna sunulan bazı sayısal bilgilerin çaprazlama olarak üstünden üstünkörü geçilip okunmasıdır inceleme dediğim. Ama bu basit okumalarda bile ilginç verilere ulaştım.

İncelememi Genç Kızlar kategorisiyle sınırlandırdım. Sebebi ; beklediğim, tahmin ettiğim bir olumsuzluğun, bir haksızlığın, üzülerek söylüyorum ki, bu kategoride gerçekleşmesiydi.
Ara
Okul Sporları satranç yarışmalarında il içinde yarışmalar bitip dereceye giren okul takımları belirlendikten sonra iller arası grup yarışmalarına geçilir. Grup yarışmalarından sonra da dereceye giren okul takımları arasında Türkiye Birinciliği yapılır.

Satranç branşı grup yarışmalarında her ilin 1 kontenjanı vardır. Yani her ilin geçen yılki performansı ne olursa olsun grup yarışmalarına 1 takımla katılma hakkı vardır. Ama bazı illere önceki yılda gösterdiği başarılı performansa göre ilave kontenjanlar verilebilir. Yani, 2017-2018 öğretim yılı yarışmalarına bir ilden katılan fazla takım sayısına istinaden hakkı olan 1 kontenjana ilave olarak o ile 2018-2019 öğretim yılında en az 1 olmak üzere daha çok ilave kontenjan verilebilir.
Örneğin ; 2017-2018 öğretim yılında yarışmalara katılan takım sayısı diğer illere göre oldukça fazla olduğu için, 2018-2019 öğretim yılında Gençler Genel’de İstanbul’a 1+5 olmak üzere 6 takımla katılma hakkı verilmiştir.
Önceki yıl Türkiye Birinciliği’nde dereceye giren ilk 4 şehire daha sonraki yıl 1 kontenjan daha verilir. Bu anlamda, Gençler Genel’de bu yıl İstanbul’a 1+5+1 olmak üzere toplam 7 kontenjan verilmiştir.

Grup yarışmalarına Gençler Genel kategorisinde en fazla takımla katılacak olan İstanbul yarışmaya 4 takımla katılma hakkı elde eden İzmir’e 3 fark atmıştır. İlave kontenjanlara sahip olan Ankara, Bursa, Kocaeli 3 er takımla katılacaklardır.

Burada, niçin aynı öğretim yılında il içindeki yarışmaya katılan okul takımlarının sayıları değil de, önceki öğretim yılında katılan okul takımları sayısının referans alındığı hususu apayrı bir garipliktir.

Organizatör güncel performansı dikkate almamakta, önceki yılda gösterilen performansa göre kontenjanları belirlemektedir. Örneğin ; bir il geçen yıl 50 takım ile ve bu yıl 5 takım ile yarışmalara katılmış ise ilave kontenjanı en az 1 ve daha fazla olmaktadır. Ama başka bir il önceki yıl 5 takım ile ve bu yıl 500 takım ile yarışmalara katılmışsa ilave kontenjan verilmemektedir.
Burada, demek ki, organizatör için güncel aşırı olumlu gelişme hiç önemli değildir. Organizatör bu güncel aşırı olumlu gelişmeyi hemen değil de bir yıl sonra değerlendirmektedir.
Ara
Fazla uzatmadan inceleme konusunu açıp yorumumu yapayım.

Aşağıda yazdığım ‘ilave kontenjan’ın anlamı : Önceki yılda yarışmalara bir ilden katılan takım sayısının diğer illere göre oldukça fazla olması halinde, performansı iyi olan bu ile verilen, yarışmaya ilave takımla katılma hakkıdır.

Organizatör Genç Kızlar kategorisi için, 2017 de toplam 10 ilave kontenjan, 2018 de toplam 12 ilave kontenjan olmak üzere birçok ile 1 den fazla ilave kontenjan vermiştir. 2019 da ise yine toplam 12 ilave kontenjanı 12 ilimize 1 er 1 er dağıtmıştır. İstanbul 2017 de 3, 2018 de 4 ilave kontenjan almıştır. İstanbul 2 yıldan beri Genç Kızlar kategorisinde Türkiye Birinciliği yarışmasında dereceye girmektedir. Durum böyleyken ve İstanbul’un nüfusuna göre katılan okul ve takım sayısı diğer illere göre kıyas kabul etmez bir şekilde çok fazla olduğu için aldığı kontenjanlar az bile iken, 2019 da hiç beklenmedik bir ilave kontenjan paylaştırması yapılmış ve İstanbul’a sadece 1 ilave kontenjan verilmiş.

Özet olarak, organizatör İstanbul’a geçen yıl fazlaca takımla yarışmaya katıldığı için 2019 da 1 ilave kontenjan vermiştir. Bu ilave kontenjan 2017 de 3, 2018 de 4 idi. Ne oldu da İstanbul’un ilave kontenjanı 1 e düştü ?

2017 de toplam 10 ilave kontenjanın illere göre dağılımı :
Ankara : 1
İstanbul : 3
İzmir : 4
Kırşehir : 1
Samsun : 1

2018 de toplam 12 ilave kontenjanın illere göre dağılımı :
Ankara : 2
Eskişehir :1
Hatay : 1
İstanbul : 4
İzmir : 4

2019 da toplam 12 ilave kontenjanın illere göre dağılımı :
Ankara : 1
Denizli : 1
Edirne : 1
Erzincan : 1
Eskişehir : 1
Hakkari : 1
İstanbul : 1
İzmir : 1
Kocaeli : 1
Mardin : 1
Samsun : 1
Yalova : 1

Resimde görüldüğü gibi İstanbul 1 ilave kontenjana layık görülmüş.
Ama ben niçin bulamadım Hakkari ve Mardin’de yapılan turnuva kayıtlarını ?
Edirne, Erzincan, Yalova illerinde yarışmaya katılan takım sayısını ben niçin çok az saydım ?
Bir yanlışlık var burada. Bu yanlışımı , yanlış algımı doğru sayıları bana bildirerek düzeltiniz lütfen.
Edirne, Erzincan, Hakkari, Mardin, Yalova illerinde yarışmaya katılan takım sayılarının her birinin İstanbul takımlarının sayısına eşit veya yakın olduğunu bildiriniz lütfen.
Bildirmediğiniz sürece ben yanlış verileri esas alarak yanlış bilgi ve yorum üretmeye devam edeceğim.

Tekrar tekrar yazıyorum.
Organizatör 2019 da Edirne’ye, Erzincan’a, Hakkari’ye, Mardin’e, Yalova’ya 1 er ilave kontenjan vermiş. Yani organizatör diyor ki ; İstanbul’da yarışmaya ne kadar katılım olmuş ise bu illerin her birinde de o kadar katılım oldu.
Öyle mi ? İlan edilen rakamlar öyle olmadığını ispat ediyor. Üstelik Hakkari ve Mardin’de okul sporları satranç branşı için Genç Kızlar yarışması yapıldığına dair ben hiçbir kayıtlı veri bulamadım. Ben bulamamış olabilirim. Siz bulup bildirir misiniz ?

Son tahlilde organizatör şöyle bir yöntem uygulamış olabilir : 2019 da eşitlik olsun diyerek toplam 12 ilave kontenjanı kura çekerek 12 ilimize dağıtmıştır. Tesadüfen İstanbul’a da 1 kontenjan çıkmış olabilir. Son yazdıklarım duyum değildir. Sadece benim varsayımımdır. Ama bu varsayım olmazsa beni hafakanlar basacak.
Ara
Organizatörün 2019 yılı ilave kontenjanları için koyduğu kriter aynen şudur :
2017-2018 ÖĞRETİM YILI YARIŞMALARINA FİİLEN KATILAN TAKIM SAYISINA İSTİNADEN VERİLEN KONTENJANLAR

Ama bu kriter görmezden gelinerek 2019 da kura ile (benim varsayımım) 12 ilimize 1 er ilave kontenjan verilmiştir. Ama bu kriter hala asılı durmakta olup bir an önce panodan indirilmelidir. ‘İndirmem, ben yaptım oldu’ deniliyorsa, buna söyleyecek sözüm yoktur. Organizatörün herkesin görmesi için panoya astığı ilave kontenjan kriteri ve yine organizatörün ilan ederek panoya astığı, illere verdiği ilave kontenjanlar listesi benim yerime konuşmaktadır.

'Kura çekilmesi söz konusu değildir. İlave kontenjanlar panoda yazılı olan kritere göre seçilmiştir.' denilmekteyse ; konulan sözde kritere göre 2019 da 12 ilimize 12 ilave kontenjan verilmesine dayanak olarak gösterilen, 2018 de 12 ilden yarışmalara katılan satranççıların sayılarının dökümünü yapalım ve görelim :
Ankara (sadece genç kızlar toplamı) : 28 kız
Denizli (küçükler, yıldızlar, gençler toplamı) : 80 kız
Edirne (sadece genç kızlar toplamı) : 32 kız
Erzincan (küçükler, yıldızlar, gençler toplamı : 18 kız
Eskişehir (küçükler, yıldızlar, gençler toplamı) : 42 kız
Hakkari : Turnuva yapıldığına dair internette kayıt yok
İstanbul (sadece genç kızlar toplamı) : 104 kız
İzmir (sadece genç kızlar toplamı) : 84 kız
Kocaeli (sadece genç kızlar toplamı) : 36 kız
Mardin : Turnuva yapıldığına dair internette kayıt yok
Samsun (sadece genç kızlar toplamı) : 44 kız
Yalova (küçükler, yıldızlar, gençler toplamı) : 23 kız

Yukarıdaki verilerde 4 il için belirtilen sayılar Küçük Kızlar, Yıldız Kızlar ve Genç Kızlar kategorilerinin toplamıdır. Sebebi ; bu illerde Genç Kızlar kategorilerinin diğer kategorilerden bağımsız olan kayıtlarını bulamadım. 2 ilde yapıldığını varsaydığım turnuva kayıtlarını bulamadım. Diğer illerin satranççı sayıları her takımda yönerge gereği 4 satranççı olduğu varsayılarak hesaplandı.

İstanbul 2018 de yarışmalara kattığı 26 takım ve en az 104 satranççı ile açık ara diğer illeri geçmiştir. Organizatör bu performans için sadece 1 ilave kontenjan vermiştir. Diğer illere de, İstanbul’a yetişmek üzere olduklarından, teşvik kurası çekilerek 1 er ilave kontenjan verilmiştir, diye tahmin ediyorum.

Ama yine de, 2017 de 3 ve 2018 de 4 ilave kontenjan verilen İstanbul’a 2019 da hangi sebeple sadece 1 ilave kontenjan verildiğini sormadan edemiyorum. Niçin, neden, niye 1 ?

15 milyonluk bir dünya metropolü olan şehire 2 ilave kontenjan verilseydi ne olurdu ? Kıyamet mi kopardı ?
Ara
Değerlendirmelerimin yanlış olduğunu ortaya koyarsanız derhal yazılarıma son veririm. Yanlış değerlendirmelerimin yanlış veri derlenmesinden kaynaklandığı ortaya çıkmış olur. Organizatör aklanmış olur. Ben de yanlış düşüncelerden paklanmış olurum. Yanlışlarım ortaya çıkarılana kadar yorumlarıma devam edeceğim.

2019 kontenjanlarını organizatörler yayımlamış. İlan edilenlere göre İstanbul’dan Genç Kızlar kategorisinde grup yarışmalarına katılacak takım sayıları şöyledir :
İl olduğu için otomatik olarak aldığı takım hakkı : 1
2018 de dereceye girdiği için otomatik olarak aldığı takım hakkı : 1
2018 deki yüksek performansı için organizatörlerin lütfettiği ilave kontenjan : 1

İstanbul en az 15 milyon insan barındıran bir şehirdir. Nüfus açısından böylesine devasa bir şehire 2018 deki başarılı performansına rağmen sadece 1 ilave kontenjan verilmesi çok gülünç, çok acı, çok düşündürücüdür.

Çok gülünçtür. Organizatörler İstanbul gibi koca bir dağın karşısında durmuşlar. Oldukça dar bir açıdan dağa baktıklarından, dağı göremeden sadece dağın eteğindeki bir kaya parçasını görmekteler. Budur İstanbul demekteler.

Çok acıdır. Satranç bilmeyen organizatörler satranççıların beşiğini güya satranç adına dar görüşleriyle asıp kesmekteler.

Çok düşündürücüdür. Organizatörler eşit davranmak adına, hak verme adına eşitsizliğin ve haksızlığın daniskasını yapmaktadırlar.
Ara
"İstanbul en az 15 milyon insan barındıran bir şehirdir. Nüfus açısından böylesine devasa bir şehire 2018 deki başarılı performansına rağmen sadece 1 ilave kontenjan verilmesi çok gülünç, çok acı, çok düşündürücüdür"
Aynı yanlış uygulama Türkiye kupası için de geçerlidir. Binlerce sporcusu olan şehirle onlarca sporcusu olan şehrin aynı sayıda TSF destek kontenjanı var.
Ara
Mehmet Ali Bey,
Bahsettiğiniz konuya geçmişte şöyle bir dokunup geçmiştim. Ama üzülerek söylüyorum ki ; Türkiye Kupası için TSF nin her ilden 1 satranççıya maddi destek vermesi haksızlığına hiç kimse değinmedi. Sizin ifade edişiniz memnuniyet vericidir.

Bu başlık altındaki konu ise bambaşka. Organizatörün ilan ettiği kriter var. Kriter uygun. Ama organizatörler bizzat kendileri kendi koydukları kurala, kritere uymamaktadırlar. Çünkü esas alınan, satranççı değil, kendi reklamlarıdır.
Ara
İstanbul’un yıllara göre il kontenjanı + derece kontenjanı + ilave kontenjanı şöyledir :
2017 de 1+0+3=4
2018 de 1+1+4=6
2019 da 1+1+1=3
Böylece, İstanbul grup yarışmalarında 2019 Genç Kızlar kategorisinde 3 takımla yarışacak.

Resimde görüldüğü üzere, geçmiş yıllardaki ilave kontenjanları sayesinde İstanbul’un birçok okulu öğrencilerini büyük yarışmaya gönderebilmişlerdir. 2019 da ise sadece 1 okul (1 takım) ilave kontenjandan faydalanacak. Bu hak mı ? Hak nedir ? Bilen var mı ?

Küçük çocukların, öğrencilerin hakkından bahsediyorum. Bu çocuklar senden benden daha fazla haksızlığa uğratıldıklarının farkındalar. Okullarımızda bu çocuklarımızı eğitiyoruz, geleceğimizi sağlama almak için güya. Ama çocuklarımız bırakın eğitilmeyi ve memleketin geleceğinin mimarı olmalarını, haksızlık karşısında çaresiz kalan çocuklarımız zarar bile verebilirler hem kendilerine ve hem geleceğimize, bu haksızlık sayesinde.

Bu potansiyel zarara bugünkü büyüklerimiz ön ayak olmaktadırlar, güya spor yaparcasına.
Sporun ne demek olduğunu bilmeyenler sporun başına gelmişler başlara taş atıp baş yararcasına.
Sporun başındakiler kendi yazdıkları kuralları kendileri çiğneyerek çocuklarımıza kural çiğnemeyi şimdiden öğretmektedirler, hak ve adalet duygusunu yıkarcasına.

İstanbul için ilave kontenjan hakkı 1 değil de geçen yıllarda olduğu gibi 1 den fazla olursa nasıl bir manzara ortaya çıkar ?
Mesela ; ilave kontenjan 2 olursa İstanbul toplamda 4 takımla yarışmalara katılır.
Peki, ne olur 4 takımla katılırsa ?
Ara
İstanbul grup yarışmalarına Genç Kızlar kategorisinde 4 takımla katılırsa ne olur ?
İstanbul’un Genç Kızlar kategorisinde ilk 4 takımının içinde bir okulun 2 takımı olduğundan yönerge hazretlerine takılır. Ondan sonra yukarı tükürse bıyığı, aşağı tükürse sakalı. Çöz çözebilirsen bu kördüğümü.

Yönergeyi hazırlayan organizatörler bu hususu bildiklerinden mi İstanbul’a sadece 1 ilave kontenjan vererek İstanbul’u 3 ile sınırlandırdılar ?

Bir okulun 2 takımının da mahalli yarışmalarda dereceye girmesi halinde o okuldan sadece 1 takımın grup yarışmalarına katılabileceğini açıklayan uzay üstü maddeyi yazanlar maddelerine halel geleceğinden mi korkmaktadırlar ?
Yoksa o maddeyi sahada değil de masa da yazdıklarından dolayı kendi bilgi ve düşüncelerinin satranç dışı addedileceğinden mi korkmaktadırlar ?
Satranç dışı kaldıklarında sudan çıkmış balığa dönecekleri için, ne yapacaklarını bilemez vaziyette kendi benliklerinden mi korkmaktadırlar ?

İstanbul’a 4 takım ile yarışmaya katılma hakkı vermemelerinin sebebi bence bu kördüğüm ve korkmalarıdır.
Korkmaktadırlar, sımsıkı sarıldıkları koltuklarını kaybetmekten.
Korkmaktadırlar, koltuklarını kaybettiklerinde kendilerini kaybedeceklerinden.
Ara
Sn. Feti,
Yarışmanın sahibi Okul Sporları Federasyonudur.
Daire Başkanlığı mahalli yarışmalarını tamamlayarak resmi olarak bildirimde bulunan illere bir takım veya
ferdi il kontenjanı veriyor. Diğer kontenjanlar, spor branşlarının kategorilerinde mahalli yarışmalara katılan takım ve ferdi sporcu sayılarına ve bir önceki yıl takım olarak Türkiye birinciliklerinde elde edilen ilk dört dereceye istinaden verilmektedir.

Bahsettiğiniz oranlar aslında belki olması gerekenlere uyuyor.

Ancak yukarıdaki gibi böyle bir yönetmelik var ve tüm branşlarda geçerlidir. Başarısına göre her hangi bir ili geçen bir başka il o yıl daha fazla kontenjana sahip oluyor.
Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Yarışmanın sahibi Okul Sporları Federasyonu (OSF) dur denilmiş.
Ben de OSF bu yarışmalarda sadece kağıt üzerinde var demiyordum.
Dikkat edildiyse yazılarımın başından beri TSF yi iki kere andım. Birisi bir yönerge vesilesiyle nötr düşünceyle, birisi de Türkiye Kupası kapsamlı cümlede olumsuz düşünceyle. Açtığım konuyla ilgili olarak TSF yi hiç anmadım.

Ama şimdi anacağım.
Yarışmanın sahibi OSF ise satranççıların sahibi TSF olmalıdır.
Okul Sporları yarışmalarında hakem TSF den, malzemeler TSF den, sporcular TSF den, yönergenin ortağı TSF. TSF bu işin ne kadar dışındadır ? Dışında değil, TSF bu işin tam merkezindedir.
Merkezin yarısı OSF ise diğer yarısı TSF dir. Ama ben burada merkezkaç kuvvetlerin oldukça etkili olduğunu düşünüyorum. Her iki kurum da olumsuzluklar karşısında merkezden uzaklaşmanın çarelerini ararlar. Ama nafile. Ne kadar da uğraşsalar merkezden kaçamazlar.

İstanbul.
Türkiye’nin göz bebeği.
Her renkten, her cinsten, her ırktan, her dilden, her dinden, her düşünceden insanların olduğu büyük şehir, güzel şehir.
Bugün satranç adına bu şehrin hakkını gasp etmekteler, satranç bilmeyenler, güç bende diyenler.
Satrancı ve satranççıları yönetme iddiasında olanlar güya yönetimi altındakileri insan olarak değil de duygusuz, düşüncesiz, cansız bir eşya olarak görmekteler. Bugünkü haksızlığa yol veren ataerkil zihniyet, bugün güç sizde. Ya yarın ?! Yarın satranççılar sizi andıklarında mideleri bulanmışçasına yüzlerini buruşturacaklar.

Ve özellikle Genç Kızlar’ımıza yapılan haksızlık. Bu haksızlık ataerkil zihniyetin karşı cinse nasıl saygısızca ve değer vermezcesine baktığının göstergesidir. Bu ataerkil zihniyet zaten hep öyleydi. Bugün yaptığı haksızlık farklı bir uygulama değildir.

Ben yine de anaerkil zihniyetten umudumu kesmedim. Anaerkil zihniyettin merkezden kaçarken kaçamayıp geri dönmesini ve bu olay için karşı bir ses, bir sada çıkarmasını bekliyorum. Çünkü yarışmanın sahibi OSF ise satranççıların sahibi TSF dir.

Çağrım tüm organizatörlere.
Tüm yönergelerde organizasyon hanesinde GHSİM & TSF İstanbul İl Temsilciliğinin adı geçmektedir.
Yönergelere göre satranççıların her türlü haklarından bu organizatörler sorumludur.
Bu organizatörler bu haksızlık karşısında süt dökmüş kedi gibi duramazlar. Bu organizatörler gerekli yönerge düzeltmelerini, revizyonlarını yaparak İstanbul’un ve diğer illerin haklarını vakit geçirmeden iade etmelidirler.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi